Rasprava u saboru

Zatupnici suglasni s uvođenjem preferencijalnog glasa no različitih mišljenja što sve treba mijenjati

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zatupnici suglasni s uvođenjem preferencijalnog glasa no različitih mišljenja što sve treba mijenjati
13.11.2014.
u 13:50
HDZ-ovci su rekli da podržavaju uvođenje preferencijalnog glasovanja i na parlamentarnim izborima, no naglašavaju da uz to mora ići i izmjena Ustava kojom bi se jednako biračko pravo osiguralo i hrvatskim državljanima koji žive van Hrvatske.
Pogledaj originalni članak

Iako su svi saborski zastupnici suglasni s uvođenjem preferencijalnog glasa na parlamentarnim izborima, ipak imaju različita mišljenja što sve treba mijenjati u izbornom zakonodavstvu. Objedinjena rasprava o svim prijedlozima izmjena izbornog zakonodavstva koje se nalaze na dnevnom redu vjerojatno će trajati danas cijeli dan, a dogovor je da se svi ti prijedlozi i podrže u prvom čitanju nakon čega bi svi ponovno trebali sjesti za stol i pokušati napisati jedan zajednički prijedlog koji bi išao u drugo čitanje. Često se danas kroz raspravu potezalo ime Željke Markić čija je inicijativa U ime obitelji prikupila oko 380 tisuća potpisa za raspisivanje referenduma kojim bi se ustavno uredila izborna regulativa, a zastupnici su zaključili da nije bilo te inicijative, teško bi danas Sabor raspravljao o svim ovim prijedlozima.

Reformistica Natalija Martinčević prva je još u lipnju predala svoj prijedlog izmjena kojim u biti za parlamentarne izbore nudi isti model preferencijalnog glasovanja kao na europskim izborima – dakle, omogućio bi se jedan preferencijalni glas koji će vrijediti ako kandidat osvoji više od 10 posto glasova koje je osvojila lista na kojoj je kandidiran.

- U sustavu koji danas imamo uska stranačka vodstva određuju najčešće po subjektivnim kriterijima, a ne kriterijima kvalitete, tko će biti izvršna vlast. Predsjednici stranka biraju naravno svoje ministre, svoju Vladu i to je u redu. No, u našem sustavu ti isti predsjednici stranaka slažu i liste za Saboru i time odmah određuju tko će biti ljudi koji će sjediti u Saboru. I tako imamo poziciju da predsjednici stranaka ili u najboljem slučaju najuža stranačka vodstva u Hrvatskoj biraju i izvršnu i zakonodavnu vlast. I to je u ovako centraliziranoj državi kao što je Hrvatska, gdje centralna vlast upravlja sa preko 90 posto poreznih prihoda, izuzetno i opasno i štetno – smatra Martinčević koja tvrdi da se o ovako ozbiljnoj stvari ne bi trebalo odlučivati na referendumu, što traži U ime obitelji. SDP-ov prijedlog izmjena vidi kao priliku za izborni inženjering, a ne slaže se ni s kvotom o 40-postotnoj zastupljenosti žena na listama jer sumnja da bi sve one mogle biti smještene na dno lista.

- Pod plaštem promjena pokušava se eliminirati mogućnost da uz snagu političke poruke koju predstavlja sama stranka ta poruka bude dodatno pojačana osobnim autoritetom jakih političkih lidera na nacionalnoj razini – drži Martinčević.

SDP-ov Nenad Stazić ovo je vidio kao napad na njegovu stranku.  

- Mi predlažemo ukidanje nositelja liste zato da bismo taj cijeli postupak učinili poštenijim i transparentnijim. Vi se svakako sjećate vremena iz prve HDZ-ove administracije kad je nositelj svih lista na lokalnim izborima bio hrvatski predsjednik i predsjednik HDZ-a Franjo Tuđman, a on nigdje nije namjeravao biti član općinske skupštine ili gradskog vijeća. To je motiv zašto ukidamo, a ne ovaj motiv koji vi izmišljate, na jedan posve uvredljiv način – odgovara joj Stazić.

Laburisti predlažu tri preferirana glasa bez praga, a traže i da se nespojivost dužnosti osim na župane odnosi i na gradonačelnik i načelnike.  

- Najlakše je udariti po tim lokalnim čelnicima, načelnicima. Prije kratkog vremena je ovdje bilo govora o tome da kreće lov na te šerife. Ja odgovorno tvrdim da načelnici koji su nazočni u ovom Visokom domu da su itekako doprinijeli kvaliteti rasprava ovdje, ali isto tako da su unaprijedili kvalitetu življenja u svojim sredinama iz kojih dolaze na sve moguće načine – replicirao je Dragutinu Lesaru HDZ-ov Stjepan Milinković, koji je ujedno i načelnik općine Gola.

- Ljubazno vas molim da napravite samo jednu stvar, dajte raspitajte se među svojim članovima Vlade iz prošla dva mandata koliko je koštala koalicija gradonačelnika koji su ujedno bili i saborski zastupnici da bi osiguravali većinu kod glasanja. Koliko ne milijuna, ne desetaka milijuna, koliko stotina milijuna su koštale njihove vjernosti koalicijskim partnerima. Pa kada to izračunate onda ćete razumjeti zašto to predlažemo – odgovorio mu je Lesar.

HDZ-ovci su rekli da podržavaju uvođenje preferencijalnog glasovanja i na parlamentarnim izborima, no naglašavaju da uz to mora ići i izmjena Ustava kojom bi se jednako biračko pravo osiguralo i hrvatskim državljanima koji žive van Hrvatske. Zato bi HDZ mogao biti jedina stranka koja neće u prvom čitanju podržati sve prijedloge kolega iz Sabora. - Imam ja sada jednu molbu na sve nas, ne na vas nego na sve nas, da podrži se ovaj prijedlog da se istodobno krene u izmjenu Ustava RH, da se brišu članci 2., 3. i 4.članka 45. Ustava i na taj način omogući ostvarivanje biračkog prava građanima koji nemaju prebivalište u RH na isti način kao i biračima u Hrvatskoj – rekao je HDZ-ov Željko Reiner.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

M3
Miške 3
15:53 13.11.2014.

Sabro je pre veliki i preskup. I onda Kosorica još predloži da se oživi Županijski dom. Ne pita se, huska, tko će to moći platiti. Oni se svi ponašaju kao da iz njih stoji BDP jedne Njemačke ili Engleske.

M3
Miške 3
15:54 13.11.2014.

Pravo glasa u Hratskoj trebaju imati samo oni građani koji u Hrvatskoj borave i plaćaju porez. A ne po krvi kao "Ero iz onoga svijeta".