U Srbiji ne jenjava val prosvjeda poslije nesreće 1. studenog kada je na novosadskom željezničkom kolodvoru poginulo 15 osoba, a dvije su teško ozlijeđene, a u četvrtak su prosvjednici ponovno pokušali blokirati tužiteljstvo i sud u Novom Sadu od kojih traže učinkovitije djelovanje u procesuiranju odgovornih. Skupina republičkih i pokrajinskih zastupnika, vijećnici Skupštine Novog Sada i aktivisti okupili su se i danas pred zgradom suda i tužiteljstva, dok je nasuprot njih stajao kordon od stotinjak i više pripadnika žandarmerije i policije, izvijestio je novosadski portal 021.rs.
Među njihovim zahtjevima je i da se iz pritvora puste aktivisti uhićeni tijekom ranijih prosvjeda. Novi prosvjed dolazi dan nakon što je Viši sud u Novom Sadu oslobodio iz pritvora donedavnog ministra građevinarstva, prometa i infrastrukture Gorana Vesića, jednog od 13 uhićenih u istrazi koju vodi novosadsko više tužiteljstvo.
Zgrada željezničkog kolodvora u Novom Sadu, poprište jedne od najvećih tragedija te vrste u Srbiji, otvorena je poslije rekonstrukcije bez dozvole građevinske inspekcije, objavili su utorak beogradski mediji, pozivajući se na kaznenu prijavu protiv Vesića i njegove pomoćnice Anite Dimoski. Njih se, kako je navedeno, tereti da je stanična zgrada otvorena iako su određeni radovi i dalje bili u tijeku, a da o tome nije bio obaviješten Odjel republičke građevinske inspekcije. Reagirajući na puštanje Gorana Vesića iz pritvora, oporba je - među ostalim - ocijenila kako vlast time pokazuje "da je i uhićenje bilo farsa".
Prosvjedi su ranije ovog tjedna obilježili i zasjedanje Skupštine Srbije, nakon što predsjednica parlamenta Ana Brnabić u dnevni red nije uvrstila zahtjev oporbenih zastupničkih klubova da se raspravlja o povjerenju Vladi, koju oporba drži suodgovornom za smrtonosni pad nadstrešnice na novosadskom kolodvoru.
Oporbeni zastupnici istaknuli su transparente "Krvave su vam ruke", te veliko bijelo platno s crvenim otiskom šake, što je postalo simbolom prosvjeda nakon 1. studenog. Poslije naguravanja i tučnjave među zastupnicima vladajućih i oporbe, sjednica je prekinuta, a oporba je potom bojkotirala glasanje o proračunu koji je parlamentarna većina usvojila praktički bez rasprave. Novi prosvjed uz 15 minuta šutnje za 15 poginulih na kolodvoru zakazan je za petak u Novom Sadu, simbolično u 11:52 kad se obrušila nadstrešnica.
Protesti koji narušavaju javni red i mir, blokiraju institucije i ugrožavaju svakodnevni život građana nisu način za rešavanje problema.