”Referendumski ustanak”, akcija prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma o četiri pitanja – poništenju pretvorbe i privatizacije, zabrani prodaje državne imovine, zabrani GMO-a, te ponovnom izjašnjavanju o ulasku u EU – završio je u ponoć. Iako organizatori još nisu prebrojili sve potpise, jasno je da referenduma o ta četiri pitanja ipak neće biti jer su, prema vlastitim procjenama, prikupili oko 800 tisuća potpisa.
“Iza nas ne stoji nitko!”
Premda bi inače već 410.000 potpisa bilo dovoljno za raspisivanje referenduma, u ovom slučaju za referendum bi trebalo skupiti čak 1,64 milijuna potpisa – za svako pojedino pitanje po 410 tisuća. Svejedno, i ovih 800 tisuća potpisa, po 200 tisuća za svako pojedino pitanje, ogroman je uspjeh te, kako sami tvrde, samoorganizirane grupe građana-aktivista, na čelu koje je umirovljeni sisački pirotehničar Zoran Mihajlović.
– Iako nećemo uspjeti prikupiti dovoljan broj potpisa, ipak ćemo sve potpise građana 7. ožujka predati predsjedniku Sabora te očekujemo da saborski zastupnici ipak raspišu referendum o ta četiri pitanja jer oni to mogu i bez naših potpisa, dovoljno je da većina svih zastupnika digne ruku za takav prijedlog. Referendum o ta četiri pitanja očekujemo zato što političari jednostavno ne mogu zanemariti volju stotina tisuća građana – rekao nam je jučer Zoran Mihajlović.
Za njega Siščani kažu da uživa velik ugled među braniteljima, među ostalim i zbog toga što se u Domovinski rat uključio kao maloljetnik te je u ratu proveo 1737 dana u borbenom sektoru. Taj 39-godišnji umirovljeni pirotehničar svojim je sugrađanima poznat i otprije po aktivističkim i “revolucionarnim” stajalištima. Podupirao je i prosvjede 2011. protiv Vlade Jadranke Kosor.
Unatoč svima koji misle da iza “Referendumskog ustanka” stoji netko “velik” s dovoljno novca da uspije organizirati prikupljanje potpisa u 50-ak gradova, platiti brojne “volontere”, letke, štandove... i Mihajlović i njegov kolega Dubravko Krčmarek kažu da iza “Referendumskog ustanka” ne stoji nitko, nikakva velika politička stranka, religijska institucija ili kakva druga interesna skupina.
– Organizirali smo se preko Facebooka, svi smo volonteri, sami se financiramo, a samo desetak tisuća kuna prikupili smo od građanskih donacija – tvrdi Krčmarek, nezaposleni trgovac koji je prije radio i kao glodač.
Hrvatski Beppe Grillo
Njihov uspjeh analitičari objašnjavaju time što se građanima lako manipulira u vrijeme krize i gubitka povjerenja u političke stranke. Pogotovu kad im postavite pitanja tipa jeste li za poništenje privatizacije, iako je, kažu, i organizatorima jasno da takvo referendumsko pitanje Ustavni sud gotovo sigurno ne bi odobrio.
Rektor riječkog Sveučilišta Pero Lučin kaže da bi se velike političke stranke trebale zamisliti, hitno reformirati, približiti građanima i napustiti koncept “slušanja velikog vođe” jer bi ih neki slični populisti mogli zamijeniti na vlasti, a to je, kaže Lučin, iznimno rizično pa i opasno za demokraciju. Za primjer je naveo i velik uspjeh komičara i populista Beppea Grilla na nedavnim talijanskim izborima.
ovu vladu to ne interesira zato jer je lova počela curiti 2001 u inozemstvo a baš se tad "slučajno" našla vlada ivice račana na čelu hrvatske--