Najave resornog ministra Vilija Beroša da zdravstvenici djelatnici moraju imati COVID potvrde, mnogi nisu prihvatili s previše oduševljenja. A svoje nezadovoljstvo medicinske sestre i tehničari su izrazili jučer na prosvjedu.
Hoće li cijela situacija dovesti do još jačeg pritiska na zdravstveni sustav, jedna je od tema u kojoj se govorilo jutros u emisiji Hrvatskog radija Poligraf.
- To nije nikakav represivni model, već želja i nastojanje da zaštitimo najugroženije, a to su pacijenti te potom zdravstveni djelatnici, istaknuo je Gordan Žanić iz Ministarstva zdravstva.
Na pitanje hoće li biti sankcija, kazao je: - Vidjet ćemo kako ćemo se boriti bude li takvih pojava, no vjerujemo da toga neće biti. U ovome trenutku plan je da te osobe ne mogu raditi, a onda ćemo vidjeti kako dalje, dodaje.
Na samom početku testiranja bi plaćalo Ministarstvo zdravstva, a potom bi to financirali sami djelatnici.
- Do sada smo na testiranja ljudi na Covid potrošili 1,2 milijarde kuna, ističe Žanić, a ukupno je Covid zdravstveni sustav koštao 3,6 milijardi kuna.
Dodao je kako su izdvajanja u zdravstvu iz godine u godinu sve su veća, iznos je dosegao 30 milijardi kuna.
- Ipak mislim da se dobro s time nosimo, da zdravstveni sustav funkcionira i da naši pacijenti imaju kvalitetnu zdravstvenu skrb, ističe Žanić dodajući da je teško reformirati zdravstvo tijekom pandemije, a zbog povećanih troškova.
Boris Ujević iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika kaže da je procijepljeno preko 90% liječnika , a što se tiče medicinskih sestara i tehničara, brojke variraju od 60 do 80%.
- Teško je reći što se tiče medicinskih sestara, neke su na bolovanjima, neke na porodiljnima..., ističe Ujević i nada se da neće biti velik broj onih koji neće imati Covid potvrde.
- Kada recimo 1. listopada jer nemaju Covid potvrde na posao ne bi došlo 30% medicinskih sestara, sve bi jako teško funkcioniralo, gotovo nemoguće.
Ako je cijepljeno preko 90% liječnika, zar to ne znači da oni imaju kolektivni imunitet?