Povlačenje novca

Za članstvo u Europskoj uniji 2014. moramo izdvojiti 9 milijardi kuna

Foto: 'Goran Kovacic/PIXSELL'
'14.01.2012., Rijeka - Slavko Linic ministar financija veselo sece gradom u subotnje jutro. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL'
Foto: 'Zarko Basic/PIXSELL'
'27.12.2011., Zagreb - Branko Grcic dolazi u Banske dvore. Photo: Zarko Basic/PIXSELL '
Foto: 'Zarko Basic/PIXSELL'
'27.12.2011., Zagreb - Arsen Bauk dolazi u Banske dvore. Photo: Zarko Basic/PIXSELL'
29.02.2012.
u 19:00
Članstvo donosi i novčanu obvezu, bez projekata novca nema, a da bi se to isplatilo, Hrvatska mora povući barem 15 milijardi kuna iz europskih fondova
Pogledaj originalni članak

Hrvatska će 2014. godine za članstvo u EU morati izdvojiti oko 9 milijardi kuna iz svog proračuna. Da bi se to isplatilo, mora povući barem 15 milijardi kuna iz europskih strukturnih fondova. Većina projekata treba doći iz lokalnih jedinica, kazao je ministar financija Slavko Linić na skupštini Udruge gradova i općina, na kojoj su čak tri ministra predstavila planove Vlade vezane uz lokalne jedinice.

Uz dosta žamora i mlaki pljesak popraćeno je odrješito izlaganje Slavka Linića koji je rekao gradonačelnicima i načelnicima općina da "moraju shvatiti da će ove godine trošiti manje nego prošle". Kao što je Vlada smanjila rashode proračuna i deficit, racionalno ponašanje očekuje se i od političara na lokalnoj razini. Vlada će ove godine donijeti zakon kojim će se uvesti porez na imovinu, a primjena bi krenula od iduće. Taj će porez u potpunosti postati prihod lokalnih jedinica, ali novi izvor prihoda donijet će i obvezu lokalnih jedinica da ulažu u obrazovanje, zdravstvo, socijalnu politiku, sport i mlade na svom području. Ta je poruka izazvala najviše žamora u dobro popunjenoj konferencijskoj dvorani.

Minimum od države

– Država će propisati minimum za obrazovne, zdravstvene i druge usluge koje će financirati država, a veći standard značit će i veće opterećenje građana na lokalnoj razini. Evidentno je da pojedine općine neće imati fiskalnog kapaciteta jer neće moći porezno opteretiti svoje građane – kazao je Linić. Ponovio je da će se plaćati visoki porezi na neaktivnu imovinu, a mali za imovinu koja služi za stanovanje i poslovnu aktivnost. Vlada će prepustiti Udruzi gradova fond poravnanja iz kojega je dosad država sufinancirala lokalne jedinice.

– Neka gradovi sami vode politiku kome treba dodavati, kao i drugdje u Europi. Nama to ne treba – poručio je Linić. Savjetovao je lokalcima da do uvođenja poreza na imovinu predlože promjenu zakona o komunalnoj naknadi kako bi dobili mogućnost da tim novcem slobodno raspolažu kao drugim poreznim prihodima.

Traže se projekti

Potpredsjednik Vlade i regionalni ministar Branko Grčić rekao je da će njegov resor malim općinama dodijeliti 45 milijuna kuna za izradu projektne dokumentacije za korištenje sredstava iz fondova EU. Iduće se godine Hrvatskoj nudi 450 milijuna eura samo za regionalni razvoj, a 150 do 200 milijuna eura za ruralni razvoj. Godinu dana kasnije Hrvatska će moći iz strukturnih fondova povući dvostruko više, ali uz uvjet da ima pripremljene projekte.

– Nije lako to potrošiti – kaže Grčić. Vlada je osnovala i povjerenstvo za decentralizaciju koje treba predložiti nove mjere.

Arsen Bauk, ministar uprave, rekao je da on osobno nije opterećen brojem općina jer ima niz primjera malih općina koje su iskoristile priliku i razvijale se i velikih gradova koji nisu učinili ništa.

– Sve se svodi na to imate li ili nemate sposobno vodstvo i definiran cilj. Gdje god postoji barem minimum konsenzusa na lokalnoj razini, išlo se naprijed – rekao je Bauk. Otkad je ministar, bavi se problemima u odnosima načelnika, gradonačelnika i lokalnih vijeća, gdje ima puno inaćenja i sukoba koji iscrpljuju sve u tom krugu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 69

DO
DoktorAmer
19:38 29.02.2012.

Pa taj EU zahtijeva da trazis novac, prije nego ti ga dadu. To je ipak malo previse, tko ce se toliko muciti.

DU
Deleted user
19:39 29.02.2012.

naravno da ćemo dati više nego primimo, jel tko mislio da će biti suprotno

OB
-obrisani-
21:57 29.02.2012.

Predlažem PDV na poćetku 2014g , povećati na 30% i biti će novca