Za zamjenu dotrajalih i oštećenih klupa, ograda i sprava na dječjim igralištima svake se godine iz budžeta gradskih četvrti izdvajaju milijuni kuna umjesto da se one poprave i oboje te im se time produlji životni vijek.
Na nepotrebno rasipanje novca upozorili su vijećnici gradske četvrti Trnje predvođeni Perom Kovačevićem, koji pokreću inicijativu da se briga o održavanju, za što je trenutačno zadužen Zrinjevac, ili pojača ili prepusti gradskim četvrtima kako bi parkovi bili očuvaniji, a oprema dugotrajnija.
Pojačano održavanje
– Ovdje nikoga ne napadamo, već samo predlažemo da se pojača održavanje za koje će Zrinjevac ove godine dobiti 7,5 milijuna kuna – kazao je Kovačević. Dodao je da je drugi način poboljšanja da se novac raspodijeli gradskim četvrtima i prepustiti im se održavanje sprava.
Vidimo da se parkovi ne održavaju najbolje jer bi klupe i dječje sprave trebalo obojiti barem svake druge godine, čime bi im se produljio vijek trajanja. Umjesto toga, svakih nekoliko godina moramo ponovno kupovati nove sprave koje baš i nisu jeftine
vijećnik Gradske četvrti Trnje
– Vidimo da se parkovi ne održavaju najbolje jer bi klupe i dječje sprave trebalo obojiti barem svake druge godine, čime bi im se produljio vijek trajanja. Umjesto toga, svakih nekoliko godina moramo ponovno kupovati nove sprave koje baš i nisu jeftine – rekao je Kovačević. Za primjer je naveo kako klupa sa stolom stoji oko tri tisuće kuna, dok bi brušenje i bojenje stajalo oko 500.
– Kada bi se promijenila praksa u svih 17 četvrti, mi bismo zajedno uštedjeli barem 10 milijuna kuna. Kada uzmemo razdoblje od 10 godina, dođemo do uštede od 100 milijuna kuna, s kojima bi se moglo puno toga napraviti jer se svaka kuna manje za zamjenu sprava može iskoristiti za kupnju novih – kazao je Kovačević.
Sigurnost na prvom mjestu
Da je riječ o milijunskim iznosima, svjedoče i ovogodišnji planovi ulaganja po gradskim četvrtima u kojima će se u obnovu igrališta utrošiti po nekoliko milijuna kuna.
Tako i u drugim četvrtima kažu da bi se pojačanim održavanjem mogao produljiti vijek trajanja opreme i uštedjeti novac, no ističu da je veći problem od održavanja uništavanje.
– Žalosno je što sve što ugradimo unište vandali. Oni se u parkovima i dječjim igralištima zadržavaju noću kada čupaju i lome sprave i uništavaju tobogane žiletima i tu ni Zrinjevac ne može ništa. Bilo bi najbolje kada bi mogli parkove staviti pod videonadzor jer je zaista riječ o velikom novcu koji ulažemo svake godine iznova – rekao je Dinko Suton, predsjednik Vijeća četvrti Novi Zagreb istok. Dodao je da sve što uoče prijave Zrinjevcu i da se sve otklanja u brzom roku. Održavanjem su zadovoljni i u četvrti Gornji grad.
– Zrinjevac oštećenja zamijeni dosta brzo. Nama je najveći problem održavanje drvenih stuba koje brzo propadaju, a budući da su zaštićene, ne smijemo ih mijenjati bez konzervatora – kazao je Luka Šimurina, predsjednik četvrti.
Čelnik Zrinjevca Igor Toljan rekao je kako su radnici i inženjeri tvrtke svakodnevno na terenu i kako se dječje sprave popravljaju po hitnom postupku, dok se drveni dijelovi boje prema planu.
– Na dječjim igralištima imamo i ploču s brojem telefona na koji nam građani mogu dojaviti oštećenje kako bismo ga čim prije sanirali jer nam je sigurnost djece na prvom mjestu – kazao je Toljan.