Mali kvartovski dućani, koje su ne tako davno "protjerali" veliki supermarketi, polako se vraćaju u susjedstvo.
Svjedoče tome mali obrtnici koji su usred krize odlučili otvoriti svoja vrata, nudeći proizvode uzgojene bez pesticida i herbicida.
Ekološka proizvodnja glavni im je adut, želeći vratiti kupce u djetinjstvo, kada se voće i povrće uzgajalo organski. No i osobni pristup kupcu, gotovo prijateljski odnos, razlog je, kažu obrtnici, zbog kojeg većina dolazi u male trgovine. Slažu se s time i ekonomski stručnjaci, dodajući kako se takva kupnja posebice odnosi na umirovljenike.
Salame od jelenjeg mesa
- Toj skupini kupnja je i traženje društva i razgovor. U inozemstvu su u supermarketima osmislili i posebne odjele u kojima trgovci kupcima donose robu, iako ona stoji na policama - rekao je Ljubo Jurčić, predsjednik Hrvatskog društva ekonomista, te dodao da je dolaskom velikih supermarketa dio malih dućana u prvoj fazi propao jer nisu prilagodili strukturu svojeg asortimana.
- Trebali su ponuditi ono što je malo vjerojatno da će kupci naći u velikim centrima, a to su konačno shvatili i mali trgovci - rekao je Jurčić. Tako tržnicu u malom te domaće delikatese provjerenog podrijetla s raznih OPG-ova Zagrepčani mogu pronaći u trgovini Grga Čvarak u Vrbanima, gdje nude i džem od crnih smokava s orasima i stevije do konoplje, bobića i arancina, salame od medvjeđeg i jelenjeg mesa...
Drži ih i par Hrvatin Bantić i Ivanka Čarapović, koji su u trgovini Nostalgija na Kajzerici okupili domaće proizvođače iz Istre, Slavonije, Dalmatinske zagore, otoka... Jednom tjedno dobavljaju i imotski kruh ispod saća, koji je jako popularan među kupcima. Podržati hrvatske proizvođače te njihove prirodne i ekološke proizvode ponuditi zagrebačkim domaćicama i njihovim kuhinjama odlučila je i Marija Šumak, koja je na Kvatriću otvorila Greencajg.
Dostavlja osobno
S idejom da stanovnicima ponudi sve što se može kupiti na tržnici, no cijeli dan, Nenad Škaljac otvorio je dućan Povrće i voće svemoguće, i to na dvije lokacije - u Sigetu i Vrbiku. Virtualnu verziju kvartovske trgovine Zdravi pinklec sa sjedištem u Gajnicama otvorila je i profesorica povijesti Ana Balić, koja u Zagrebu i županiji osobno dostavlja proizvode, koje nudi na svojoj internetskoj stranici.
Fala Bogu da se to dogadja....oni prazni ducancici koji se vec gotovo raspadaju... naprosto te boli u dusi jer su prije bili uvijek puni...bil je u njim vecinom obrt...a sad zdrava klopa...kaj hoces boljeg...zato sad pozivam sve Zagrepcane da daju tim ducancicima podrsku i tamo i kupuju...