srbijanski predsjednik

Vučić: Zatražit ćemo od KFOR-a da osigura povratak vojske i policije Srbije na Kosovo

Foto: A.K./ATAImages
Beograd: Aleksandar Vučić susreo se s EU povjerenikom za proširenje
Foto: Milos Tesic/ATAImages
Beograd: Aleksandar Vučić susreo se s EU povjerenikom za proširenje
10.12.2022.
u 20:46
Vučić je večeras citirao dio Rezolucije 1244 u kojem se navodi da će "dogovorenom broju srpskog vojnog i policijskog osoblja biti dopušteno da se vrati na Kosovo da bi obavljalo dužnosti kako je to navedeno u Aneksu 2" Rezolucije. S pravne točke gledišta, "tu ne može biti drugačijeg tumačenja" i  "taj zahtjev mora biti prihvaćen", rekao je.
Pogledaj originalni članak

Beograd će, u skladu s Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN-a iz 1999., zatražiti od mirovnih snaga (KFOR) da osiguraju raspoređivanje pripadnika vojske i policije Republike Srbije na području Kosova, rekao je u subotu srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. Komentirajući nove napetosti na Kosovu, Vučić je u obraćanju javnosti rekao da je "tekst usuglašen", a odluku o zahtjevu Vlade Srbije usvojit će "u ponedjeljak ili utorak".

Rezolucija 1244 VS UN-a iz lipnja 1999., kojom je zahtjevan kraj ratnih sukoba na Kosovu i povlačenje vojske i policija tadašnje SR Jugoslavije s Kosova, daje mogućnost da se, pod posebnim uvjetima, dio osoblja može vratiti, "uz nadzor međunarodne sigurnosne prisutnosti i ograničeno na mali dogovoreni broj (stotine, ne tisuće)".

Vučić je večeras citirao dio Rezolucije 1244 u kojem se navodi da će "dogovorenom broju srpskog vojnog i policijskog osoblja biti dopušteno da se vrati na Kosovo da bi obavljalo dužnosti kako je to navedeno u Aneksu 2" Rezolucije. S pravne točke gledišta, "tu ne može biti drugačijeg tumačenja" i  "taj zahtjev mora biti prihvaćen", rekao je.

"Ja, naravno, nemam nikakvih iluzija i unaprijed vam kažem da će oni taj zahtjev odbiti", ustvrdio je.

U povodu najave da će Kosovo 15. prosinca podnijeti službeni zahtjev za prijem u Europsku uniju Vučić je ocijenio da to "svakako nije dobra odluka" niti sukladna članku 49. ugovora o EU po kojem, prijem mogu tražiti "samo suverene i nezavisne države, a ne one koje ne priznaje više od pola svijeta", rekao je.

Time je aludirao da neovisnost Kosova ne priznaje približno polovica članica UN-a. 

Srbijanski predsjednik je rekao da je zbog toga uputio pojedinačna pisma čelnicima pet zemalja članica EU-a koje ne priznaju Kosovo u kojima ističe da je Priština odlukom da zatraži prijem u EU "pogazila Washingtonski i Bruxelleski sporazum". Pismo je pojedinačno upućeno čelnicima Cipra, Grčke, Rumunjske, Slovačke i Španjolske

Napetosti na Kosovu se posljednjih mjeseci smjenjuju s pokušajima pregovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a kosovska vlada je, poslije odluke srpskih predstavnika da napuste institucije, uključujući ostavke četvorice gradonačelnika u većinskim srpskim općinama na sjeveru, raspisala lokalne izbore za 18. prosinca, što je dovelo do novih napetosti zbog čega je u subotu predsjednica Vjosa Osmani odgodila izbore do travnja. 

Srpski gradonačelnici u općinama na sjeveru Kosova, zajedno s lokalnim sucima i oko 600 policajaca, podnijeli su ostavke prošlog mjeseca u znak prosvjeda zbog vladine odluke o zamjeni registracijskih tablica koje je izdao Beograd onima koje je izdala Priština.

Srbi sa sjevera Kosova u subotu su blokirali glavne prometnice u tom području prosvjedujući protiv uhićenja bivšeg pripadnika kosovske policije koji je prošlog mjeseca napustio dužnost zajedno s drugim etničkim Srbima.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

Avatar gusjenica
gusjenica
22:00 10.12.2022.

Ovi Srbi imaju probleme sa svim narodima i narodnostima na Balkanu, s nikim ne mogu živjeti u miru. Postoji li psihijatar za narode ?

DO
doberdedec
21:06 10.12.2022.

E tetec nebuš to dobil. Kosovo ni već tvoja država. Ti bi kak Putin. Nebu išlo

Avatar Balcanicus
Balcanicus
05:33 11.12.2022.

Ovo je samo igra, nitko pri zdravoj pameti neće to dopustiti. Međutim, može pomoći Amerikancima da izvrše pritisak na Kurtija. Nadam se da će ga na Kosovu zamjeniti neka razumnija opcija. Glede vojne opcije, ne treba podcijeniti Srbe. Milošević je 1995 imao nafte za 3 dana, a Krajina nikada nije bila Srbija. No, nadam se da do toga neće doći.