Kako se izvući iz priče o referendumu u Republici Srpskoj, a da ostane i vuk u Bruxellesu sit i koza nacionalističke podrške cijela? Pitanje je to na koje je srbijanski premijer Aleksandar Vučić našao odgovor u svom stilu igranja za dvije momčadi.
Pa, eto, kaže, ne podržava održavanje referenduma, ali nije ni nagovarao Milorada Dodika da od njega odustane. “Srbija će, bez obzira na razlike u viđenjima situacije u regiji, uvijek podržati srpski narod, građane RS i njene institucije.”, priopćili su Vučić i srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić. Vučić tako, čini se, kani i dalje igrati ulogu zaštitnika Srba svih i svuda, ali i održati ugled kooperativnog lidera na Balkanu, kako ga vide u Berlinu.
Pa mu dopuštaju da uhićuje hrvatske veterane, što je prilično perverzan razvoj događaja da netko tko je bio radikal u ratu, sad, dva desetljeća nakon rata, u zatvor trpa ljude koji su branili zemlju od njegovih dobrovoljaca, po ocjeni beogradskih tužitelja, pa i vojnih tužitelja JNA. Ovih dana se tako u Beogradu komentira i da nije jasno u čemu je problem u proslavi Dana Republike Srpske, kad je toga dana ona zaista nastala.
Prave se da nisu čuli da je tu odluku donio niz ljudi osuđenih za zločine protiv čovječnosti, među njima i potpisnik deklaracije Momčilo Krajišnik i da je označila početak strašne oluje masovnih ubojstava i progona Bošnjaka i Hrvata.
No, možda je u pravu Dejan Jović kad kaže da bi trebalo održati referendum u cijeloj BiH i pitati ljude žele li uopće cjelovitu BiH. Tu je rezultat jako neizvjestan, za razliku od onoga u RS-u, gdje nema nijedne političke snage koja je protiv Dana RS 9. siječnja.
>> Vučić: Boli me što sam kao premijer morao prešutjeti najteže uvrede na račun Srbije
Pokuša li se genocidna tvorevina tkzv. r.srpska odcjepiti od BiH jasno je da će Daytonski mirovni sporazum biti mrtav a to znači i gašenje te umjetne fašistoidne tvorevine uz vjerojatnu intervenciju R.Hrvatske i NATOa.