CJENIKE UGLAVNOM KORIGIRAJU JEDNOM GODIŠNJE

Muško šišanje 25 eura? Da, ali može se nova frizura dobiti i za osam: 'Cijena ovisi o brojnim faktorima'

Zagreb: Frizerski salon Pilus
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/6
07.11.2024.
u 08:00

Klijenti znaju koliko stoje naše usluge i kamo dolaze pa se i ne žale, ističu u jednom od popularnijih salona u metropoli

Ne tako davno, kada smo plaćali u bivšoj valuti, žene su novu frizuru mogle imati za pedesetak, a muškarce je stajala od 30 do 40 kuna. Stoga nije čudno da su se neki šokirali kad su čuli da sada za muško šišanje trebaju izdvojiti i 25 eura, pa i više.

Podrezivanje ili "makeover"

Tarifa, dakako, kažu frizeri, ovisi o dužini, ali i o kvaliteti kose pa će usluga šišanja verzije "preko uha do brade", uključujući pranje, u jednom od najpopularnijih salona u metropoli muškarce stajati 28 eura. Tri manje ondje će platiti "zahtjevno modno", odnosno klasično šišanje s dva pranja "oznake 2" koje podrazumijeva tipove kose koje nije lako ukrotiti, što često, ističu, traje i više od sat vremena. – Cijene nismo nikada drastično podizali, uvijek to radimo postupno, a naši klijenti znaju kakve su i kamo dolaze pa se i ne žale – kažu u frizerskom salonu na zapadu grada.

Više od 20 eura u nekima stoji i "makeover", odnosno drastično kraćenje kose. – To podrazumijeva veću promjenu, primjerice ako netko ima dužu kosu, do ramena, i želi da je maksimalno skratimo. Cijena ovisi i o količini i kvaliteti kose, stoga netko kome je rijetka neće platiti isto kao osoba s velikim volumenom – objašnjavaju u salonu u centru.

Poskupljenje energenata, inflacija i praćenje povećanja plaća samo su neki od faktora koji i frizere, kažu, tjeraju na korigiranje cjenika. Dolaskom eura tarifa za muško šišanje skočila je na osam eura, a potom i nastavila rasti, no još se mogu pronaći saloni u kojima se usluga može dobiti po toj cijeni. Brojni se frizeri, napominju, usto i dalje oporavljaju od pandemije koronavirusa, zbog koje su morali zatvoriti vrata salona, no donijela im je i nešto dobro.

– U vrijeme kada su dobre frizure imali samo naši ukućani jer nismo smjeli raditi, naš se rad počeo i više cijeniti. Ljudima smo jako nedostajali, kad smo ih otvorili, pohrlili su u salone, ali onda su skočile cijene u nabavi, stigao nam je i euro, i tako su krenula poskupljenja – kaže Marija Hercigonja, vlasnica frizerskog salona "Pilus".

VEZANI ČLANCI: 

Cjenik, dodaje, korigira svake godine tijekom veljače ili ožujka, što prakticiraju i brojni njezini kolege, no riječ je o povećanju od svega nekoliko postotaka. Na to, ističe, utječu povećanje minimalne plaće, porezi, prirezi, regulacija cijena energenata, ali i iznosi po kojima nabavlja proizvode koje nudi u salonu. U njemu muško šišanje stoji od 10 do 13 eura, ovisno o tehnici i dužini kose, a klijenti se, kaže, na cijene uglavnom ne žale.

I ona se, kao i brojni kolege, u posljednje vrijeme susreće i s problemom pronalaska radnika. – Nije stvar u školovanju, dosta ih upisuje taj smjer, ali rijetko koga to danas doista zanima. Mlađe generacije manje i vježbaju, oslanjaju se na to da će ih netko učiti od nule i pratiti svaki njihov korak, a to je ponekad nemoguće – objašnjava Marija Hercigonja.

Prelaze na jednu smjenu

Slaže se i Amela Pejković, vlasnica salona "Larisa" i pročelnica Ceha frizera u zagrebačkom Udruženju obrtnika. – Teško je stanje, nameti su sve veći, a radnika je sve manje. Jako puno salona u posljednje vrijeme radi samo u jednoj smjeni jer se drukčije ne mogu pokriti. Današnje mlade to ne zanima, školuju se, ali mislim da taj smjer upisuju tek toliko, a rijetko tko ostaje u poslu – govori. Muškarci će za frizuru u njezinu salonu izdvojiti od osam do 13 eura, a iako cijene ove godine nije korigirala, s početkom iduće će morati.

VEZANI ČLANCI: 

– Sve je poskupjelo, od materijala do režija i najma prostora. I sve to treba platiti. Zato i frizeri moraju dizati cijene jer u suprotnome nemamo računicu, pogotovo mi koji smo u sustavu PDV-a – ističe i Petra Damijanić, vlasnica salona "Petra&Laura". Muška šišanja ondje stoje od osam do 10 eura, a posljednji je put cijene korigirala u lipnju. Žale se, dodaje, uglavnom umirovljenici, no smatra kako se u njezinu salonu ipak može proći jeftinije nego u nekim drugima.

– Meni je u cilju da svatko bude zadovoljan i da si može priuštiti dobru frizuru, što danas, na žalost, nije uvijek slučaj. Zato ponekad, kada vidim da je netko slabijeg imovinskog stanja, znam i spustiti cijenu jer ne vrti se sve u životu oko novca. Obožavam svoj posao i kada god mogu, uskočim klijentima jer nema ništa ljepše nego vidjeti osmijeh na njihovim licima – poručuje.

Komentara 4

TE
tek
10:20 07.11.2024.

30 eura??? Kaj još ide uz šišanje? Pu.....

DA
dallas1974
09:59 07.11.2024.

Nisu krivi pohlepni frizeri, krivi su ljudi koji to plaćaju. Da moj frizer digne muško šišanje otišao bi kod drugog. Isto tako od kad je pekara Arena (Rijeka) digla burek s mesom na 3€ nisam više ušao u nju.

ŠS
Štap sa glavom
08:55 07.11.2024.

Svaka roba ima svoju cijenu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije