strategijski debalans

Vojna inferiornost: Dok se Srbija i Hrvatska naoružavaju, BiH 'tapka u mjestu'

Foto: Photo: Dejan Rakita/PIXSELL
Postavljen prvi karantin na granici u Bosanskoj Gradisci
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Na vježbi "Spremnost 20" prezentirana paljbena sposobnost oklopnog vozila BOV Patria CRO
19.10.2020.
u 09:53
Zbog nedostatnog godišnjeg vojnog proračuna od oko 280 milijuna maraka, Oružane snage BiH ne samo da ne mogu sudjelovati u trci u naoružavanju koju nameću susjedi, nego jedva preživljavaju, kaže vojno-politički analitičar Đuro Kozar.
Pogledaj originalni članak

Dok se Srbija i Hrvatska naoružavaju, BiH "tapka u mjestu", tvrde analitičari. Oružane snage BiH "jedva preživljavaju" i za sada nema govora o nekoj modernizaciji po uzoru na susjede.

BiH je sa svojim Oružanim snagama (OS) u "strategijskom debalansu" u odnosu na susjede i nema moderna borbena sredstva za efektivno odvraćanje od bilo kakve sigurnosne prijetnje. "Zbog nedostatnog godišnjeg vojnog proračuna od oko 280 milijuna maraka, Oružane snage BiH ne samo da ne mogu sudjelovati u trci u naoružavanju koju nameću susjedi, nego jedva preživljavaju", kaže vojno-politički analitičar Đuro Kozar.

On napominje da pored naoružanja i vojne opreme treba cijeniti i moral i obuku te podsjeća da slabije opremljene, ali dobro uvježbane OS BiH sudjeluju u mirovnim misijama u svijetu "rame uz rame s mnogo moćnijim vojskama". Ipak, razlike u količini i kvaliteti oružja između zapadnobalkanskih oružanih snaga su očite, piše Deutsche Welle.

Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja

Nekada je odnose vojnih snaga u ovoj regiji regulirao Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja iz 1996. godine. Taj je Sporazum precizirao kvantitet ofenzivnog oružja i druge vojne opreme. Potpisnice se i danas uglavnom kreću u njegovim okvirima. Analitičari ga, međutim, smatraju zastarjelim. Potpisnice su Hrvatska, koja je danas članica NATO-a i svoju obrambenu strategiju veže uz ovaj savez, BiH koja u vrijeme potpisivanja ovog Sporazuma uopće nije imala jedinstvenu vojsku i Savezna Republika Jugoslavija, nekadašnja zajednička država Republike Srbije i Republike Crne Gore, koja danas ne postoji.

Video - Vojna vježba Spremnost 20 u Slunju: Prezentirana paljbena sposobnost oklopnog vozila BOV Patria CRO

 

Analitičari upozoravaju da u razvoju obrambenih kapaciteta BiH nailazi na prepreke i u sustavu odlučivanja gdje se zaštita "vitalnih nacionalnih interesa" često (zlo)upotrebljava za razne blokade. "Dok srpsko-hrvatski dužnosnika u institucijama BiH, prvenstveno kadrovi SNSD-a i HDZ-a BiH, blokiraju zakonske izmjene kojima bi se materijalno i kadrovski ojačale OS BiH i druge važne službe iz domena državne sigurnosti, susjedi BiH nesmetano razvijaju svoje obrambene sisteme", smatra vojni analitičar Nedžad Ahatović.

BiH bez operativne avijacije

"Hrvatska to čini u okviru NATO-a, a Srbija u suradnji s Rusijom. U usporedbi sa susjedima, BiH zaostaje u ključnim segmentima vojne obrane. OS BiH nemaju operativnu avijaciju. Srbija ima 14 MIG-ova 29 i određen broj starijih jurišnih zrakoplova. Hrvatska se sprema kupiti 12 borbenih zrakoplova posljednje generacije, a u naoružanju ima 12 starijih lovaca MiG-21", kaže Ahatović.

