Nesnosne vrućine, na koje su se često žalili roditelji čija su se djeca liječila na odjelu pedijatrije na posljednjem katu zgrade, u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj sada su prošlost.
Prošli su tjedan, naime, otvoreni novoobnovljeni prostori koji su sada u potpunosti klimatizirani, a ugrađen je i novi SOS bolnički dojavni sustav, tako da će se medicinske sestre sada zvati pritiskom na gumb. Uređen je i novi sanitarni čvor s kadom, namijenjen pacijentima koji se ne mogu prati u sobama.
– Obično se takva opsežna priprema radi prije određenih pretraga – kaže ravnatelj bolnice Zoran Bahtijarević, dječji kirurg. Radovi, čija vrijednost iznosi 600.000 kuna, samo su dio trenutačnih ulaganja u Klaićevu. Dio novca pronašli su u vlastitoj blagajni, dio su donacije, a dio je ustupio Grad Zagreb i Ministarstvo zdravlja. Sada će na trećem katu i roditelji moći ostajati preko noći uz svoju djecu jer su za njih osigurali osam mjesta, odnosno fotelja na razvlačenje.
Sve će ponijeti sa sobom
– Dok su radovi trajali (počeli su sredinom srpnja) svi su mali pacijenti bili smješteni na drugom katu, gdje je također dio odjela pedijatrije. Tamo za roditelje imamo 24 mjesta – kaže glavna sestra Gordana Bukovina, dok na zidovima pokazuje ilustracije Sanje Rešček Ramljak, kojima su inače hladne bolničke zidove ipak malo oživili. Veliko je to olakšanje i za malenu Nadžu Pinjo, koja je u Klaićevoj na dugotrajnom liječenju na gastroodjelu, kao i za njezinu majku Edinu, koje su u Klaićevu došle iz Travnika. Uz unutrašnje prostorije, odlučili su i kupiti potrebne aparate koje će, kaže Bahtijarević, kada dođe trenutak preseljenja u novu zgradu, moći ponijeti sa sobom.
Materijal nosili kroz prozor
– O novoj zgradi slušamo već deset godina, no djeca su bolesna sad i ne mogu čekati – kaže Bahtijarević te dodaje da se za gradnju razmatra, među ostalim, i zemljište pokraj KB-a Dubrava, kao i ono sjeverno od zgrade INA-e u Novom Zagrebu, a i neke druge lokacije. Nabavit će i novi endoskopski stup umjesto onog iz 1992. koji koriste za minimalno invazivne zahvate u dječjoj ortopediji. Obnavljaju se i operacijske dvorane, no nisu zbog toga prestali s operacijama. Dok u jednom dijelu prostorija traju radovi, u susjednoj dvorani operiraju.
– Koordiniramo radnike i liječnike, kad operacije nisu na rasporedu, rade se bučniji zahvati. Većinu materijala građevinari su unosili kroz prozor kako bi bolnica funkcionirala – priča Bahtijarević. U tijeku su radovi i na jedinici intenzivnog liječenja, a vrijednost uređenja oba odjela je 11,5 milijuna kuna. Trajat će do listopada.•
ajd barem nešto