O djetinjstvu u davnim vremenima znade se malo. Način života djece, interakcija između djece, okoliša i svijeta odraslih, izazov su u istraživanju prošlosti djetinjstva. Arheologija djetinjstva nudi brojne mogućnosti proučavajući arheološke kontekste i materijalne ostatke u kojima su zabilježeni tragovi djece i dječjih aktivnosti sa svrhom što potpunijih odgovora na pitanja o zdravlju i prehrani djece, društvenom statusu prema dobi i rodbinskim vezama, njihovoj svakodnevici i odnosu prema zavičaju u kojem su živjela.
Sve što su o djetinjstvu u prapovijesti doznali dr. sc. Daria Ložnjak s Instituta za arheologiju i dr. sc. Ivan Drnić, viši kustos u Arheološkom muzeju u Zagrebu, prikazali su na izložbi "Djetinjstvo u davna vremena" koja se 13. siječnja otvara na prvom katu Etnografskog muzeja.
Novi je to postav muzejskog megaprojekta "Igračke- djetinjstvo zauvijek" koji je Etnografski pokrenuo kako bi onim starijima probudio sječenje na djetinjstvo, a klincima približio muzeje kao mjesta igre, mašte i zabave. U najnovijoj izložbi gostuje u potresu teško oštećeni Arheološki muzej koji će izložiti dio svoje najstarije građe i tako modernom čovjeku približiti svakodnevicu djece njihovih davnih predaka.
Izložba je otvorena do 6. veljače.