Gubljenje vremena na zapisivanje studenata, “švercanje” potpisa na predavanjima i vježbama odlazi u ropotarnicu, a nastava postaje učinkovitija – bit je projekta Uniboard, koji su na Katedri za multimedij i informacijske sustave Grafičkog fakulteta razradili studenti 1. godine diplomskog studija Siniša Plevnik, Mario Radovac i Alexander Štimac, uz mentorstvo dr. Tibora Skale, prema kojem će studenti dolazak na predavanja prijavljivati – mobitelom.
Kao oglasna ploča
– Već na početku studija uočili smo neke mane u evidentiranju studentskih aktivnosti, zbrke zbog različitih predmeta, dugog čekanja rezultate ispita na stranici faksa... pa smo tražili pravo rješenje – ističe Plevnik. S mentorom, koji ih hvali kao naprednu grupu koja voli istraživati, razradili su sustav evidencije prisustva na nastavi u elektroničkom obliku, svojevrsnu oglasnu ploču zasnovanu na tzv. NFC tehnologiji, kojom se podaci između uređaja prenose s male udaljenosti.
– Svaki bi se student na ulazu registrirao mobitelom na čitač, čime bi se automatski bilježila njegova prisutnost – upućuje nas Skala u novost koja će, realizira li se, uštedjeti i vrijeme i novac. Izračunali su da dnevno student na evidentiranje dolazaka olovkom na papir, tj. klasičnim putem, potroši pola sata, što je 50 sati godišnje ili tisuću kuna koje je mogao i zaraditi.
– Ni profesori se više neće hrvati s papirima i tablicama, softver će davati i informacije o zauzetosti dvorana – kaže Skala.
Ništa slično u Europi
Budući da nemaju svi mobitele “pametne” za NFC tehnologiju, kojom se kod nas zasad koristi samo ZET u svojim vozilima i neke banke, studenti su se prilagodili i izradili tzv. NFC tagove.
– To su kartice koje se zalijepe na svaki mobitel i neće se moći dijeliti, jedan “tag” moći će se koristiti samo jednom u određenom vremenu – kaže Siniša, a Alexander Štimac dodaje kako će svaki korisnik Uniboarda imati svoj profil na webu i moći pratiti sudjelovanje na kolegijima i inim fakultetskim obvezama.
– Prema prijavi softver automatski prepoznaje koje je kolegije student upisao i usklađuje mu raspored – kaže Štimac.
Projekt je u konkurenciji za Rektorovu nagradu u lipnju, a prof. Skala nada se da će funkcionalnost biti prepoznata i na cijelom sveučilištu, koje bi time, što se tiče brige za studente i olakšanja rada profesorima, bilo jedinstveno i u regiji.
– Za daljnji razvoj trebaju i sredstva, pa želimo prijaviti projekt za fondove EU. Sveučilišta u Beču, Ljubljani i Budimpešti, s kojima surađujemo, takvo slično nemaju, pa je naš uspjeh to veći – kaže Skala.