Uspjeh

Za razliku od Hrvatske, raznolikost se u Norveškoj i te kako cijeni

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL'
Za razliku od Hrvatske, raznolikost se u Norveškoj i te kako cijeni
02.11.2011.
u 17:05
– Hrvatska mi nedostaje kad se sjetim obitelji i bliskih osoba, mogućnosti komuniciranja vlastitim jezikom, domaće hrane i relativno niskih cijena u usporedbi s norveškim – kaže.
Pogledaj originalni članak

– Ovdje su učenici iz više od 80 zemalja. Ljudi su otvoreni i tolerantni, nema nasilja i segregacije. To je rezultat liberalnosti, ali i selekcije učenika. Raspolažemo velikom slobodom koja se ne zloupotrebljava jer funkcioniramo kao jedna zajednica u kojoj svaki pojedinac ima svoj osobni cilj, ali istodobno uvažavamo jedni druge – kaže Benjamin Ignac, koji je prošlog ljeta iz Orehovice otputovao u Norvešku, gdje završava srednju školu. Kao učenik čakovečke Gimnazije dobio je stipendiju za završetak posljednje dvije godine na RCNUWC-u (Red Cross Nordic United World College), čiji su pokrovitelji osobe poput Nelsona Mandela i jordanske kraljice.

– Praktički još uvijek srednjoškolac, ali RCNUWC je sve drugo nego srednja škola. Razlikuje se po mnogočemu od srednjih škola u Hrvatskoj i pruža kvalitetnije i opširnije znanje. Razlikuje se i po posebnim akademskim aktivnostima koje uvelike utječu na diplomu. Nakon dvije godine polažemo ispit za IB diplomu koja je i priznata širom svijeta i omogućuje mi studij na bilo kojem internacionalnom fakultetu u svijetu – objašnjava.

Odluka za odlazak u Norvešku nije mu, priznaje, bila laka ga je puno toga vezalo za Međimurje. Brzo se snašao. Našao je nove prijatelje. Malo ga muči klima koja je hladnija nego u Hrvatskoj. Često sniježi. Svladao je i engleski jezik.

– Izvan nastave, koja je na engleskom, od vršnjaka i prijatelja učim i druge jezike poput španjolskog, švedskog i norveškog. Raznolikost kultura me obogatila. Raznolikost se ovdje cijeni, što u Hrvatskoj nije uvijek slučaj. Sve što je drugačije u Hrvatskoj se najčešće ne prihvaća – kaže. On to dobro zna jer se kao Rom susretao s predrasudama. Roditelji Katarina i Dragoslav shvatili su važnost obrazovanja i poticali Benjamina da uči. Osvajao je nagrade na natjecanjima i marljivim radom došao do stipendije.

– Predmete i aktivnosti biramo sami. Izabrao sam geografiju, biologiju, matematiku, engleski, hrvatski i ljudska prava. Sviđa mi se ovaj sistem jer mi omogućava da se fokusiram na ono čime se želim baviti u budućnosti, a predmeti koje sam izabrao obrađuju se u detalje. Isto tako, veliki naglasak stavljamo na humanitarne i ekološke aktivnosti. Voditelj sam jedne grupe za zaštitu okoliša, a član sam i Amnesty Internationala koja se bavi zaštitom ljudskih prava – ističe Benjamin. Priprema se za završne ispite za IB diplomu, a radi i na eseju, nešto poput maturalne radnje. Kao temu izabrao je utjecaj obrazovanja na socioekonomski razvoj u romskoj zajednici, s naglaskom na obrazovanje mladih Romkinja.

– Kad ga završim, prevest ću ga na hrvatski jezik i objaviti jer smatram da govori o važnoj problematici u našem društvu. Želim nastaviti rad u području integracije i razvoja romske zajednice nakon završetka školovanja – otkriva. Plan mu je upisati se na fakultet u inozemstvu i dobiti punu stipendiju, a najviše bi volio da to bude u SAD-u ili Kanadi. Želi studirati geografiju i psihologiju/antropologiju.

– Hrvatska mi nedostaje kad se sjetim obitelji i bliskih osoba, mogućnosti komuniciranja vlastitim jezikom, domaće hrane i relativno niskih cijena u usporedbi s norveškim – kaže.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

LO
lojtra1
20:17 02.11.2011.

Ne samo da bi tamo mogao ostati nego i obogatiti norvešku za svježih 50-tak članova uže obitelji. Samo... kako će im objasniti da su mu zaista svi braća?

TE
teokrat
23:59 02.11.2011.

Kakvi su ova dvojica Lojtra i Return mamlazi. Bit će da ste padali razrede pa vas iritira da je malom Romu uspjelo biti uspješan? Možda da vas pošaljemo u Norvešku a njega da vratimo? Treba nam više takvih kao on.

Avatar ReTuRn Of ThE AlieN
ReTuRn Of ThE AlieN
20:03 02.11.2011.

Benjamin Ignac član Amnesty Internationala, pa buraz nitko sretniji od nas da ti ostaneš u Norveškoj, ili možda da te prime u kolijevku demokracije Francusku, upsss, a tako je, ne da ti Sarkozy, još jedan od demokrata.