Novogodišnje su odluke za neke precijenjene, no većina se ipak odluči od 1. siječnja nešto u životu poboljšati. Jedni se možda odreknu poroka, drugi se odluče za dijetu ili promjenu neke prehrambene navike. A na tragu toga je i autorica ovih redaka – priključila se hrvatskoj inačici 30-dnevnog globalnog izazova Veganuary u režiji udruge Prijatelji životinja. Mjesec dana vegerežima bit će dokumentirano i u sklopu Rezolucije Zemlja, najveće ekološke akcije u Hrvatskoj, koju je pokrenuo Večernji list, te na svim našim platformama i društvenim mrežama.
Spašava se i okoliš
Kako bi novim veganima olakšali prelazak na prehranu bez mesa, mesnih i mliječnih proizvoda, mlijeka, jaja i meda, Prijatelji životinja kreirali su platformu Veganopolis.net preko koje im se svatko može pridružiti. Za razliku od globalnog izazova, ne završava s posljednjim danom siječnja, već se u njemu možete okušati cijele godine. Svi sudionici tako 30 dana na e-mail primaju razne recepte za ukusna jela poput palačinki bez jaja, ledenog vjetra od slanutka, carbonare od soje, bolonjeza od sojinih ljuskica..., ali i informacije o veganstvu, restoranima u kojima mogu naći prikladne jelovnike te zanimljivosti. Svatko tko želi dobije i svog tzv. vegan buddyja, dugogodišnjeg i iskusnog vegana koji mu pomaže. Nama je dodijeljena Emanuela Poturica, koja je na prehrani bez mesa, jaja i mlijeka od 2015., a prije samoga izazova provela nas je tržnicom Dolac, gdje smo istražili ponudu i nabavili sve što nam je potrebno za dobar početak.
– Početnici u veganstvu mogu uživati u obilju povrća, voća, žitarica, mahunarki i orašastih plodova, a svoj put započeti veganskim varijantama poznatih jela koja vole. Police trgovina pune su biljnih burgera, salama, ćevapa, kobasica, majoneza, sireva, mlijeka, sladoleda, pašteta, kolača te drugih slastica i proizvoda. Uz veganske restorane po cijeloj Hrvatskoj, mnogi drugi ugostiteljski objekti uveli su bezmesnu ponudu, kafići nude kavu s biljnim mlijekom, a slastičarnice veganske torte i kolače. Zaista je lako uz takvu ponudu postati vegan, a prikladna jela možemo jednostavno i brzo pripremiti i kod kuće od raznih biljnih namirnica – kaže Luka Oman, predsjednik Prijatelja životinja.
Koliko je popularno veganstvo u siječnju svjedoči i činjenica da je prije nekoliko dana svjetska kampanja dobila dvomilijuntu prijavu, što je gotovo četiri puta više zainteresiranih za Veganuary nego lani. Nikolina Plenar je kroz izazov prošla 2011. godine, a do tada je svakodnevno jela meso.
– Dugo sam htjela nešto promijeniti u prehrani i Veganuary je bio poticaj koji mi je trebao. Najviše mi je na početku nedostajao sir. A najteži dio mi je bio socijalni aspekt, odnosno prihvaćanje obitelji, prijatelja i kolega na poslu. No s vremenom je sve sjelo na svoje mjesto. Danas je utoliko lakše postati vegan jer su proizvodi puno dostupniji, ima ih u svakoj trgovini – kaže Nikolina, dodajući kako od tada eksperimentira s namirnicama, a čak je uspjela veganizirati i šnenokle. Danas volontira u Prijateljima životinja, a održala je i razne radionice kuhanja veganskih jela.
Poziva sve da se uključe jer, ističe, osim što prehrana bez mesa pozitivno utječe na zdravlje, spašava okoliš i životinje. Istraživači iz Oxforda, primjerice, izradili su studiju prema kojoj 350.000 sudionika vegeizazova utječe na manju emisiju stakleničkih plinova ekvivalentno tome da su uklonili 160.000 automobila s cesta. Uštedi se i 2,5 milijuna litara vode, što je dovoljno za punjenje olimpijskoga bazena, te 41.200 tona ekvivalenta ugljikova dioksida iz atmosfere, što je jednako 450.000 letova od Londona do Berlina.
– Dokazano je i da veganska prehrana sprječava nastanak mnogih bolesti, poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka, kardiovaskularnih problema, jer obiluje vlaknima, a bogata je nutrijentima i stvara osjećaj sitosti. Usto ubrzava metabolizam, povećava energiju te poboljšava tonus kože. Osim beneficija za vlastito zdravlje, veganstvom spašavamo okoliš sprečavanjem globalnog zatopljenja i klimatskih promjena. Pozitivno utječemo na bioraznolikost vrsta, šume, mora i oceane te spašavamo nebrojeno mnogo života životinja, a veganskom prehranom može se zaustaviti i glad u svijetu. Ne postoji bolji dar koji možete poželjeti sebi i svijetu. Vegani će vam reći da je jedina stvar zbog koje žale nakon prelaska na veganstvo to što nisu prije postali vegani – poručuje Oman.
Kao dodatnu motivaciju za priključenje izazovu, u udruzi kažu kako će nasumce odabrati nekoliko sudionika koje će počastiti besplatnim ručkom u najbližem veganskom ili vegetarijanskom restoranu.
Oskarovci i Mate Rimac
Što se tiče budžeta, svake je godine, ističu, sve veća “navala” na veganstvo, pa i proizvodima padaju cijene te su mnogo dostupniji. Biljna mlijeka, primjerice, u trgovinama stoje desetak kuna, a na akciji se mogu naći i za sedam. Veganstvo su prigrlile i brojne poznate osobe koje su tijekom godina bile i ambasadori globalne akcije. Slavni glumac Joaquin Phoenix, primjerice, vegan je od treće godine, a zbog njega su se na lanjskoj zabavi na dodjeli Oscara posluživala isključivo veganska jela. Tu su i Mayim Bialik iz serije “Teorija velikog praska” te glumica Evanna Lynch koja je osnovala liniju veganske i cruelty-free kozmetike Kinder Beauty Box. Među domaćim su veganima pak meteorolog Dario Brzoja, glazbenik Damir Urban, poduzetnik Mate Rimac, koreograf Igor Barberić.
E kada bi samo znale ovo što drže u rukama što je to. Nema veze sa paradajzom, osim što izgleda kao paradajz.