PRORUSKI DESTABILIZATOR

Zašto bi Rumunjska mogla uzdrmati NATO

Foto: Alkis Konstantinidis/REUTERS
Romanians vote in parliamentary election
Foto: Cristian Cristel/XINHUA
ROMANIA-IZVORANI-PRESIDENTIAL ELECTION
Foto: INQUAM PHOTOS/Octav Ganea/REUTER
Presidential candidate Georgescu makes statements to the press in Izvorani
Foto: Alkis Konstantinidis/REUTERS
Romanians vote in parliamentary election
04.12.2024.
u 09:33
Rumunjska, članica NATO-a već dva desetljeća, suočava se s rizikom od izborne pobjede Călina Georgescua, kandidata koji kritizira NATO i zagovara jaču suradnju s Rusijom, što izaziva zabrinutost među saveznicima. Kao ključna vojna sila u istočnoj Europi, Rumunjska ima brojne vojne baze i infrastrukturu u službi NATO-a, uključujući sustave protuzračne obrane i planove za modernizaciju svojih oružanih snaga
Pogledaj originalni članak

Rumunjska je ozbiljna vojna sila, a rizik da Călin Georgescu, kandidat koji je skeptičan prema NATO-u i sklon Rusiji, postane predsjednik iduće nedjelje izaziva zabrinutost među saveznicima. Ova zemlja s 19 milijuna stanovnika članica je NATO-a već dva desetljeća i domaćin je zračne baze koja se širi kako bi postala najveća NATO-ova baza u Europi.

Graniči s Ukrajinom, gleda preko Crnog mora na Krim, koji je pod okupacijom Rusije, poslala je oružje i municiju u Kijev i domaćin je američkog raketnog obrambenog sustava Aegis Ashore u Deveselu, na jugu Rumunjske, gdje su smještene rumunjske i američke snage. No, Georgescu kritizira te međunarodne veze. Nazvao je rakete u Deveselu nacionalnom "sramotom", zalagao se za ukidanje rumunjske pomoći Ukrajini i pozvao na "rusku mudrost" u oblikovanju vanjske politike.

Iako Georgescu inzistira da ne želi povući Rumunjsku iz NATO-a, njegova pozicija izaziva zabrinutost. Ako bi to želio, bio bi suočen s teškim izazovom jer krajnja desnica nema većinu u parlamentu, a prema nedavnom istraživanju, 88 posto Rumunja podržava članstvo u savezu. No, prema rumunjskom političkom sustavu, predsjednik je šef države, vrhovni zapovjednik oružanih snaga i odgovoran za vanjsku politiku. Imati predsjednika koji sumnja u NATO moglo bi uzrokovati velike probleme za savez; Georgescu bi mogao slijediti primjer mađarskog premijera Viktora Orbána i postati prokremljanski destabilizator unutar NATO-a.

Radikalna politička promjena u Bukureštu mogla bi oslabiti rumunjsku ulogu kao jednog od glavnih regionalnih sigurnosnih čimbenika u savezu. Rumunjska je jedan od najvećih potrošača u NATO-u, koristi borbene avione F-16, kupuje tenkove M1 Abrams iz Amerike i planira otvoriti jednu od najvećih zračnih baza u NATO-u. Također je slala vojnike u Irak i Afganistan.

Ta rastuća vojna moć temelji se na više od dva desetljeća brzog ekonomskog rasta koji je transformirao zemlju iz balkanske siromašne nacije u sve bogatiji narod, koji je čak premašio starog rivala Mađarsku prema BDP-u po glavi stanovnika. "Uloga Rumunjske se jako promijenila u posljednjih 20 godina otkako je postala članica NATO-a, a zemlja je poduzela korake prema tome da postane pružatelj sigurnosti, a ne samo potrošač sigurnosti", rekla je za Politico Anca Agachi, politička analitičarka u RAND think tanku.

Od punopravne ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo tri godine, Rumunjska je poslala oružje, uključujući sustav protuzračne obrane Patriot, te pomogla u preusmjeravanju međunarodne pomoći u Kijev. Također graniči s Crnim morem – gdje Rusi napadaju civilne brodove i postavljaju mine. Ruski dronovi prošli su kroz rumunjski zračni prostor na putu prema Ukrajini, a fragmente dronova pronašli su na rumunjskom teritoriju. "Blizina Ukrajine postavila je Rumunjsku kao ključnog logističkog partnera", rekao je Antonia Colibasanu, geopolitička analitičarka iz Rumunjske, dodajući da je Rumunjska također centar za obuku ukrajinskih pilota F-16.

