Dva sata potpunog kaosa, deseci uspaničenih ljudi, zatočenih u dizalima, prometni kolaps, paraliziran tramvajski promet, zaustavljeni električni vlakovi, odgođene operacije, zagušene telefonske linije u HEP-u i centrima za obavještavanje... Ne, nije riječ o scenariju nekog filma katastrofe, nego o stvarnom događaju, kojeg se mnogi od vas vjerojatno i sjećaju. Dana 22. siječnja 2003. godine, zbog kvara na trafostanici Tumbri, kraj Zagreba, bez struje je, gotovo u sekundi, ostalo čak dva i pol milijuna stanovnika sjeverozapadne Hrvatske.
Tehnički kvar, koji se dogodio u jednom od najvažnijih elektroenergetskih čvorišta u Hrvatskoj, pokrenuo je lančanu reakciju – bez struje su najprije ostali Zagreb, Sisak, Varaždin, Karlovac, Čakovec, Bjelovar, Križevci, Novska, Kutina i Krapina, kao i sva naselja u njihovoj okolici. Struja je tako, u sekundi, automatski nestala u čak 10 hrvatskih županija, od Karlovca, do Požege te u Zagrebu, zbog čega je više od polovice stanovništva Hrvatske ostalo bez električne energije.
VEZANI ČLANCI:
Nakon što je zaštitni sustav reagirao automatskim iskapčanjem, osigurano je pouzdano napajanje te su dijelovi mreže, koji su ostali bez struje, postupno ukapčani. Iako se, već 40-ak minuta nakon nestanka, struja postupno počela vraćati, sjeverozapadnom Hrvatskom zavladao je pravi kaos. Samo su vatrogasci u Zagrebu zaprimili 50-ak dojava o ljudima zatočenim u liftovima, a takvih je slučajeva bilo i u ostalim gradovima pogođenim nestankom električne energije. Na svim većim križanjima stvorile su se gužve, a na ona najzagušenija odmah su izašli policajci, kako bi regulirali promet.
U totalnom je prekidu, gotovo puna dva sata, bio zagrebački tramvajski promet, pa su putnici do svojih odredišta morali nastavi pješice ili taksijem. Električni vlakovi su kasnili. U nekim su bolnicama, među kojima je bila i varaždinska, odgođene operacije, a i Sabor je odgodio početak svoje prve sjednice, nakon zimskog prekida. Vozači nisu mogli kupiti gorivo, jer su benzinske crpke bile zatvorene, a neki su trgovci, kako bilježi naša arhiva, zbog neupotrebljivih blagajni, ispod pulta izvukli već zaboravljene blokove računa.
Zbog nestanka struje i mnoge su tvrtke pretrpjele znatne štete. U kutinskoj Petrokemiji bilo je prekinuto pokretanje proizvodnje amonijaka, glavne sirovine za mineralna gnojiva, a predviđalo se da bi ponovno pokretanje moglo stajalo čak pola milijuna eura.
Kako je pojasnio tadašnji predsjednik uprave HEP-a, Ivo Čović, glavni razlog pucanja elektroenergetskog sustava u tom dijelu Hrvatske bio je kvar, odnosno pad prekidača u trafostanici 30 km južno od Zagreba, što je prouzročilo ispadanje iz pogona svih 110 kilovoltnih dalekovodnih veza u trafostanici. Uslijedio je lančani proces, jer je trafostanica Tumbri najvažniji objekt prijenosa električne energije u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske. Nakon što je otkriven kvar, najprije je uspostavljena proizvodnja električne energije u elektranama, koje su ostale bez napajanja, a kasnije su se strujom počela opskrbljivati kućanstva te je do 11 i 30 sati uspostavljena gotovo redovita opskrba na cijelom području koje je, tog siječanjskog dana, bilo pogođeno nestankom struje.
VIDEO Kaos zbog nestanka struje: U Splitu zatvorene benzinske postaje, u Zadru ne rade semafori