Govoreći o tenkovima u operativnoj upotrebi, Ahatović naglašava kako BiH jedina u regiji ima tenkove zapadne proizvodnje, 47 zastarjelih tenkova M-60 A3. "Hrvatska ima 72 operativna tenka M-84, dok će Srbija s ruskom donacijom od 33 tenka T-72B3 imati 290 tenkova prvog ešalona, dakle više operativnih tenkova od jedne Francuske", kaže Ahatović.

Žandarmerija kao paravan za vojsku

U vojno-sigurnosnom smislu, BiH ima problema i na unutrašnjem planu. Ova zemlja odnedavno je bogatija za još jednu vojno-policijsku jedinicu, Žandarmeriju u okviru Policije Republike Srpske. "Teško je govoriti o nekoj koheziji unutar sigurnosnih struktura BiH kada je MUP RS-a formirao vojnu jedinicu (Žandarmeriju) u okviru svojih nadležnosti koja ima usku suradnju s ruskim policijskim strukturama u oblasti obuke, doktrine i školovanja", kaže Ahatović.

Inače, naoružanje i vojna oprema OS BiH su donacije prijateljskih zemalja Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Turske, podsjeća Đuro Kozar. "Čim su 2006. formirane OS BiH, Amerikanci su nam donirali 45.000 automatskih pušaka M-16 s municijom kalibra 5,56 i tim puškama se koriste pripadnici tri pješadijske brigade i brigade za podršku. Nedavno su nam Britanci donirali tri vojne ambulante. Donacije dobivamo od prijatelja koji cijene našu vojsku i njen doprinos jačanju mira u svijetu", kaže Kozar.

Uzdati se u međunarodnu zajednicu?

On vjeruje da BiH ne treba biti zabrinuta za svoju suverenost i teritorijalni integritet zbog intenzivnog naoružavanja susjeda "sve dok su ovdje jedinice EUFOR-a i stožer NATO-a, koji svakodnevno prate situaciju i u slučaju težeg oblika kršenja mira za 48 sati mogu angažirati vojne snage koje bi brzo uspostavile mir i odvratile potencijalne agresore". Kozar podsjeća i na nedavnu vojnu vježbu EUFOR-a "Brzi odgovor 2020" koja je ovih dana održana u oba entiteta BiH i u kojoj su "bez kompleksa inferiornosti" sudjelovali i pripadnici OS BiH.

Kako BiH trenutno nije u vrhu prioriteta međunarodne zajednice, eventualna odluka o raspoređivanju dodatnih NATO ili europskih snaga u BiH bi mogla biti upitna. "BiH se mora osloniti prvenstveno na vlastite obrambene kapacitete. Zato je unutrašnji politički konsenzus ključ stabilnosti i BiH i regije", kaže Nedžad Ahatović upozoravajući da je svako podrivanje ustavnog poretka BiH i njenog euroatlantskog puta "sigurnosna prijetnja koja bi mogla uzdrmati temelje Europe".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 64

Avatar HDZ.LPG.bojna
HDZ.LPG.bojna
10:47 19.10.2020.

Gdje se to Hrvatska naoruzava? Obrambeni proracun sve nizi iz godine u godinu, jedino ako Ujko Sam donira kakav otpad pa se uvede u OSRH reda radi da bi se glavešine naslikavale i samopromovirale. Ako se nabave avioni to ce biti jedina iole vrijedna vojna nabavka od 2000-e koja se planira puna 2 desetljeca.

YO
youme123456
10:33 19.10.2020.

ahahahaha a čime se to hrvatska naoružava? i ona tapka kao i bih

DU
Deleted user
10:58 19.10.2020.

Koja se to Hrvatska naoružavam, od kad je ministar bio Krstičević sa duplo većim proračunom apsolutno ništa nije nabavio, zadnje što smo dobili su Panzerhaubice od Kotromanovića, ako vi smatrate jednu stanicu 30mm na Patriji naoružavanjem onda bolje se bavite drugim poslom. Sramota. Jedino se nabavlja američki otpad pod okriljem donacija na koje se plaća i PDV, a da ne govorim kako donacije postaju najskuplji proizvodi kad se moraju amerilčki stokovi pričuvnih dijelova kupovati za te ruine od opreme.