U sklopu NATO-ove strategije odvraćanja, čelnici NATO-a složili su se u ožujku 2022. uspostaviti četiri dodatne multinacionalne borbene skupine duž istočnog ruba saveza, uključujući onu pod vodstvom Francuske u Rumunjskoj. Postrojba stacionirana u Cincuu bit će unaprijeđena u brigadu od 4.000 vojnika do sljedeće godine. Uključuje trupe iz Belgije, Luksemburga, Sjeverne Makedonije, Poljske, Portugala i SAD-a. Osim raketne obrane u Deveseluu, Rumunjska namjerava potrošiti 2,7 milijardi dolara pretvarajući svoju zračnu bazu Mihail Kogălniceanu u jedan od najvećih objekata NATO-a . Nakon što nadogradnje budu dovršene 2030., Kogălniceanu će ugostiti više od 10.000 vojnika i civila, od kojih će neki biti premješteni iz američke baze Ramstein u Njemačkoj.

Trenutno, Bukurešt izdvaja 2,25 posto svog BDP-a za obranu, što je iznad NATO-ova cilja od dva posto, a planira povećati vojnu potrošnju na 2,5 posto sljedeće godine, te na tri posto do 2026. godine. "Treba nam pet do deset godina da dovedemo trupe i sposobnosti na razinu potrebnu za reakciju i obeshrabrivanje bilo kakvog rata", rekao je Iulian Chifu, predsjednik Centra za prevenciju sukoba i rano upozoravanje u Bukureštu i bivši vladin savjetnik za međunarodnu sigurnost. Rumunjska također ovisi o drugim zemljama za modernizaciju svojih oružanih snaga i trenutačno kupuje 32 borbena zrakoplova Lockheed Martin F-35 Lightning iz SAD-a, kao i  sustave protuzračne obrane Patriot i sustave M142 HIMARS.

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits Mongolia
Foto: Alexander Kazakov/REUTERS
Russian President Putin visits Joint Institute for Nuclear Research near Moscow
Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits the Rezky corvette in Vladivostok
Foto: POOL New/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: Houthi Military Media/REUTERS
A missile, which according to Yemen's Houthis is a "hypersonic" missile named "Palestine 2", is launched from an unknown location
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
FILE PHOTO: 9М723 missiles, part of Iskander-M missile complex, are seen during a demonstration at the International military-technical forum ARMY-2019 at Alabino range in Moscow Region
Foto: JASON REED/REUTERS
Pentagon
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
Pentagon
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Kings Bay
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Kings Bay
Foto: Senior Airman Solomon Cook
Barksdale
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
Whiteman
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: ABACA
VLF odašiljač Lualualei
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza Kirtland
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Putinova meta
Foto: Screenshot/YouTube
Zračna baza
Foto: ABACA
Zračna baza Minot
Foto: ABACA/ABACA
Zračna baza Hill
Foto: Tech. Sgt. John Winn
Zračna baza Malstrom
Foto: Screenshot/YouTube
Jim Creek

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

TR
trpimir2022
15:45 04.12.2024.

Prva žrtva svakog rata je istina, jer svako neprihvaćanje vlastitih laži je izdaja.

IG
IgorY
13:29 04.12.2024.

Za stanovnike svake zemlje važno je da im koja god vlada bila osigura što bolje uvjete života, što bolji standard, a da li je ta vlada proruska ili prozapadna ne znači apsolutno ništa. To jedino znači onima koji iz toga pokušavaju na kraju izvući neke osobne koristi, a sve ostalo su priče za malu djecu.

PV
prcko.vita
10:15 04.12.2024.

Koliko je meni poznato Rumunjska nikad nije svoje okupatore svoje neprijatelje pozvala na Rumunjske banske dvore, itd. Tako da, imamo mi svog igrača koji je anti natovski orijentiran, evo ga hoće opet da sedla konje, I onda se mi čudimo od kuda srpska i ruska mafija u Hrvatskoj. E moj narode. Ako bude pameti i Hrvatske sloge, Miro Bulj će takvima odmah suditi za veleizdaju.