zaduženi za suzbijanje pojave miševa i štakora

Dnevno obiđemo do 600 objekata, a spazite li glodavce, najbolje je okrenuti broj deratizatora

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija
14.05.2024.
u 09:30
Pojavile su se sumnje da se DDD mjere ne provode jer je prijedlog nove odluke povučen sa sjednice Skupštine, no na Radićevu trgu kažu da se sve aktivnosti redovito obavljaju prema odredbama iz 2013. te planu za 2024. godinu
Pogledaj originalni članak

Pregrizene žice, tragovi nogu i, dakako, izmet na listi su najčešćih dokaza da se negdje u vašem domu skriva kakav glodavac, uglavnom miš ili pak štakor. Obično ih namami otpad od hrane i neodržavane površine u kućanstvu, ali u goste mogu svratiti i ako se negdje u blizini smjestilo gradilište. Sprejevi, lovke i ljepilo neka su od najčešćih "oružja" kojih se ljudi late kada se odluče sami uhvatiti u koštac s neželjenim stanarima, no ništa od toga stručnjaci vam neće preporučiti.

Najefikasnije rješenje, kažu, jest uzeti telefon i pozvati ekipu deratizatora, posebice ako je riječ o većoj zvjerki poput štakora. Tada na scenu stupaju magistra sanitarnog inženjerstva Ružica Marojević, voditeljica sustavne deratizacije, inženjerka Iva Rusak i tehničar Anto Glavaš, zaposlenici tvrtke Eko-deratizacija koji čine jedan od timova zaduženih za područja Donjeg grada, Maksimira, Trnja i Gornje Dubrave.

Nema najezde ni straha od infestacije

– Svakodnevno je na terenu šest timova, a svaki u danu obiđe od 500 do 600 objekata. Brojka ovisi o tome je li riječ o kućama ili zgradama jer proces nije isti. U većim je objektima kompliciraniji, a osim u stambenim nekretninama, obavljamo deratizacije, među ostalim, i u dječjim vrtićima, školama te gradskim ustanovama – ističe Ružica Marojević.

VEZANI ČLANCI: 

Iako su se neki Zagrepčani u posljednje vrijeme žalili kako su uočili društvo povećih štakora koji su se šetali oko kuća i zgrada, tim deratizatora ističe kako na terenu dosad nisu primijetili neobične situacije te poručuje kako nema straha od infestacija. Eko-deratizacija, naime, jedna je od pet tvrtki zaduženih za sustavnu deratizaciju na području metropole, koja se, kažu u Gradu, redovito provodi dva puta godišnje, na proljeće i ujesen, a financira iz zagrebačkog proračuna.

– Uz obavljanje poslova propisanih programom mjera, izvršitelji su dužni tijekom cijele godine obavljati deratizaciju prema pozivima građana, što kontinuirano i rade. Na službenim stranicama Grada objavljeni su kontakt-telefoni na koje građani, u slučaju da ih primijete, mogu tijekom cijele godine kontaktirati ugovorne izvršitelje – ističu na Radićevu trgu.

A da će se u nekoj ulici provoditi deratizacija, dodaje R. Marojević, stanovnici doznaju tjedan dana prije, i to putem obavijesti koja najčešće osvane na rasvjetnim stupovima. Na terenu su uvijek najmanje dvije osobe, jedna koja provodi stručni nadzor te izvoditelj koji postavlja deratizacijske meke.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Tim deratizatora iz tvrtke Eko - deratizacija

– Kada dođemo na adresu, najprije provjerimo jesu li klijenti dobili obavijest da će se obaviti deratizacija, a usto provodimo i anketu u sklopu koje ih pitamo jesu li sami primijetili glodavce ili pak neke naznake njihove prisutnosti. Nakon toga, uz dopuštenje vlasnika, sami obavljamo procjenu, obilazimo sve prostorije u kući, podrume i tavane gdje provjeravamo ima li kakvih tragova glodavaca. Najčešće su to otisci stopala u prašini, oštećeni kablovi i žice te izmet – objašnjava R. Marojević.

Potom se, domeće, postavljaju meke, na otvorenim površinama uz ogradu ili zidove, a u zatvorenim prostorima prethodno se moraju zapakirati u za to predviđene kutije od tvrde plastike te smjestiti na skrovita mjesta do kojih se ne može lako doći.

– U šahtove se stavlja parafin, a ako postoje aktivne rupe, potrebno ih je nakon procesa zatvoriti zemljom koja je u okolini. Najvažniji je to korak na javnim površinama, a ako nemamo dovoljno zemlje, obavijestimo Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", iz kojeg potom organiziraju da nam je Zrinjevac dostavi – ističe R. Marojević.

VEZANI ČLANCI: 

Treba preciznije definirati nadležnosti

Da se sustavne deratizacije ne provode redovito, neki su Zagrepčani posumnjali nakon što je, podsjetimo, sa sjednice Gradske skupštine u ožujku povučen prijedlog izmjena i dopuna odluke o preventivnoj i obveznoj preventivnoj dezinfekciji, dezinsekciji i deratizaciji na području metropole. No, u Gradu ističu kako je do povlačenja došlo zbog potrebe za preciznijem definiranju nadležnosti, odnosno postupka donošenja same odluke te kako to nikako ne utječe na provođenje redovitih aktivnosti ugovornih izvršitelja u sprječavanju pojave i suzbijanju širenja zaraznih bolesti u kontekstu DDD mjera.

– Trenutačno se primjenjuje odluka iz 2013., a na prijedlogu nove i dalje se radi. Sve aktivnosti utemeljene na zakonskim obvezama redovito se provode. Još je u siječnju gradonačelnik Tomislav Tomašević donio program mjera i provedbeni plan preventivne i obvezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na području Zagreba za 2024., nakon čega su sklopljeni ugovori s izvršiteljima deratizacije – kažu u Gradu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.