nakon burne rasprave

Gradska skupština podržala izgradnju CGO-a u Resniku, Tomašević poručio da ih nitko neće zaustaviti

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Gradska skupština podržala izgradnju CGO-a u Resniku, Tomašević poručio da ih nitko neće zaustaviti
26.01.2024.
u 10:47
Od oporbenih zastupnika jedino je Dejan Kljajić iz stranke Bandić Milan 365 u raspravi najavio da će podržati prijedlog Studije i projekt izgradnje CGO Zagreb jer ostaju dosljedni odluci koju su donijeli s koalicijskim partnerom HDZ-om u prošlom mandatu
Pogledaj originalni članak

Zagrebačka Gradska skupština u četvrtak je nakon višesatne rasprave, i uz oštro protivljenje oporbenih klubova podržala projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb na lokaciji u Resniku. 

Riječ je o prijedlogu gradonačelnika Tomislava Tomaševića o prihvaćanju sažetka "Studije izvedivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije" i podržavanju projekta izgradnje CGO Zagreb na lokaciji u Resniku.

Gradski zastupnici su, uz protivljenje oporbe, prihvatili i Tomaševićev prijedlog odluke o jednostranom raskidu Ugovora o koncesiji za Projekt infrastrukturnih objekata za potrebe izgradnje Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba.

VEZANI ČLANCI: 

Struka skeptična prema studiji resnik

Što kaže struka o novom rješenju za zbrinjavanje otpada u Zagrebu? Sve ih muči jedan te isti problem

Budući CGO u Lećevici, baš kao i onaj u Resniku, te sve ostale koji rade ili bi trebali proraditi na tehnologiji mehaničko-biološke obrade otpada (MBO), muči jedan te isti problem, gdje zbrinuti otpadnu masu koja ostane nakon obrade. Usprkos tome što CGO-i iz smeća izvlače korisne frakcije koje se mogu reciklirati, zbrinjavanje tisuća tona ostatka i dalje su problematične

Pročelnica za gospodarstvo Ana Pavičić-Kaselj istaknula je da je razlog raskida ugovora taj što se na lokaciji koja se nalazi pod koncesijom ne može početi ulagati u izgradnju CGO-a te zbog nadogradnje vodoopskrbne mreže i odvodnje otpadnih voda i izgradnje trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda, što se treba financirati iz EU sredstava a jedan od uvjeta za to je da korisnik bude javni isporučitelj, odnosno Vodoopskrba i odvodnja, a ne privatni koncesionar.  

Trošak raskida koncesijskog ugovora kreće se od 38 do 230 milijuna eura

Tomašević je rekao da se trošak raskida koncesijskog ugovora kreće od 38 do 230 milijuna eura, a na to postoje i operativni troškovi.

Računica je da je trošak manji od ostanka u ugovoru gdje bi kroz račune za vodu i kroz proračun građani trebali platiti do kraja isteka koncesijskog ugovora, odnosno do prosinca 2028. 420 milijuna eura. Istaknuo je da će Grad, ako ostane u koncesijskom ugovoru morati iz proračuna platiti investiciju trećeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda od 94 milijuna eura. Uvjeren je da je odluka o raskidu ugovora u interesu Grada.      

Od oporbenih zastupnika jedino je Dejan Kljajić iz stranke Bandić Milan 365 u raspravi najavio da će podržati prijedlog Studije i projekt izgradnje CGO Zagreb jer ostaju dosljedni odluci koju su donijeli s koalicijskim partnerom HDZ-om u prošlom mandatu.

Nestranački zastupnik iz Kluba Mosta Trpimir Goluža rekao je kako je katastrofa na odlagalištu otpada Jakuševec u kojem samo pukim slučajem nije došlo do gubitka ljudskog života prenulo Tomaševića da "na brzinu proba nešto napraviti, a zapravo da zavara javnost da je počeo nešto rješavati". 

HDZ: Naš zeleni gradonačelnik pojma nema što napraviti s otpadom u Zagrebu

A u to da Tomašević CGO može izgraditi do 2028. ne vjeruje HDZ.  

– Naš zeleni gradonačelnik pojma nema o tome što napraviti s otpadom u gradu Zagrebu – ustvrdio je predsjednik zagrebačkog HDZ-a i potpredsjednik Gradske skupštine Mislav Herman. Za Studiju izvedivosti kaže da je običan "reciklat" jedne stare studije koja je prepuna netočnih podataka i ne može biti provediva. 

VEZANI ČLANCI: 

Tomašević mu je odgovorio da je Studija usklađena s nacionalnim planom za izgradnju CGO-a koji obavezuje Zagreb da izgradi CGO do 2028. Istaknuo je i da se postrojenje može financirati iz EU fondova ako za to postoji politička volja u Vladi, a ako bude bilo kakvog usporavanja predložit će da to sami financiraju.  

Nestranačkom zastupniku Ivici Lovriću odgovorio je da je Zagrebačku županiju pitao da CGO bude u Ivanić-Gradu te su odgovorili da ne žele ni čuti za to, a niti nemaju to u prostornom planu. 

Zastupniku Kljajiću zahvalio je na podršci ali i istaknuo da studija nema veze sa studijom pokojnog gradonačelnika Bandića koja je predvidjela spalionicu od 280.000 tona i nije uključivala kompostanu i sortirnicu u Resniku.  

Tomašević je poručio da će napraviti CGO u Resniku do 2028. godine i nitko ih neće u tome zaustaviti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.