Kostimiranom izvedbom ''Cvijet za riječ''- Ponesi cvijet za našu Zagorku sutra u 18 sati, ispred kipa Marije Jurić Zagorke u Tkalčićevoj ulici, počinju 18. Dani Marije Jurić Zagorke. – Za onu koja je toliko lijepih riječi napisala i ispunila našu maštu, popunila znanje povijesti, usadila nam vjeru da možemo biti hrabre/hrabri, za našu Zagorku! Zagorka je ispunila našu maštu, a mi vas pozivamo da ispunite buket cvijeća namijenjen njoj. Ponesite jedan cvjetić ili lijepu misao i pomozite nam kreirati zajednički znak pažnje za ovu damu. Osim Zagorkina kipa i njene vječne prisutnosti, kroz program će vas voditi kostimirani ženski lik, nalik onima koji su šetali stranicama njenih romana. Uz kratku prezentaciju na mjestu okupljanja, prošetat ćemo gradom i prisjetiti se zajednički nekih scena, koje je tako živopisno opisala u svojim romanima – poručuju iz Centra za ženske studije koji organizira manifestaciju.
Predviđeno trajanje programa je sat vremena, a pridružiti se mogu svi zainteresirani bez prethodne najave. Srijeda je rezervirana pak za edukativno kostimirana šetnju „Neznane junakinje“ u izvedbi Gornjogradskih coprnica u sklopu koje vas, najavljuju, očekuju glamurozne zabave, raskošne toalete, ranonovovjekovne neobičnosti i skriveni život žena iz hrvatske povijesti. Broj mjesta je ograničen, a svoj dolazak možete najaviti na mail zagorka@zenstud.hr ili isključivo SMS-om na broj 098 433 121, a tako ćete doznati i mjesto sastanka te druge potrebne informacije. U četvrtak, od 11 do 19 sati Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke na Dolcu bit će otvoren za javnost. Posjetitelji će moći vidjeti stan u kojem je Zagorka živjela 19 godina, stalni postav, te čuti poznate i manje poznate informacije i priče iz života popularne spisateljice i prve hrvatske novinarke. Memorijalni stan bit će otvoren za javnost i u nedjelju od 11 do 19 sati.
U suradnji s Odsjekom za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Odjelom za komunikologiju, medije i novinarstvo Sveučilišta Sjever, u petak i subotu održat će se znanstveno-književni skup Dana Marije Jurić Zagorke „Marija Jurić Zagorka – život, djelo, nasljeđe“ na temu „Nasilje, institucije, rod: izazovi i perspektive“. Tema ove konferencije, ističu organizatori, nažalost je iznimno aktualna i relevantna u današnjem društvu gdje se suočavamo s brojnim izazovima u vezi s pitanjima roda, nasilja i uloge institucija. Rodno uvjetovano nasilje temelji se na socijalnim konstrukcijama roda i obuhvaća različite oblike, uključujući fizičko te seksualno nasilje, emocionalno i psihičko zlostavljanje, ekonomsko nasilje te ono u obliku kontrole ili prisile, a koje se događa na temelju rodnog identiteta ili spola. Osim interpersonalnog nasilja, postoji institucionalno nasilje, također poznato kao sistemsko nasilje ili strukturalno nasilje, a odnosi se na oblik nasilja koji proizlazi iz nefunkcionalnih ili nepravednih institucionalnih struktura, politika ili procesa u društvu. Ova vrsta nasilja može biti manje očigledna od interpersonalnog nasilja, ali može imati ozbiljne negativne posljedice za pojedince i zajednice. Neki su primjeri institucionalnog nasilja sustavna diskriminacija, kršenje ljudskih prava, nepravedno tretiranje i opstrukcija pristupa resursima, pravdi ili uslugama, nepravedni zakoni i politike, nejednakost u pristupu obrazovanju, zdravstvu i zapošljavanju, zlostavljanje u zatvorima, nepravedni pravosudni postupci itd.
– I sama Zagorka je u svom životu i radu često bila žrtvom kako interpersonalnog nasilja u roditeljskom domu i u braku tako i institucionalnog, često upravo rodno uvjetovanog nasilja na radnom mjestu i u kulturnoj javnoj sferi, od prisilne izolacije u „posebnoj sobi“ tijekom angažmana u Obzoru do brojnih slučajeva zlostavljanja i vrijeđanja koje je redovito pratila eksploatacija uspjeha i popularnosti njezinih djela. Uvijek buntovna i hrabra, Zagorka je te slučajeve detaljno opisala u svojim autobiografskih tekstovima, a to je iskustvo upotrijebila i u kreiranju borbenih junakinja svojih romana koje se također neumorno suprotstavljaju rodno, klasno i nacionalno uvjetovanom nasilju koje ponekad dolazi od mizoginih muškaraca, ali i autoritarnih žena, ponekad od represivne države i drugih institucija, a najčešće u obliku maskuline figure koja u sebi ujedinjuje obje vrste nasilja – kažu iz Centra.
Tradicionalna šetnja “Zagorkinim tragom kroz Zagreb” na rasporedu je pak u nedjelju, s početkom u 11 h, u izvedbi Slavice Jakobović-Fribec. Mjesto sastanka je spomenik banu Jelačiću, za šetnju nije potrebna prijava, a istoga dana organizatori vas vode i u samostalan razgled metropole uz pomoć “Misterioznog pisma”. Tragovi zapisani na papiru vode kroz grad i upoznaju vas s mjestima povezanim Zagorkinim životom, radom i baštinom. Misteriozno pismo možete preuzeti u Memorijalnom stanu od 11 h do 17 sati i potom pohitati u potragu za mjestima iz pisma, fotografirati se na njima i s ‘’dokazima’’ se vratiti na Dolac te pokupiti svoju skromnu nagradu za trud. U aktivnosti možete sudjelovati sami ili u grupi, te nije potrebna prijava.