DAN MOČVARNIH STANIŠTA

WWF osigurao gotovo pet milijuna eura za revitalizaciju ekosustava u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji

Foto: Ante Gugić
Ušće Mure u Dravu
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Podturen: Oblačan i tmuran krajolik uz rijeku Muru
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Op?ina Legrad
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Ušće Mure u Dravu
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Ušće Mure u Dravu
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Zbog niskog vodostaja Dunava ovog ljeta, veći dio Kopačkog rita bio je bez vode
02.02.2023.
u 09:54
Revitalizirat će se vlažne livade uz rijeku Muru u Sloveniji, povezati rukavci na Dravi i Dunav s Kopačkim Ritom u Hrvatskoj, a u Srbiji će u Specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje raditi na konverziji iz plantaža hibridne topole u autohtonu heterogenu poplavnu šumu
Pogledaj originalni članak

Revitalizacija rijeka glavna je tema ovogodišnjeg Svjetskog dana močvarnih staništa, koji se na današnji dan obilježava još od 1971. godine. A upravo je revitalizacija određenih riječnih područja u Europskoj Amazoni rezultat koji svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF želi postići kroz svoj novi projekt čija vrijednost iznosi gotovo pet milijuna eura.

"Ulaganjem u obnovu rijeka, močvara i tresetišta ulaže se u klimatski otpornu budućnost i jako smo sretni što su to prepoznali i naši donori koji su odlučili uložiti u obnovu Mure, Drave i Dunava u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji“, ističe Ivana Korn Varga iz WWF Adrije. "Kroz petogodišnji projekt 'Revitalizacija Europske Amazone' koji se provodi na području petodržavnog UNESCO-vog Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, revitalizirat će se različiti ekosustavi na četiri lokacije, a lokalno stanovništvo će biti direktno uključeno u sve aktivnosti. Osim što ćemo podržati razvoj održivih oblika poslovanja kroz provedbu održivog gospodarskog inkubatora, povezat ćemo i sve ključne dionike kako bi zajednički nastavili revitalizirati to područje i nakon završetka našeg projekta“, ističe Korn Varga.   

Revitalizirat će se vlažne livade uz rijeku Muru u Sloveniji, gdje će se uspostaviti i model cirkularne ekonomije kroz tradicionalno stočarstvo u suradnji s lokalnim poljoprivrednicima, lokalnim vrtićima i školama. U Hrvatskoj će se na rijeci Dravi, u blizini ušća rijeke Mure, povezati rukavac čime će se povećati retencijsko područje za vrijeme većih vodnih valova te ponovno omogućili protok vode na popularnom kupalištu u blizini općine Legrad. U Parku prirode Kopački rit čistit će rukavac i tako povezati Dunav s Kopačkim jezerom koje je ujedno i najveća stajaća voda u parku. U Srbiji će u Specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje raditi na konverziji iz plantaža hibridne topole u autohtonu heterogenu poplavnu šumu te uz to istražiti kako će se područje prirodno revitalizirati.

"Močvarna su staništa dom za čak 40 posto svih vrsta, kao i za više od milijardu ljudi u svijetu čija dobrobit izravno ovisi o njima. Stoga su investicije poput ove za Europsku Amazonu, na čijem području živi oko milijun ljudi, od iznimne važnosti. Jedino tako možemo se suočiti s klimatskom i krizom biološke raznolikosti te ostvariti održivi razvoj“, zaključuje Korn Varga.

Projekt "Revitalizacija Europske Amazone" podržava Endangered Landscapes Programm (Program za ugrožene krajolike), kojim upravlja Cambridge Conservation Initiative u partnerstvu s Arcadijom, dobrotvornim fondom Lisbet Rausing i Petera Baldwina.

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Rezolucija portal

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.