Otvorena izložba

'Znamenite žene u hrvatskome iseljeništvu': Mia Čorak Slavenska, Mimi Marinović, Marijana Dokoza, Jasna Novak Milić...

Foto: Leon Vuglač /VLM
'Znamenite žene u hrvatskome iseljeništvu': Mia Čorak Slavenska, Mimi Marinović, Marijana Dokoza, Jasna Novak Milić...
17.03.2024.
u 18:54
Postavlja se neminovna potreba za iskazivanjem važnosti figure Hrvatica u iseljeništvu koje su svojim djelovanjem afirmirale hrvatski kulturni i nacionalni identitet
Pogledaj originalni članak

U petak, 15. ožujka, u knjižnici Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, otvorena je izložba „Znamenite žene u hrvatskome iseljeništvu“ pod organizacijskim vodstvom Udruge studenata demografije i hrvatskoga iseljeništva – Populus.

Primarni cilj izložbe je popularizacija i adekvatna valorizacija uloge hrvatskih žena u emigraciji koje su ostavile trajan pečat u svjetskoj kulturnoj, znanstvenoj, umjetničkoj i inoj baštini. U tom kontekstu, postavlja se neminovna potreba za iskazivanjem važnosti figure Hrvatica u iseljeništvu koje su svojim djelovanjem afirmirale hrvatski kulturni i nacionalni identitet. 

U sklopu izložbe predstavljeno je dvanaest žena hrvatske emigracije među kojima su: Mia Čorak Slavenska, Mimi Marinović, Milka Trnina, Lily Garafulić Janković, Nedjeljka Luetić-Tijan, Lenka Franulić Zlatar, Petra Peša, Marijana Dokoza, Ruža Studer Babić, Jasna Novak Milić, Danica Kragić i Danira Nakić Bilić. 

POVEZANI TEKSTOVI: 

Svoju životnu priču i značajnost izložbe iskomunicirala je glavna gošća izložbe – Ruža Studer Babić. Valja istaknuti kako je izložba nastala u sklopu kolegija „Hrvatska žena u iseljeništvu“ na kojem su studenti demografije i hrvatskoga iseljeništva provodili istraživanja metodom intervjua sa suvremenim hrvatskim iseljenicama. Inicijativu za postavljanjem izložbe pokrenula je dr. sc. Tamara Bodor, a ideju su realizirali studenti demografije i hrvatskoga iseljeništva: Ana Marija Jasak, David Car, Martin Lazić i Leon Vuglač. 

Potrebno je naglasiti kako su na izložbi sudjelovali i sljedeći autori tekstova: Laura Stanković, Marija Milek, Grga Mati i Tin Frančević, dok je plakat dizajnirala Lucija Pušonjić.

Početak izložbe simbolično je otvoren u ožujku, mjesecu u kojem se obilježava Međunarodni dan žena.

Zaključno, ova izložba odraz je želje studenata demografije i hrvatskoga iseljeništva za neophodnom sinergijom hrvatskoga društva s iseljeništvom koje se u javnosti nerijetko zapostavlja. 

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.