INOVACIJA

Vukovarska bolnica dobila opremljenu senzornu sobu za pomoć djeci s poteškoćama u razvoju

Foto: Grad Vukovar
Foto: Grad Vukovar
Foto: Grad Vukovar
08.03.2023.
u 15:00
U novoj zgradi Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru opremljena je upravo senzorna soba koja je već u funkciji i koriste je svakodnevno djeca
Pogledaj originalni članak

Danas je gotovo nemoguće zamisliti svakodnevni život bez pomoći moderne tehnologije koja nas sve zajedno okružuje i svakako mnogo toga pojednostavljuje. Međutim, ista ta moderna tehnologija donosi i niz problema prije svega u razvoju djece o kojima se malo, ali svakako nedovoljno, priča. Naime, djeca već u svojoj najranijoj dobi dolaze do mobitela, laptopa, tableta i drugih pomagala. U početku to bude da se djeca smire i zaigraju, a onda se vrlo brzo bez toga ne može. Sve zajedno to, kao i neke genetske stvari, doprinosi da mozgovi djece ne mogu apsorbirati sve to te dolazi do poteškoća u odrastanju, govoru, igranju, odnosu s drugom djecom…

Puno tih problema može se riješiti i prevenirati ako roditelji na vrijeme krenu s djecom kod liječnika. Kao jedan od načina rješavanja takvih i sličnih problema spominje se korištenje senzorne sobe kakvih do sada nije bilo u bolnicama na istoku Hrvatske. U novoj zgradi Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru opremljena je upravo jedna takva senzorna soba koja je već u funkciji i koriste je svakodnevno djeca. 

- Nažalost sve su češći poremećaji u razvoju kod djece čemu je svakako jedan od razloga i današnji način života, a unazad dvije godine sve je veća potreba za senzorikom. Međutim, ako se na vrijeme krene kod liječnika to se stanje može popraviti i riješiti tako da dijete nema u životu više tih problema. Stoga smo više nego zadovoljni što smo u vukovarskoj bolnici dobili opremljenu senzornu sobu – rekao je voditelj Odjela fizikalne medicine i rehabilitacije u vukovarskoj bolnici Marko Samardžić Ilić.

Cilj je opremanja senzorne sobe omogućiti što cjelovitiji pristup i uspješnu terapiju djeci s motoričko – senzoričkim smetnjama u razvoju te tako potaknuti njihov senzomotorni, emocionalni, socijalni i intelektualni  razvoj. Samim time,  omogućava im se aktivno i uspješno samostalno sudjelovanje u društvenom životu. Dodaje i kako je dokazano da se ranom neurorazvojnom rehabilitacijom postižu puno bolji rezultati.  Tako u senzornoj sobi vukovarske bolnice djeca vježbaju s terapeutima, a preporučuje se i prisutnost roditelja kako bi se educirali i sa svojom djecom vježbali i kod kuće. U zavisnosti od stanja djeteta kreće se s terapijama jednom, dva ili tri puta tjedno da bi se, kako dijete napreduje, taj broj terapija smanjivao sve dok dijete ne bude u takvom stanju da dolazi samo na kontrole.

Djeci su u senzornoj sobi sada dostupni taktilni oblici za hodanje, loptice, poligon za balansiranje, vibrirajući jastuk, njihaljke za balansiranje s rukohvatima, terapeutski kamenčići, zvjezdane polukugle, razne senzoričke lopte, jež lopte i još mnogo toga.
Interesantno je i kako se ne radi o nekom prevelikom ulaganju ali da vukovarska bolnica, do sada nije imala taj sadržaj. Kako je rekao Samardžić Ilić senzorne sobe i danas nema niz bolnica u Hrvatskoj tako da su roditelji koji imaju djecu s poteškoćama u razvoju prinuđeni snalaziti se kako znaju i umiju. Opremanje senzorne sobe u vukovarskoj bolnici s donacijom od preko 3.300 eura sufinancirala je i Vukovarsko – srijemska županija. U novom objektu vukovarske bolnice osigurane su i druge terapije, poput bobath terapije ili neurofeedback terapije, kojih također do sada nije bilo na istoku Hrvatske. 

>> VIDEO SDP završio 2022. u višemilijunskom minusu, HDZ duboko u plusu

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.

Još iz rubrike Vijesti