Najava novog španjolskog premijera Josea Luisa Zapatera da će se španjolski vojnici iz Iraka povući što prije to bude moguće, izazvala je zabrinutost u Washingtonu. Zapatero kaže da je odlučio brzo povući vojnike jer ne smije ignorirati volju naroda, a postoje naznake da bi oni mogli biti kod kuće već za petnaestak dana.
Naravno, saveznicima u Iraku neće nedostajati 1300 španjolskih vojnika jer je, gledajući ukupan broj savezničkih trupa, riječ o gotovo zanemarivu broju, ali se strahuje da bi Zapaterova odluka mogla promijeniti mnogo toga na političkom planu. Kako je upravo Aznarova Španjolska bila, uz Veliku Britaniju, ključni Bushov saveznik, odluka novoga premijera mogla bi ozbiljno nagristi "koaliciju voljnih". I Bushova je savjetnica za nacionalnu sigurnost Condoleeza Rice kazala da bi promjena moglo biti, a najviše se strahuje da bi vlade ostalih zemalja koje imaju vojnike u Iraku mogle početi razmišljati o povlačenju.
S druge strane, civilni upravitelj Iraka Paul Bremer upozorava da bi povlačenje dijela stranih trupa moglo imati posljedice jer iračke sigurnosne snage neće moći držati stanje pod kontrolom nakon 1. srpnja, za kada je predviđena primopredaja vlasti. Drugo je pitanje je li taj rok, osobito sada kad je Irak gotovo u kaosu, i dalje održiv. U međuvremenu je američki predsjednik George Bush pokrenuo inicijativ koja bi trebala motivirati druge zemlje da pošalju trupe u Irak. Prema njegovu planu, tim bi se zemljama dalo 660 milijuna dolara, a taj bi novac trebao bi biti utrošen za uvježbavanje vojnika koji bi nakon toga trebali poći u Irak. Ponude će biti usmjerene uglavnom na afričke zemlje, a bit će nešto novca i za zemlje Južne Amerike, Azije i Europe. Čini se da je američki predsjednik bio prisiljen na ovakav potez zato što je postalo jasno da uz politiku koju on i njegova administraciju vode u duljem razdoblju neće biti dovoljno zemalja koje bi dragovoljno slale vojsku u mirovne operacije poput one u Iraku. Bush planira da bi se na taj način moglo uvježbati oko 75 tisuća vojnika koji bi u svakom trenutku bili spremni za odlazak na zadatak. To bi uvelike umanjilo potrebu da u ratna žarišta idu američki vojnici.
Marina ŠERIĆ