Posjet Borisa Tadića Vukovaru povijesni je događaj za Vukovar i sve njegove građane, a u budućnosti će dati velike rezultate, rekao je gradonačelnik Vukovara Željko Sabo.
Tadić je odmah nakon što je došao u Vukovar Josipoviću predao 25 protokola iz vukovarske ratne bolnice koji su odmah proslijeđeni Komisiji za zatočene i nestale kako bi se pregledali.
– Još uvijek ne znam što je u tim dokumentima, koliko ih ima i kakva je zapravo njihova važnost. Morat ćemo sjesti i sve to pregledati da bismo znali što nam pomaže, a što i dalje nedostaje. Ako je riječ o cjelovitoj dokumentaciji, svakako je da ona može pomoći u potrazi za nestalima, ali i onima koji su se u to vrijeme liječili u vukovarskoj bolnici – rekla je ravnateljica Opće bolnice Vukovar Vesna Bosanac.
Smatra da je isprika politički čin, ali da ona neće mnogo značiti ako poslije posjeta ne uslijede neki konkretni koraci i pomaci.
– Mnogo toga ima još za riješiti. Ni jednom riječju Tadić nije spomenuo odgovornost JNA za agresiju i razaranje Vukovara. Čak i u Haagu oni te činjenice pobijaju ističući da su za sve najodgovorniji lokalni Srbi iako se zna da nije tako – rekla je Bosanac.
Tadićev posjet Vukovaru pozdravio je i Ivan Kovačić, predsjednik gradske Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata, koji očekuje konkretne korake u rješavanju mnogih problema.
– Neka Tadić kao vrhovni zapovjednik Vojske Srbije, koja je nasljednica nekadašnje JNA, nađe i ostale dokumente i videozapise i preda ih Hrvatskoj. To bi bio pravi vid suradnje – rekao je Kovačić.
Sastanku koji je Tadić održao s predstavnicima stradalničkih udruga samo se Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja nije odazvala jer posjet srbijanskog predsjednika smatra neslužbenim. Drže da samim tim posjet nema važnost kakav bi imao da je riječ o stavu službenog Beograda.
Vukovarski gradonačelnik kaže da se razgovaralo i o načinima na koje bi se u obnovu Vukovara mogla uključiti Republika Srbija. Tako se došlo i do zaključka da će se Srbija uključiti u obnovu ulica poput Zmajeve, Petra Preradovića, Vladimira Nazora, Petrovaradinske i sličnih.
Sabo je rekao i da razmišlja o načinu obnove vukovarskog plivališta, ali i da je Tadića upozorio na važnost koju Vukovarcima ima ada koja Srbiji ne znači ništa.
Dan poslije posjete dvaju predsjednika i premijerke građani su se okrenuli svojim starim problemima i navikama. Većina njih pozdravlja posjet kao i najave o srbijanskoj obnovi, ali se ipak ističe da je danas najveći problem Vukovara nezaposlenost i nedostatak posla.
Uvijek se spominje činjenica da je do 1991. godine Općina Vukovar bila jedna od najbogatijih u bivšoj državi, a da je danas na začelju po svim ekonomskim pokazateljima. Samo je Borovo u to vrijeme zapošljavalo više od 20.000 radnika kojima treba dodati i zaposlene u Vupiku, Stjepanu Supancu, Vuteksu, Drvoprometu…
Danas, 19 godina poslije, Borovo zapošljava 600-tinjak radnika, platežna je moć ispod svakoga prosjeka, posla nema, a Vukovar je istodobno najskuplji ili među najskupljim gradovima u Hrvatskoj.
Dobra fora. Umjesto odštete obnovit će nekoliko ulica. A znate što znači obnoviti tih nekoliko ulica? To znaći promjeniti asfalt, jer su kuće i zgrade već obnovljene i to našim novcima, novcima poreznih obveznika. Bila bi lijepa gesta da je Tadić došao u Vukovar i donio sa sobom 100 milijuna eura kao znak pažnje (šteta je u Vukovaru samo 2 milijarde eura). A on je donio medicinsku dokumentaciju. Tom dokumentacijom mogu svi obrisati guzicu, jer u njoj piše tko je bio u bolnici, tko je ranjen ili umro. Kakve veze ta dokumentacija ima sa nestalima? Nikakve! Naivan narod.