Ugradnja solarnih kolektora, vjetrogeneratora, fotonaponskih ćelija u stambenim objektima građana, rekonstrukcija kotlovnica, zamjena stolarije, uređenje fasada u školama i zdravstvenim ustanovama, ‘'spakiranih'’ u 16 projekata vezanih za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije, vrijednih 14,5 milijuna kuna, namjerava Karlovačka županija realizirati u sljedeće dvije godine.
Dio je to Strategije održivog korištenja energije, koju je Županija izradila među prvima u zemlji i, još je važnije, po kojoj već ustrajno radi. Tako i drugu godinu iznosom do 12.000 kn potiče ugradnju sustava obnovljivih izvora energije građanima, a zdravstvene i školske ustanove u svom vlasništvu, osim što njihove zgrade čini energetski učinkovitijima, usmjerava na međusobno natjecanje u uštedi energije.
Županija kao i EU
– Ponašamo se po europskom modelu koji iznimnu pažnju posvećuje energetici i prednjačimo među županijama u Hrvatskoj. Cilj nam je napraviti energetski neovisnu županiju, da sve svoje potrebe “pokrijemo” vlastitim izvorima energije. Kada to učinimo, dat ćemo temelj gospodarstvu i budućem razvoju – objašnjava Dragutin Tropčić, stručni suradnik za energetiku i zaštitu u Upravnom odjelu za gospodarstvo Karlovačke županije.
Krenuli su od sebe, pa uz potporu UNDP-a 134 zgrade u vlasništvu Županije pregledali, utvrdili u kakvom su stanju i što treba mijenjati, koliko je novca za to potrebno i u kojem će se roku investicija vratiti.
Lakše do “tuđeg” novca
– Ne znam je li još neka županija to napravila. Sada pratimo što se događa, znamo što radimo i lakše možemo svoje projekte kandidirati za novac iz domaćih i europskih fondova – napominje D. Tropčić.
Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost prijavili su tih 16 projekata. U njih šest, koje kane ostvariti u bolnicama, domovima zdravlja, osnovnim i srednjim školama, riječ je o rekonstrukciji ili izgradnji kotlovnica, četiri predviđaju izmjenu stolarije, po dva fasade i krovišta, jedan zamjenu žarulja i termostatskih ventila, a tu je i poticanje građana na korištenje obnovljivih izvora energije.
– To su projekti koji traju dvije godine. Na ustanove se odnosi utrošak 11, a na građane 3,5 mil. kuna. Od Fonda smo tražili 7,3 milijuna – kaže Dragutin Tropčić.
Koliko je odobreno, znat ćemo potkraj godine.
Po savjete u EE info-ured
Da je Karlovačka županija vodeća u provođenju mjera energetske učinkovitosti, koje donose uštede energije i novca, javno je rečeno kad joj je uručivana energetska povelja Regionalne energetske agencije. Tada je otvoren i EE info-ured Karlovačke županije na Trgu Josipa Broza 2, gdje građani, od utorka do petka od 10 do 11 sati, besplatno mogu doznati kako uštede ostvariti i u svojim proračunima, ali i, primjerice, kakvu izolaciju, fasadu ili stolariju izabrati.