neobičan zaključak

Yale je pri upisu diskriminirao – bijele studente

Foto: SHANNON STAPLETON/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Yale je pri upisu diskriminirao – bijele studente
17.08.2020.
u 22:30
Odredbu vrhovnog suda, prema kojoj sveučilišta koja su financirana i poreznim novcem trebaju kao čimbenik kod upisa uzeti u obzir i rasu, shvatio je predoslovno
Pogledaj originalni članak

Američko ministarstvo pravosuđa provelo je dvogodišnju istragu radi utvrđivanja jesu li najbolja tamošnja sveučilišta doista kršila građanska prava maturanata koji bi se na njih pokušavali upisati.

U procesu se prijetilo i tužbom u slučaju da sveučilišta odbiju poduzeti korake da se takva situacija popravi ako se ona doista i utvrdi. I pronađeno je kako je poznato sveučilište Yale doista diskriminiralo pri upisima. Ali ne tamnopute studente kako bi ste možda na brzinu zaključili, već bijelce i azijate. Glasnogovornik sveučilišta odlučno je zanijekao takve optužbe. Kako ispada iz pisanja zapadnih medija, diskriminacija se dogodila zbog programa koje je uvela administracija Baracka Obame, a koja je nastojala popraviti omjer crnih i latinoameričkih studenata na prestižnim sveučilištima, gdje su studenti tog porijekla imali manju zastupljenost u odnosu na udio u stanovništvu.

Izgleda da je tu Yale bio najrevniji jer je odredbu vrhovnog suda, prema kojoj sveučilišta koja su financirana i poreznim novcem trebaju kao čimbenik kod upisa uzeti u obzir i rasu, shvatio predoslovno.

– Yale se rasnim elementom koristi u više koraka prijamnog postupka, što rezultira višestrukim učinkom na mogućnost aplikanta da se upiše, navodi se u izvješću komisije ministarstva pravosuđa. To Yale, naravno, odbija navodeći čak kako su zaključci doneseni prije negoli je sveučilište moglo pružiti cjelovitu dokumentaciju koju je tražilo ministarstvo pravosuđa.

– Da je ministarstvo pričekalo i na pošten način procijenilo sve informacije, tada bi zaključilo da je praksa u Yaleu apsolutno u skladu sa svim odredbama vrhovnog suda, navodi se u izjavi sveučilišta Yale.

Također, ovo znamenito sveučilište navelo je kako uzima u obzir brojne čimbenike pri postupku upisa te je navelo kako neće ništa promijeniti zbog navoda koji nemaju nikakve osnove jer su zaključci doneseni prebrzo i neutemeljeni su. Diskriminacija u američkim sveučilištima istražuje se već neko vrijeme. Pa je tako prošle godine Harvard, još jedno poznato američko sveučilište, po nekim rangiranjima i najbolje na svijetu, bilo oslobođeno optužbi da diskriminira Afroamerikance. Ipak, odluka saveznog suca nastoji se osporiti žalbom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

ST
stefj
22:48 17.08.2020.

Ta politička korektnost postala je štetna za društvo. Potpuno su se izgubili kriteriji, sve ide na galamu, argumenti su se potpuno izgubili...

NE
Nepokolebljiv
22:50 17.08.2020.

Nije diskriminirao - proslo vrijeme, nego i sada provodi istu praksu! Osim bjelaca diskriminira jos brutalnije kandidate zute rase!