NATO upozorava na nova ozbiljna djela sabotaže i kibernetičke napade na teritoriju saveza, rekao je visoki dužnosnik Sjevernoatlantskog saveza na marginama sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Bruxellesu. Dužnosnik je rekao da se posebno čini da Rusija postaje sve spremnija ozlijediti ljude ili ugroziti njihove živote sabotažama u zemljama članicama NATO-a.
Kina, Iran i Sjeverna Koreja također su aktivni u cyber napadima, prema tom dužnosniku. Peking, kao i Moskva, provodi stalnu kampanju širenja zlonamjernog softvera, rekao je. Cilj je obavljati špijunažu, ali i imati mogućnost izazivanja poremećaja u slučaju porasta napetosti. Rusija se usredotočuje na kritičnu infrastrukturu, a posebno na industrijske sustave, rekao je dužnosnik.
Dužnosnik je kao primjer naveo veliki napad - koji je vjerojatno izveo Iran - na Albaniju, članicu NATO-a, koji je paralizirao njezin sustav granične kontrole. Dosjei ministarstva unutarnjih poslova također su hakirani. Dužnosnik je rekao da je su nakon napada objavljeni policijski dosjei, razmjena e-pošte između policajaca, popisi tajnih svjedoka i Interpolovi dosjei.
FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
da li je NATO dužnosnik naveo da EU da bi se zaštitila od ruskog napada treba da kupi od američkih proizvođača najsavremenije oružje u vrednosti od tričavih 170 milijardi dolara.