Srbijanski dužnosnici danas su izrazili zabrinutost zbog stanja na makedonsko-grčkoj granici, dok se istodobno u srbijanskoj javnosti otvorilo pitanje o tome krši li Srbija zakon o azilu ne puštajući ekonomske migrante.
Srbijanski ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu skrb Aleksandar Vulin drži da je situacija na grčko-makedonskoj granici zbog sve većeg priliva ekonomskih migranata zabrinjavajuća, ali ističe da Srbija ostaje pri stajalištu usuglašenom među državama u regiji.
– Ne možemo pomoći, volio bih da možemo. Stajalište Srbije je vrlo jasno. Mi ćemo se ponašati kako se ponašaju sve ostale zemlje na ovoj ruti – rekao je Vulin, naglašavajući kako je Srbija, otkad su Hrvatska i Slovenija zabranile ulazak određenim kategorijama migranata, morala učiniti jedinu moguću stvar – zaštititi sebe i svoj prostor.
Direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiteljima azila Radoš Đurović ustvrdio je, međutim, kako je Srbija u teškoj poziciji jer riskira da, kršeći zakon o azilu, ugrozi ljudska prava.
Đurović je za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao kako ”nije načelo koje postoji u međunarodnom pravu” da se cijelu naciju odredi kao ekonomske izbjeglice.
– Riskiramo ući u kršenje ljudskih prava i kršimo zakon o azilu. Mislim da ne smijemo primijeniti silu prema tim ljudima... Ako se suoče s otporom, pokušat će proći alternativnim putevima, potaknut će se krijumčarenje, povećavati cijene... Mislim da ovo neće zaustaviti ljude da odu na Zapad – naglasio je Đurović, koji je prethodnih mjeseci vrlo aktivan u rješavanju problema migrantske krize.
Ministar Vulin ne dijeli Đurovićevo mišljenje i tvrdi kako odluka da ekonomski migranti ne mogu nastaviti putovanje u Srbiji ne ugrožava ničija prava.
– Ovo ni na koji način ne krši bilo čija ljudska prava, jer onaj tko zatraži azil, bez obzira na to odakle i zašto je došao ima pravo na azilnu proceduru. Migrant ima pravo zatražiti azil, bez obzira na to dolazi li iz ratnih područja ili iz ekonomskih razloga – rekao je Vulin novinarima.
Istodobno, beogradski mediji javljaju da je manji pritisak migranata posljednjih dana na ulaznim točkama Preševo i Miratovačko polje na jugu Srbije, ali i da je kritična situacija na grčko-makedonskoj granici gdje migranti u znak prosvjeda što im je ograničen prolaz – zašivaju usta.
Nekoliko migranata iz Irana, Kurdistana i Pakistana zašilo je sebi usta iglom i koncem zbog odluke makedonskih vlasti da im ne dopuste prolaz, prenijeli su beogradski elektronički mediji izvješće makedonske TV Telma.
– Time migranti žele poručiti da ne odustaju od svojih namjera da otputuju u neku od zemalja EU – ocjenjuje makedonska televizija.
Migranti i dalje pristižu u prihvatni centar Preševo, a prema izvješćima Radio-televizije Srbije, od ponoći do prijepodnevnih sati registrirano ih je više od 1.200, a još najmanje 200 ih čeka na registraciju.
Kako su objavili makedonski mediji, u nedjelju je u Makedoniju ušlo ukupno 5.797 migranata.
>>
Ko daje medijski prostor u hrvatskim medijima ovom cetnickom vikaru ,zar uvezeni cetnicki novinari sramota