Usporedba cijena

VIDEO Na policama dućana u Teksasu snimila cijene hrvatskih delicija. Pogledajte koliko košta pašteta, napolitanke...

Foto: Screenshot/YouTube
Foto: Screenshot/YouTube
Foto: Screenshot/YouTube
12.11.2024.
u 08:48
Jedna žena iz Teksasa snimala se dok je kupovala u tamošnjoj internacionalnoj trgovini koju posjeduju Turci. U trgovini su raznovrsni proizvodi, a ponajviše iz zemalja Balkana. Osim turskih, srpskih, bosanskih delicija, na policama su i hrvatske marke
Pogledaj originalni članak

Cijene namirnica i njihovo uspoređivanje u svim dijelovima svijeta uvijek je zanimljiva tema. Jedna žena iz Teksasa snimala se dok je kupovala u tamošnjoj internacionalnoj trgovini koju posjeduju Turci. U trgovini su raznovrsni proizvodi, a ponajviše iz balkanskih zemalja. Uz turske, srpske, bosanske delicije, na policama su i hrvatske marke. Ušla je u trgovinu, snimala se te pokazala kakve su cijene u toj američkoj državi. Odmah na početku istaknula je kako trgovina ima svoju pekaru gdje se svakodnevno peku svježi proizvodi. Ona tu nabavlja lepinje za ćevape, kore za pitu... Kako bismo lakše usporedili cijene, odmah ćemo napomenuti da je 1 dolar 0,94 eura. 

Za četiri velike, svježe i tople lepinje dala je 3,79 eura. Prolazeći dućanom, pokazala je orahe koji se u rinfuzi prodaju za 3,79 dolara za oko pola kilograma. Cijena Podravkine Vegete je 9,40 za kilogram, dok je ona za dva kilograma dala 15,98 eura, što joj je ispalo isplativije. Nadalje, tri litre maslinova ulja (nepoznate kvalitete) košta 15,99 eura. 

VEZANI ČLANCI:

Ono što možemo usporediti jesu Kraš Napolitanke čokoladni preljev 500 g koje u toj teksaškoj trgovini koštaju 5.63 eura, dok su u jednoj hrvatskoj trgovini 6,69 eura. Obične Kraševe napolitanke koštaju 3,75 eura, dok primjerice u jednom velikom trgovačkom lancu u Hrvatskoj takve iste koštaju 2,65 eura. 

Za bombonijeru Bajaderu od 300 g kod nas ćete izdvojiti 11,49 eura, a u Americi 9,40 eura. Argeta pašteta tamo košta 2, 81 euro, a kilogram kave Zlatna džezva 8,46 eura. Podravkina Šlag pjena košta 1,87 eura.

Pljuštali su razni komentari poslije ovog videa s usporedbom cijena. Jedna je korisnica je napisala:
"Ja živim u Francuskoj, cijene su skoro kao i ovdje naših proizvoda, jedino me šokirala cijena Argete paštete, ovdje je 1,75 eura čak se može naći i jeftinije, kava Zlatna džezva mislim čak da je jeftinija, eto ukratko mala usporedba."
Još jedan komentar bio je: "Ove Kraševe napolitanke su brutalne, ali 500 g jeftinije u USA nego kod nas."
"Argeta pašteta u Njemačkoj 1.39, u Hrvatskoj 2,55 eura", još je jedan od komentara. 

Cijeli video s cijenama hrvatskih proizvoda u Teksasu možete pogledati OVDJE

>>FOTO Što sve stane u 17 kvadrata? Ova garsonijera prodaje se u Zadru za 90.000 eura>>

Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru
Foto: Njuškalo
garsonijera u Zadru

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 51

SA
sasoon
09:19 12.11.2024.

Još jedna stvar koju treba gledati, u USA je cijena u dućanu bez poreza, dok je u HR cijeni uključen PDV od 25%.

EJ
ejStef
09:49 12.11.2024.

Još uvijek su isti problemi u Hrvatskoj, koliko god se pisalo o tome, stvari su samo gore, ne bolje. Visoki troškovi poslovanja, poprilični porezi i nameti, slaba konkurencija, rast standarda, sve to ima puno veću ulogu od zarade trgovaca... Dobar primjer je Lidl, koji većinom ima jedinstvenu nabavu za cijeli lanac, gdje god se trgovina nalazila, a cijene kod nas su dosta više od onih u Njemačkoj. Istovremeno dobit iliti omraženi profit u Hrvatskoj je nekih 5%, dok je u Njemačkoj nešto manje, koliko se sjećam bila je nešto preko 4%.

ŠU
Šugaman
13:17 12.11.2024.

"Obične Kraševe napolitanke koštaju 3,75 eura, dok primjerice u jednom velikom trgovačkom lancu u Hrvatskoj takve iste koštaju 2,65 eura." - znači jeftinije u Hrvatskoj s PDV-om. Čini se da cijene variraju, nešto je jeftinije, nešto je skuplje. Ne računajući činjenicu da su cijene u SAD bez poreza, kod nas je s PDV od 25%