Intervju s ravnateljicom Caritasa Zagrebačke nadbiskupije

'Neki odbiju raditi za 2500 kuna jer im je bolje biti na socijali'

'Neki odbiju raditi za 2500 kuna jer im je bolje biti na socijali'
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sandra Golemac
22.12.2014.
u 19:56
Organiziraju humanitarne akcije tijekom cijele godine, no korisnika je sve više, u godinu dana javilo se čak više od tisuću novih obitelji
Pogledaj originalni članak

U novoj 2015. godini Caritas Zagrebačke nadbiskupije posvetit će se, naime, i pomoći mladima koji s navršenih osamnaest godina moraju napustiti domove za djecu.

– Izbace ih na ulicu, bez podrške, bez ičega, pa smo pokrenuli akciju da im damo vjetar u leđa. Riječ je o polici životnog osiguranja. Već smo osigurali 11-ero mladih s po 6000 eura, odnosno dobivat će 2000 kuna mjesečno kako bi mogli platiti ono najosnovnije kao što su režije i stanarina – poručila je sestra Lončar te dodala kako je u pripremi još 10 polica za mlade.

Studirala je paralelno socijalni rad i teologiju. Nakon toga je predavala župni vjeronauk u Zadru te 2004. godine počela raditi kao pripravnica Caritasa u Domu za nezbrinutu djecu Brezovica. Kada je izbio skandal sa zlostavljanjima djece, postala je članicom kanonske vizitacije koju je oformio nadbiskup u cilju da se utvrdi što se zbilja događa. Ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije postala je u rujnu 2006. godine. Sestra Jelena Lončar, čini se, svojim je radom Caritasu dala novo lice.

Kakva je danas situacija u Domu Brezovica?

Tamo se nalazi stotinjak djece s teškoćama u razvoju. Njih 75 je na stalnom smještaju, a 25 na dnevnom boravku. Nažalost, gotovo 90 posto te djece nitko ne posjećuje, nemaju nikoga i vjerojatno će čitav život provesti u domu. Jedina obitelj su im odgojitelji i njegovatelji koji imaju zahtjevan i odgovoran posao, naročito jer smo pod povećalom medija i javnosti. No nismo danas tu da opravdavamo prošlost, živimo dan za danom i planiramo budućnost, da toj djeci bude ugodnije i ljepše za život.

Je li se nastavio trend rasta broja korisnika pomoći?

Nažalost, sve ih je više. U samo godinu dana javilo nam se više od tisuću novih obitelji. Naš Caritas organizira humanitarne akcije cijelu godinu. Imamo 200 korisnika na stalnom smještaju, od beskućnika, žrtava obiteljskog nasilja, maloljetnih trudnica i majki do djece bez roditeljske skrbi, te oko 10 tisuća obitelji prijavljenih u našoj socijalnoj službi. U ovoj godini podijelili smo više od 100 tisuća kilograma kruha, oko dvije tisuće obiteljskih paketa, 220 tona jabuka i mandarina, 86 obitelji ovih je dana dobilo po tri metra drva za ogrjev, a podijelili smo i sedam milijuna kuna protuvrijednosti materijalne pomoći, od odjeće i obuće do ortopedskih pomagala.

Sve je više mladih na rubu siromaštva?

Imamo korisnike koji su čista socijala, kako kažemo u žargonu, i koji ostvaruju određena prava. To je onaj sloj ljudi koji je, čini se, naviknut na takav život. Isplativije im je jer dobiju obrok, ZET-ov pokaz, knjige, minimalnu novčanu naknadu, besplatne režije, drva, dječji doplatak... Čak sam i svjedočila kad je jedna osoba odbila raditi za 2500 kuna jer joj se ne isplati izgubiti sva ta prava. S druge strane, imate ljude koji ne mogu ostvariti socijalna prava, a potrebnija im je pomoć. To su oni koji su ostali bez posla i u kreditima su, a naviknuli su raditi i od srama im je teško pokucati na naša vrata. Sve je više takvih mladih koji su se zbog krize našli na rubu, a mi ih želimo pronaći i pomoći im.

Kako se financira Caritas Zagrebačke nadbiskupije?

Osim donacijama, dio koji se odnosi na smještaj korisnika financira nadležno Ministarstvo socijalne politike, dio djelatnosti financira Nadbiskupija iz sredstava koje dobiva iz državnog proračuna, a nešto dobijemo i preko projekata na koje se prijavimo na natječajima.

Što mislite o prijedlogu novog gradskog proračuna?

Teško mi je to komentirati, ali uvijek najteže prođu oni koji imaju najmanje. Nameće nam se potrošački mentalitet, a oni koji nemaju nailaze na probleme, raspadaju se brakovi, dolazi do nasilja, ovisnosti, kockanja... a najgore je što dolazi do moralne krize. Pred nas se stavlja puno toga, ali mi imamo savjest da odaberemo ono što je dobro.

Poruka za blagdane?

Ovo je vrijeme kada smo svi užurbani i pod stresom, prenaglašeno izvana obilježavamo Božić. Lijepo je razveseliti bližnje nekim darom, ali najvažnije je istinski se susresti s ljudima.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

SA
samoborka
20:18 22.12.2014.

99% polja sirom Hrvatske prekriva korov. U drzavi s toliko neobradjene plodne zemlje je sramota govoriti o gladi! Socijalna davanja treba srezati (davati ih iskljucivo bolesnima, starima i nesposobnima za rad) a sve ostale organizirati, dati zemlju na koristenje i poticati ih na uzgoj povrca, peradi..tj pomoci im na nacin da se sami budu u stanju snaci i prehraniti. Dio uzgojenog bi zadrzali za sebe, a dio (visak) bi mogli prodavati. Kupaca za kvalitetno i domace uvijek ima i iz dana u dan sve vise. Inace..uz ovakvu socijalnu politiku..Drzava uzgaja trutove kojima se ne isplati raditi, a s druge strane, oni kojima je zaista potrebna ta pomoc na kraju ostanu zakinuti radi onih prvih.

L0
luena 01
08:04 23.12.2014.

Tko je zdrav a odbije radit za 2500kuna tome prepolovit socijalnu pomoc pa da vidimo hoce li onda odbit... Nije cudo da se ne micemo sa mjesta kad imas takvih koji samo sisaju drzavu ,a nista ne daju...

DU
Deleted user
09:17 23.12.2014.

nikome nije lako pa niti nama koji radimo lova ne pada s neba al definitivno uvijek vrijedi ona stara da treba čovjeka naučit pecat a ne dat mu ribu u ruke.. to naravno vrijedi za one koji mogu radit a tih ima najviše