Vrijeme je da Srbi prestanu “kao noj zabijati glavu u pijesak”, da shvate da bez promjene stava prema Kosovu nema održivog napretka za Srbiju te da prestanu očekivati da im u ruke pasti nešto što su davno izgubili – poručio je to predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozivajući srpski narod na unutarnji dijalog o Kosovu, bivšoj srpskoj pokrajini čije proglašenje nezavisnosti Srbi nikako da prihvate.
Sve do sada, kad Vučić povlači dosad najsnažniju političku gestu koja ne poziva izrijekom na prihvaćanje nezavisnosti Republike Kosovo, ali neizravno poziva Srbe da se trgnu i krenu prema prihvaćanju te činjenice.
Kosovski gordijski čvor
– Da bi naš napredak bio stalan i održiv, moramo, ako ništa drugo, bar pokušati razriješiti kosovski (gordijski) čvor, a ne da se krijemo i najteži teret ostavimo našoj djeci – napisao je Vučić u autorskom tekstu za Blic, u kojem poziva Srbe da zamisle kako bi njihova država izgledala kad bi se taj čvor raspetljao.
– Svi putovi političke suradnje i ekonomskog napretka bili bi otvoreni za Srbiju. Vrata EU također. U protivnom, čuvat ćemo konflikt čiji smisao ne razumijemo, junačit ćemo se do prve bitke, i jedni i drugi, bez razlike – dodao je Vučić.
Predsjednik Srbije, donedavni premijer, očito je i za nedavnog posjeta Bruxellesu (kamo je došao tražiti od Europske unije okvirni datum ulaska Srbije u EU, ali ga nije dobio) shvatio koliko je napredak Srbije u pregovorima povezan s napretkom u normalizaciji odnosa s Kosovom, koja će se na kraju vjerojatno mjeriti prema nekakvom pravno obvezujućem sporazumu između dviju država, odnosno na priznanju Kosova od Srbije.
Nijedan srpski lider nije u ovolikoj mjeri kao predsjednik Vučić pozvao Srbe da prihvate stvarnost koju toliko dugo i tvrdokorno nastoje poricati. Nitko nije, govoreći o Kosovu, koristio ni približno jasnu formulaciju kao Vučić: “Ne čekajmo da će nam u ruke doći i ono što smo odavno izgubili.”
No, nije još sigurno hoće li taj unutarnji srpski dijalog uspjeti jer Srpska pravoslavna crkva poručuje da će se odazvati pozivu, no zastupati poznate tvrde stavove:
– Apeliram na naše državnike da ne smiju nikad dati svoju suglasnost na otuđenje Kosova i Metohije, jer ono što se silom uzme, to se i vrati, a ono što se pokloni nekome, to je za svagda izgubljeno. A to Srbi i Srbija ne smiju dozvoliti – poručio je patrijarh srpski Irinej.
Vučićev apel na promjenu stava Srbije prema Kosovu vjerojatno će mu donijeti i dodatne političke bodove na zapadu, ponajprije u Njemačkoj, SAD-u i EU, koji svi očekuju da Srbija prihvati činjenicu da je Kosovo nezavisna država.
Pretpostavka stabilnosti
Što Vučićeva gesta prema Kosovu znači za Hrvatsku?
Milorad Pupovac, zastupnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru, kaže kako su Hrvatska i Srbija “već razmijenile poruke o neospornosti međusobnog dijaloga i suradnje, no sada je potrebno da te poruke prerastu u konkretne političke dogovore”.
– Jer, dijalog Srbije i Kosova, Srba i Albanaca, jedna je važna pretpostavka stabilnosti jugoistočne Europe, a druga je dijalog Hrvatske i Srbije, Hrvata i Srba. Bez te druge nema potpune stabilnosti. I Hrvatska nesumnjivo ovu Vučićevu poruku prema Albancima treba čitati i kao poruku prema Hrvatskoj – kaže Pupovac.
Poklonio bi Vučko pola Srbije...samo da mu guza ostane u fotelji