Socijalni delikti

360 provala u dva mjeseca, 70 posto više nego lani

Foto: Ilustracija
360 provala u dva mjeseca, 70 posto više nego lani
14.03.2012.
u 09:00
Socijalna neimaština stvara novu kategoriju lopova koji provaljuju iz očaja. Riječ je o novim \"neobičnim sumnjivcima\"
Pogledaj originalni članak

U prva dva mjeseca 2012. godine na području Zagreba provaljeno je u više od 360 domova. Taj podatak iznijeli su neslužbeno u policiji naglašavajući kako ove godine u odnosu na isto razdoblje lani imaju više posla jer njihova statistika kaže da je broj provala u domove i krađa porastao nevjerojatnih 70 posto.

Izgubili povjerenje

Vlasnica kuće u Sesvetama nakon povratka s puta ostala je bez tri televizora i automobila. Tako je postala dijelom statistike prema kojoj svaki dan u gradu ima najmanje pet-šest provala i krađa. Lopovi kradu sve, a po načinu izvršenja često su te provale i krađe neplanske, a mete se ne biraju. Provaljuje se u stanove, šupe, podrume, garaže..., pelješi sve što se nađe pod rukom, pa čak i prehrambeni proizvodi.

Provale se događaju u svako doba dana i noći, prijepodne, poslijepodne, preko noći, za vikend. Po načinu izvršenja to su socijalni delikti, neslužbeno se čuje od policajaca.

– Moja je pretpostavka, u nedostatku relevantnih istraživanja, da je znatno povećanje takvog kriminala među nekim donedavno običnim ljudima zbog pritiska gubitka posla i sa sličnim egzistencijalnim teškoćama poput rasta kredita u švicarskim francima, od kojih ih država nije zaštitila. Poput mušica su uhvaćeni u mreže. Mnogi ljudi izgubili su povjerenje u politički i moralni poredak, u kolektivno rješenje egzistencijalnih teškoća, pa neki najvjerojatnije ozbiljno razmišljaju o individualnim strategijama kriminalnog tipa – objasnio je sociolog Dražen Lalić. Pretpostavlja da su se pojavili neuobičajeni sumnjivci koji su se iz egzistencijalnog užasa uključili u kriminal.

– Ne misle da su krivi jer su izgubili posao ili uzeli “krive” kredite, osjećaju da su izdani, nemaju se u koga pouzdati i okreću se kriminalnim strategijama – kaže Lalić.

Policija poziva građane na dodatni oprez. – Provale se mogu spriječiti razvijanjem odnosa sa susjedima – kaže Marija Goatti Matijević, načelnica odjela za prevenciju PUZ-a. Ako građani vide sumnjivce da se motaju oko kuće ili stana, dobro je pitati ih što ondje rade, jer kad lopov zna da je viđen, obično odustane.

Centar za prevenciju

Policija apelira na građane i da nakon provale ne ulaze u stan i ne premještaju stvari te preporučuju da fotografiraju dragocjenosti kako bi policijsko izvješće o krađi bilo potpunije. A i kako bi se ukradene stvari lakše moglo pronaći. Poželjno je napraviti i popis vrijednih predmeta, fotografirati ih uz ravnalo, zapisati serijske brojeve mobitela, kompjutora, bicikla...

Građani mogu posjetiti i Centar za prevenciju na Savskoj cesti 34 od ponedjeljka do petka od 9 do 17 sati ili nazvati na 61-228-53.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

DE
demokršćanin
13:07 14.03.2012.

KRAĐE! Veliki su pokrali sve što je vrednije,a malim i sitnim lopovima ostalo je malo toga za krađu,pa su zadovoljni i sa provala u stanove.

LA
larala
10:24 15.03.2012.

dok država smišlja nove poreze i namete broj provala se diže za 70% i onda što narod dobije ...pljacku...kako god okreneš...lijepa naša puna pljackaša

DU
Deleted user
20:05 15.03.2012.

Povodom ovog članka mogu samo jedno reći; Kada u Zagreb stižu kojekakvi političari, čak i oni iz Amerike, čitav je grad pod opsadom i svi postanemo svjesni koliko zapravo ima policajaca......................................................ALI kada smo u ulici i kvartu vidjeli policajce da prođu, zagledaju, da se barem provezu i dva puta dnevno - to se nitko ne sjeća. Dakle - sve one silne policajce koji ureduju za kojekakve političare i delegacije, uposlite da paze i pomažu građanima, koji ih, na kraju krajeva, i plaćaju - zar ne?