Izložba "Kamenice davno nestalih mora", koja se od utorka može razgledati u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju, posjetiteljima nudi uvid u prošlost zemlje putem fosila tih vrlo otpornih i dugovječnih školjkaša. Kamenice se lako fosilno sačuvaju, a današnje vrste mogu doživjeti tridesetak godina. Zbog razmjerno duga životnog vijeka, mogu nam dati uvid u kratkoročne temperaturne oscilacije tijekom geološke prošlosti na temelju geokemijskih i izotopnih analiza ljušturnih lamina, koje se tijekom rasta nadograđuju poput godova, poručuju iz Muzeja.
Na izložbi je prikazano više od stotinu primjeraka kamenica ili oštriga, školjkaša Ostreida, iz razdoblja kenozoika, najmlađe geološke ere koja započinje prije otprilike 66 milijuna godina, koji se čuvaju u desetak muzejskih zbirki. Većina izloženih uzoraka, prikupljenih u Hrvatskoj, Francuskoj i Italiji, po starosti pripada geološkim epohama eocenu i miocenu, kada su prosječne temperature bile više nego danas, što je pogodno za rast kamenica u tadašnjim morima.
Sagledavanjem njihova današnjeg načina života moguće je rekonstruirati okoliše u kojima su nekada obitavale. Vremenske promjene pogubno djeluju na pojedine organizme, a izložba daje uvid u razloge zašto su neki organizmi bili uspješniji od drugih u preživljavanju. Autori izložbe su Marija Bošnjak, Jasenka Sremac, Nediljka Pilj Šimić i Davor Vrsaljko. Izložba ostaje otvorena do 28. svibnja.