Neoliberalna Vlada se prema građanima ponaša kao maćeha, a prema onima koji imaju najviše poput Superhika – njima daje, uzima siromašnima, a daje bogatima, primjetio je laburist Branko Vukšić danas u Hrvatskom saboru komentirajući prijedlog novog Zakona o PDV-u.
Predstavljajući zakon, zamjenik ministra financija Boris Lalovac najavio je da će Vlada razmotriti da se odredba po kojoj bi svi poduzetnici PDV obračunavali po izdanim računima, a ne naplaćenim naknadama, odgodi do 1. siječnja 2015. godine.
- PDV po naplaćenim naknadama ostaje do 31. prosinca ove godine, znači od 1. siječnja 2014. godine svi poduzetnici PDV obračunavaju po izdanim računima. Vidjet ćemo u kojem dijelu će ići rasprava, možda još pomaknemo do 1. siječnja 2015. godine - kaže Lalovac te dodaje da zakon i dalje ostavlja opću stopu PDV-a na razini od 25 posto, uz primjenu sniženih stopa od 10 i 5 posto, pri čemu će se po stopi do 10 posto oporezivati sve kao i do sada, izuzev dnevnih novina i časopisa koji su sad svrstani u stopu od 5 posto. Plaćanja PDV-a više ne bi bili oslobođeni samostalni umjetnici, poput pjevača i glumaca, koji nakon ulaska u EU ulaze u sustav plaćanja PDV-a te imaju obvezu vođenja poslovnih knjiga ako su u prethodnoj godini ostvarili promet veći od 230 tisuća kuna, a od plaćanja PDV-a više neće biti oslobođeni ni branitelji pri uvozu osobnih automobila i opreme za gospodarsku djelatnost. Od 1. siječnja 2015. nekretnine, odnosno zemljište i ostalo više neće moći prodavati bez PDV-a.
- Kada su mu javili da građani Pariza pjevaju o njemu pogrdne pjesme i to na njegov račun zato što je nametnuo nove teške poreze parižanima, kardinal Mazarin je rekao, "Neka samo pjevaju, glavno je da plate". Izgleda da tako i mi ovdje pjevamo neke pjesme o porezima i najvažnije i gospodinu ministru financija Liniću da se ti porezi naplaćuju bez obzira što pod tim porezima građani sve teže žive. Jedan od uzroka tog teškog života je sasvim sigurno povećanje PDV-a od 23% na 25% - kazao je laburist Vukšić koji je ustvrdio kako manja potrošnja zbog visokog PDV-a guši privredu jer se manje kupuje.
- U Ujedinjenom kraljevstvu se nulta stopa PDV-a primjenjuje na gotovo svoj hrani, na svim prehrambenim proizvodima osim junk fooda, odnosno loše brze hrane. Nulta stopa se čak primjenjuje i na hranu za životinje. U Irskoj se osim na hranu primjenjuje nulta stopa i na knjige, kao što se i kod nas jedno vrijeme primjenjivala. Nultu stopu PDV-a isto tako ima i Malta. Postoje niže povlaštene stope PDV-a od 5% od onih propisanih direktivnom i to su recimo u Francuskoj 2,1%, pa zatim u Italiji 4%, Irskoj 4,8%, u Luxemburgu koji ima jedan od najviših standarda, ako ne i najviših standarda na svijetu 3% - objašnjavao je Vukšić te se zapitao znači li to da je Europska unija bila prema Hrvatskoj okrutna. Osvrnuo se i na odredbu naplaćivanja PDV-a od 25 posto na ulaznice za koncerte.
- Sve ono što se organizira u Hrvatskoj sada će se organizirati zbog toga što susjedne zemlje, sve zemlje u okruženju, ali uglavnom i velika većina europskih zemalja, PDV na ulaznice za koncerte ima snižene stope PDV-a, uglavnom ima oko 7%, 8%, 9 do 10%. Hrvatska, Ministarstvo financija inzistira da taj PDV iznosi 25% - nabrajao je Vukšić te zaključio kako je ta odluka oporezivanja ulaznica za koncerte nerazborita, kontraproduktivna i protiv punjenja državne blagajne.
SDP-ov Igor Rađenović složio se s oporbom da PDV na koncerte treba biti niži, odnosno 10 posto te istaknuo da zemlje u okruženju imaju nižu stopu, Srbija 8 posto i Slovenija 8,5 posto, te dodao da održavanje koncerata ima multiplikativne efekte jer se PDV plaća i na smještaj i slično.
HDZ-ov bivši ministar financija Ivan Šuker rekao je da se s ovim prijedlogom zakona "debelo kasni" te zamjerio zamjeniku ministra što tvrdi da ovaj zakon neće stajati ništa dodatno državu.
- Kad pogledate sam tekst zakona onda ćete vidjeti i za porezne obveznike isto tako i za Poreznu upravu tj. Ministarstvo financija se stvara niz dodatnih troškova. Mnogi od njih su doduše jednokratni, ali oni iz ovog ili onog razloga nisu naprosto predviđeni – kaže Šuker kojem nije jasno zašto se pored OIB-a uvodi PDV identifikacijski broj. Osvrnuo se i na ukidanje pojedinih prava koje su imali poduzetnici i građani.
- Što će se dogoditi s ukidanjem slobodnih zona, evo primjera slobodne zone u Varaždinu. Nekoliko tisuća zaposlenih i pitanje je da li taj koji je došao tamo napravio pogon, zaposlio nekoliko tisuća zaposlenih ako se ukine slobodna zona, promijeni se porezni tretman, on naprosto više nema interesa raditi u Hrvatskoj jer postaje preskup – kaže Šuker te podsjeća da se ukidaju i olakšice za hrvatske branitelje i donacije vjerskih zajednicama.
- Građani kad kupuju nekretninu onda na nju plate PDV, nemaju pravo odbitka predporeza kao što to imaju pravne osobe. Da li se ukida Zakon o porezu na promet nekretnina i da li će recimo kupnja stana među građanima biti i dalje oporeziva 5% ili kako neki najavljuju 3% pa će mladim ljudima koji i tako i tako nemaju novaca i vrlo teško dolaze do kredita ukinuti onu poreznu olakšicu koju su imali. Jer gledajte, strašan gubitak za državni proračun je nekoliko stotina tisuća kuna, a kad vam 5 milijuna eura popapa jedno jamstvo za jednu privatnu tvrtku onda to nisu nikakvi novci. Tih je 5 milijuna eura jamstva znate koliko, pa to vam je više od 40 godina poreznih olakšica za kupnju prvog stana mladih hrvatskih obitelji jer to je godišnje nekoliko stotina tisuća kuna – komentira Šuker.
Njegov stranački kolega Josip Đakić je dodao kako je potpuno nekorektno ukidanje oslobođenja od plaćanja PDV-a pri uvozu osobnih automobila za invalide Domovinskog rata od druge do četvrte skupine.
- Ova Vlada nema ni malo ni senzibiliteta ni priznanja onima koji su ostali bez dijelova tijela, kojima je zapravo automobil pomagalo u njihovom kretanju i njihovom radu. Jednako tako i prema crkvi – zamjerio je Đakić.
>>'Sabor će izglasati nižu stopu PDV-a na ulaznice za koncerte'