Kad je na ulici pronašla zgaženu mačku i htjela obavijestiti higijeničarsku službu, s druge strane linije čula je “pristup broju privremeno nije dopušten”. Nakon bezbroj poziva doznala je da lešine s gradskih ulica odnedavno skuplja – Veterinarska stanica Zlatar Bistrica. Potvrđuju nam to i u gradskom Uredu za poljoprivredu, ali dodaju da su novi brojevi objavljeni na službenim gradskim stranicama. No, uz njih su ostali i stari, a upravo njih zvala je naša čitateljica.
A uložili smo pola milijuna
Osim zbrke s telefonima, pita i zašto po lešine s gradskih ulica dolazi služba iz Zagorja kad je to godinama radila Veterinarska stanica grada Zagreba?
– U postupku javne nabave pristigla je jedna ponuda, ona Veterinarske stanice Zlatar Bistrica. Kako zadovoljava uvjete, s njima je 5. rujna potpisan ugovor na godinu dana, a cijena mu je 559.377,50 kuna (bez PDV-a). Lešine se s javnih gradskih površina uklanjaju u najkraćem mogućem roku, radnim danom i subotom od 7 do 19, nedjeljom i praznicima od 8 do 12, a izvan radnog vremena osigurana je pripravnost – kaže pročelnik ureda Emil Tuk. Dodaje da Zagrepčani koji pronađu lešinu mogu zvati 112, obavijestiti komunalne redare ili samu higijeničarsku službu na 049/444-060 ili 091/33-00-574.
Zašto se nisu javili na natječaj za posao koji su radili godinama pitali smo Veterinarsku stanicu grada Zagreba. Kažu kako nisu mogli jer im je Zagrebački holding otkazao zakup prostora u kojem su imali sabirališta.
– Prostor smo prethodno adaptirali i u njega uložili pola milijuna kuna. Ugovor nam je jednostrano otkazan 5. lipnja, a morali smo se iseliti do 5. kolovoza. Zato se nismo mogli javiti na natječaj niti osigurati drugi odgovarajući prostor – objašnjava direktor Srđan Juraj Tiljak-Bonnot, dr. vet. med.
Da je ugovor otkazan, potvrđuju i u upravi Holdinga, no kažu da je to napravljeno uz poštivanje ugovorne procedure i nakon što su ih više puta pozivali da uklone nepravilnosti.
– Učestale su pritužbe drugih zakupnika na lokaciji Zagrepčanka na nepodnošljiv smrad, koji je bio sve nesnošljiviji zbog vrućine. Budući da je postojala realna opasnost od zaraze, što je i utvrđeno pri obilasku lokacije, ugovor je otkazan – ističu, ali ne objašnjavaju i kakvu su to opasnost i kako utvrdili.
Na teren izlaze i noću
Direktor Veterinarske stanice Zlatar Bistrica Mladen Jemeršić, dr. vet. med., kaže da oni u Zagrebu nemaju odlagalište jer pokupljene lešine voze odmah u Agroproteinku, u kafileriju gdje se zbrinjavaju.
– Uz posao smo preuzeli i trojicu higijeničara koji su ga i dosad obavljali. Iako im je ured u Zlatar Bistrici, oni ne sjede ondje, već su stalno na ulicama Zagreba jer ne sakupljaju samo pse i mačke. Izlaze i tijekom noći. A vozilo je opremljeno da lešina može biti u njemu do jutra – objašnjava. Na naš upit javljaju li Infocentru kad pronađu zgaženu mačku ili psa, traže li vlasnika, odgovara da nije to baš tako jednostavno. Posebno kad je riječ o prometnicama, ali i o životinjama koje su neprepoznatljive.
– Ako životinja ima čip onda tražimo vlasnika i izdajemo mu potvrdu da životinju može odjaviti – pojašnjava M. Jemeršić i dodaje da u tom slučaju neodgovorne vlasnike mogu prijaviti i inspekciji, a ona odlučuje što će dalje biti.
Za novu higijeničarsku službu znaju i u Gradskom skloništu Dumovec pa su i sami zbunjenim građanima davali informacije na koji telefonski broj trebaju nazvati. Očekuju i povratne informacije o pronađenim životinjama.
– Do sada su nam javili samo za jednog čipiranog psa. Ne znamo što je s mačkama jer one ne moraju biti čipirane – rekla nam je voditeljica skloništa Tatjana Zajec, dr. vet. med. Direktor Veterinarske stanice Zlatar Bistrica ističe kako tu obvezu nemaju u ugovoru, ali da i sam smatra kako bi trebalo infocentru prijaviti zgaženu mačku ili psa. S obzirom da to ne rade redovito, muguće da među mrtvim životinjama koje su pokupili sa zagrebačkih javnih površina ima i onih koje su imale vlasnika. A oni nikad neće saznati gdje su nestali njihovi kućnji ljubimci.
uf to se da dobro naplatit gradu