Srbija će razmotriti povratak do tisuću pripadnika vojske i policije na Kosovo, sukladno Rezoluciji 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, izjavio je direktor Ureda za Kosovo i Metohiju srbijanske vlade Petar Petković.
Amerika zabrinuta
Jedan je policajac lakše ranjen na sjeveru Kosova u napadu na ophodnju nakon raspoređivanja kosovskih policajaca albanske nacionalnosti potaknutog ostavkom srpskih pripadnika redarstvenih snaga, priopćila je jučer kosovska policija. Odluka kosovskog premijera Albina Kurtija o raspoređivanju policajaca na tom nestabilnom području u četvrtak navečer mogla bi dodatno pojačati napetost između Beograda i Prištine dok srpska većina na sjeveru zemlje ne priznaje neovisnost Kosova i smatra ga sastavnim dijelom Srbije.
- Albin Kurti sve nas je vratio, ne u 19., nego u 18. stoljeće. Sve što on radi je opasnost, ne samo za Srbe, već i za Albance i za cijelu Europu. Kurti nas je doveo na rub rata. KFOR i EULEX ne rade svoj posao, ne štite Srbe na Kosovu i Metohiji. Imamo svakodnevno kršenje Kumanovskog i Bruxelleskog sporazuma. Prema rezoluciji 1244, uputit ćemo zahtjev da se određen broj naših trupa vrati tamo jer oni nisu u stanju održavati sigurnost - rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić.
Napetosti na sjeveru Kosova traju već mjesecima, otkako je vlada u Prištini donijela uredbu o preregistraciji automobilskih tablica za kosovske gradove izdanih u Srbiji na RKS tablice/Republika Kosovo, što lokalni Srbi uz potporu Beograda odbijaju.
Napetosti su sada povećane zbog izvanrednih izbora za gradonačelnike četiriju općina na sjeveru: Sjeverna Mitrovica, Zubin Potok, Leposavić i Zvečan, koji bi se trebali održati 18. prosinca, a izbori za skupštine općina u općinama Zvečan i Leposavić 25. prosinca. Nakon što je vlada u Prištini suspendirala direktora policije za sjevernu regiju Nenada Đurića, koji je odbio nalog o uručivanju opomena vozačima koji nisu zamijenili registarske oznake, predstavnici Srba istupili su iz lokalnih i središnjih institucija te iz pravosuđa i policije Kosova, a ostavke su dali i gradonačelnici općina sa srpskom većinom.
Na sjever Kosova upućeno je 300 pripadnika specijalne jedinice u pratnji oklopnih vozila te su se rasporedili na rubu grada da bi čuvali red i mir nakon što su u utorak u Zubinu Potoku i Sjevernoj Mitrovici općinski izborni dužnosnici i policajci, pokušavajući otvoriti urede općinskih izbornih povjerenstava, napadnuti šok-bombama i zastrašivani pucnjevima u zrak. Zbog toga nisu mogli nastaviti pripreme za izvanredne izbore na sjeveru. U srijedu je također bilo incidenata i u ostalim općinama na sjeveru Kosova dok su u četvrtak navečer bačene dvije eksplozivne naprave na bošnjačke četvrti u sjevernom dijelu Mitrovice.
U strahu od veće eskalacije i sukoba, njemački veleposlanik na Kosovu Jorn Rohde rekao je da se slaže s američkim veleposlanikom Jeffom Hovenierom da izbore na sjeveru Kosova treba odgoditi napominjući da trenutačna situacija ne ide u prilog održavanju izbora.
Dva dana prije, američki veleposlanik Hovenier također je na Twitteru napisao da okolnosti nisu pogodne za održavanje izbora na sjeveru. ”SAD je zabrinut što trenutačno nisu stvoreni uvjeti za izbore koji se trebaju održati ovaj mjesec na sjeveru Kosova. Sigurnost svih građana Kosova treba biti prioritet. Molimo sve uključene da se suzdrže”, napisao je Hovenier.
Međutim, predsjednica Kosova Vjosa Osmani i premijer Albin Kurti ustrajni su u tome da se izbori održe.
- Kurti slanjem policije nastavlja s protupravnim i nasilnim akcijama kojima je cilj okupacija sjevera Kosova, većinski naseljenog Srbima - kazao je povjerenik Beograda za Kosovo Petar Petković, ističući da albanska policija s juga, prema Bruxelleskom sporazumu, nema pravo biti na sjeveru, već samo policija Direktorata Sjever.
Petković je podsjetio i na poruke srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića “da se više nikad neće ponoviti Oluja”.
- Nisu dovoljno dobro shvatili oni na Zapadu, koji trebaju urazumiti Prištinu, to što je rekao - da nećemo dopustiti stradanje i progon svog stanovništva - rekao je Petković.
Bitka za suverenitet
Već dulje vrijeme i Europska unija i Sjedinjene Američke Države rade pritisak na premijera Kosova Kurtija kako bi odobrio osnivanje zajednice srpskih općina na Kosovu, na što se Priština obvezala Bruxelleskim sporazumom iz 2013. Međutim, za sada pritisci nemaju rezultata jer Kurti to uporno odbija smatrajući da bi se ZSO pretvorilo u novu Republiku Srpsku na Kosovu koja bi u budućnosti mogla tražiti i odcjepljenje od Kosova te pripajanje Srbiji. U Prištini podsjećaju da lider Republike Srpske Milorad Dodik koristi svaku priliku da zaprijeti odvajanjem entiteta RS-a od BiH. I Albin Kurti je u intervjuu za Večernji list u rujnu priznao da mnogi čelnici međunarodne zajednice nisu zadovoljni što je on postao premijer jer se svom snagom bori za interes Kosova i očuvanje njegova suvereniteta i integriteta. A predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji s Kurtijem pod patronatom EU pregovara u Bruxellesu, Kurtija javno naziva “terorističkim ološem”.
Izbore danas odlozila predsednica kosova Vjosa Osmani za proljece 2023 g. Ali beogradu nije stalo do izbora niti su prblem tablice . Srbija hoce sjever kosova jer je tu umjetno jezero gazivoda sa 400 miljuna kubnih metara vode a vrjemee vode tek dolazi i ubuduce borbe ce se voditi radi voda ..!