Šetnja Zagrebom

Gotovo svaki kutak grada ima svoju priču. Znate li onu o stubama biskupa Duha?

Foto: Boris Scitar/PIXSELL
Gotovo svaki kutak grada ima svoju priču. Znate li onu o stubama biskupa Duha?
17.11.2021.
u 08:31
Za biskupa Duha se vjeruje da je započeo gradnju zagrebačke katedrale, te da je zaslužan i za najstarije crkvene knjige u Hrvatskoj.
Pogledaj originalni članak

Gotovo svaki kutak u centu grada ima neku svoju anegdotu ili legendu i premda one nisu uvijek istinite, gotovo uvijek su zanimljive, a nerijetko se prenose s naraštaja na naraštaj. Ništa manje očaravajuće zato nisu ni Stube biskupa duha koje spajaju Tkalčićevu ulicu i Opatovinu, a često se govori da su one duhovna spojnica Zagreba i Češke. 

Naime, Stube biskupa Duha dobile su naziv po biskupu, češkog podrijetla, kojeg je u Zagreb doveo ugarski kralj Ladislav. Za biskupa Duha se vjeruje da je započeo gradnju zagrebačke katedrale, te da je zaslužan i za najstarije crkvene knjige u Hrvatskoj. Zagreb dolaskom biskupa Duha postaje i biskupsko sjedište, a to je imalo presudnu ulogu u njegovom daljnjem razvoju tijekom stoljeća kada je prerastao u političko, kulturno, duhovno i gospodarsko središte cijele Hrvatske. No, vjerojatno ipak nije dugo bio zagrebačkim biskupom jer je postavljen na to mjesto 1094. godine, a  za njegova nasljednika Bartolomeja kaže se da je biskupovao još za života kralja Ladislava, koji je umro 1095. godine. Biskupa Duha češka zajednica u Zagrebu voli navoditi kao prvog poznatog Čeha u Hrvatskoj i zato je upravo na inicijativu Hrvatsko-češkog društva 2005. godine zagrebačka Skupština odlučila je da se ove stube nazovu one biskupa Duha.  Imenovanje stuba svečano je proslavljeno u listopadu 2006., kada je zagrebački pomoćni biskup Josip Mrzlja otkrio ploču s imenom stuba, a tim povodom Hrvatsko-češko društvo i Vijeće češke nacionalne manjine Grada Zagreba izdali su knjigu Biskup Duh Marijana Lipovca.

 

 Iz vremena biskupa Duha sačuvani su najstariji crkveni predmeti u Zagrebu, koji se danas čuvaju u riznici Katedrale, a riječ je o bjelokosnom plenariju (korice knjige) te misnici (liturgijska odjeća). Nije sačuvana isprava o osnivanju zagrebačke biskupije, no o tom događaju svjedoči Felicijanova povelja iz 1134. godine u kojoj se spominje Zagreb i biskup Duh. Prema tome se da zaključiti da je Duh prva osoba iz Zagreba imenom zapisana u nekom dokumentu. Sve do 1788. godine u liturgiji u Zagrebačkoj biskupiji koristio se, inače, takozvani zagrebački obred, nešto drugačiji od rimskog, a smatra se da su upravo spomenuta tri kodeksa bili temelj zagrebačkog obreda čiji začetnik bi tako također bio biskup Duh.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.