Narukvice izrađene od vilica i žlica.
Ili ciferšlusa. Satovi koji su nekad bili telefoni. Slika izrađena od morskog otpada. Ručno rađeni nakit, ali i rukom oslikane torbice. Mini “željezni franceki” kao suvenir. Samo dio je to hrvatskih proizvoda koje će desetak dizajnera predstaviti u studenom na najvećem međunarodnom umjetničkom događaju u Aziji. U sklopu Design Festa u Tokiju okupit će ih mala galerija u Tkalčićevoj, koja je ove godine jedan od 12.000 izlagača.
Od telefona s Hrelića do satova
Prostor manufakturne slobode (PMS) već je pet godina okupljalište hrvatskih umjetnika, a u prostor od 35 četvornih metara svoj rad izlaže njih oko sto. No održavaju se tamo i performansi, humanitarne akcije, a mjesto je to i druženja vlasnice Marte Grbešić sa suradnicama, koji su joj s godinama postali i prijatelji.
– Zagrepčani i općenito Hrvati nemaju običaj kupovati proizvode koji su nastali u našoj zemlji, no turisti su zato stalni kupci kojima nije problem izdvojiti za kvalitetan suvenir – kaže Marta Grbešić, koja će u Tokio nositi nakit od pleksiglasa te satove – telefone.
– Nalazim stare telefone na Hreliću i ugrađujem im satni mehanizam. Japanci u Zagrebu ih obožavaju – kaže Marta.
Pravnica izrađuje nakit
Uz nju, svoj će unikatni nakit brenda Myart predstaviti i Maja Pleskalt, kojoj je njegova izrada “ispušni ventil”.
– Inače sam pravnica, nakit radim iz ljubavi – kaže M. Pleskalt. Maša Novak izabrala je pak torbice s likovima koje je oslikala Melody Martišković, iako se inače bavi keramikom.
– Moramo razmišljati i o transportu, ali i o raznolikosti da bismo što bolje predstavili hrvatsku kreativnost – kazala je Maša.
ovo na slikama i je za japance...