Borba protiv terorizma

'Crvenim telefonom' SAD spojio Hrvatsku, BiH i Srbiju

Foto: Reuters/PISELL
21.07.2017.
u 19:03

Izvješće State Departmenta navodi da “BiH i dalje nema kapacitet za temeljitu istragu i procesuiranje stranih terorističkih boraca”. Države na zapadnom Balkanu dijele bojazan od transnacionalnog terorizma jer balkanskom rutom prolaze oružje, narkotici, sumnjive osobe...

Operativni centri policija triju država – Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije – povezani su tijekom prošle godine opremom za uspostavljanje sigurne videoveze u slučaju terorističkih napada, otkriva godišnje izvješće američkog State Departmenta o borbi protiv terorizma u svijetu, koje je objavljeno jučer.

Opremu i politiku podršku takvom povezivanju dali su Amerikanci, odnosno State Departmentov EXBS, program za kontrolu izvoza i granične sigurnosti, primarno uspostavljen s ciljem sprečavanja širenja oružja za masovno uništenje, ali očito korišten i za financiranje antiterorističke suradnje država u jugoistočnoj Europi. Opširno izvješće State Departmenta ne bavi se posebno Hrvatskom, kojoj nije posvećen odlomak kao što je posvećen Srbiji, BiH, Kosovu, Makedoniji i nizu drugih europskih država. Podatak o uspostavi videoveze za slučaj terorističkih napada otkriva se u odlomku koji govori o Srbiji.

Sve države na zapadnom Balkanu dijele slične bojazni od transnacionalnog terorizma, piše u izvješću. Te bojazni proizlaze iz činjenice da se tzv. balkanskom rutom, koja spaja Bliski istok sa zapadnom Europom, kreće i naoružanje, narkotici, sumnjive osobe... Dokument koji je jučer objavljen ne daje više podrobnosti o antiterorističkoj vezi, svojevrsnom “modernom crvenom telefonu” između Zagreba, Beograda i Sarajeva koji se ima koristiti u slučaju terorističkog napada, ali vjerojatno se polazi od pretpostavke da bi bilo kakav terorizam na ovom području imao neke veze s kretanjima na balkanskoj ruti pa je stoga suradnja država na ruti ključna i za sprečavanje i za otkrivanje.

U godišnjem antiterorističkom izvješću State Departmenta iznose se i procjene tzv. stranih boraca koji su iz država u hrvatskom susjedstvu otišli u Siriju ili Irak u “džihad” na strani ISIL-a ili neke druge terorističke organizacije. Oko 300 državljana BiH otišlo je od 2013., a oko 50 ih se vratilo, navodi izvješće, pozivajući se na tvrdnje dužnosnika BiH i medijska izvješća. Ta je brojka u skladu s brojkama iznesenim u, primjerice, tajnom NATO-ovu izvješću o situaciji na zapadnom Balkanu (gdje se spominje brojka od 260), odnosno u neskladu s izjavama predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović koja je krajem prošle godine govorila o tisućama državljana BiH koji su se navodno pridružili džihadistima u Siriji i Iraku.

Dio radikaliziranih državljana BiH odlazio je u Siriju i Irak iz dijaspore, najviše iz Austrije. Jučer objavljeno izvješće State Departmenta govori o oko 300 građana Austrije koji su otišli u rat u Siriju ili Irak, a među njima su Bošnjaci druga najzastupljenija etnička skupina (prva su Čečeni). Austrijske službe sigurnosti spriječile su njih 50-ak u odlasku u Siriju, među njima i 22 žene, a krajem 2016. nadzirale su njih 80-ak koji su se vratili iz Sirije ili Iraka u Austriju. Izvješće State Departmenta ne govori koliko džihadista-povratnika nadziru službe u BiH, ali navodi da “BiH i dalje nema kapacitet za temeljitu istragu i procesuiranje stranih terorističkih boraca”.

Komentara 12

TO
tolitol
19:27 21.07.2017.

Svaka čast novinaru koji je od jednog usputnog detalja uspio proizvesti čitav članak na koji je po Večernjakovim običajima prilijepljen bombastičan naslov. Usput rečeno, u izvješću koje je dostupno na stranicama američkog State Departmenta ni riječi o nekakvom "crvenom telefonu".

AT
Atanazije
19:18 21.07.2017.

Čini mi se vrlo nepotpuna informacija, jasno cijeli članak služi podbadanju predsjednice i podsjećanju kako nam je Balkan bliz. Koga još spaja taj crveni telefon? Austriju, Mađarsku? Ako je izvješće tajno, kako ga je Krasnec pročitao? Beda beda...

Avatar Pitman
Pitman
19:56 21.07.2017.

Autoru članka pred očima je sve crveno, pa okolo sebe vidi leteće crvene telefone, leteće crvene bubašvabe i tko zna koga još. Glede kapaciteta BiH glede preventive, prije je riječ o tome da nedostaje volje jer je BiH, tj. onajj dio u kojem bosanci drže sve uzde u svojim rukama, najblaže rečeno prema bosanskim isilovcima gleda blagonaklono i zaštitinički. Prije će muftija stati u obranu nekog vehabije isilovca, nego što će braniti pravog i zdravog "Ustašu" (Hrvata).

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije