Početkom sljedeće godine stanovnici Črnomerca trebali bi dobiti svoje reciklažno dvorište. Budući da na području svoje četvrti nemaju mjesto na kojem bi mogli odlagati glomazni i elektronički otpad, lijekove, akumulatore i baterije, projekt Čistoće kojim će se graditi šest novih dvorišta za reciklažu u gradu trebala bi biti dobra vijest. Međutim, kažu stanari Međimurske te okolnih ulica u čijem se bloku planira reciklažno dvorište za Črnomerec, mogućnost odlaganja otpada koji se ne može baciti bilo gdje dobra je ideja samo u teoriji.
Strah od opasnih tvari
– Lokacija na kojoj su planirali sagraditi dvorište za reciklažu s tri je strane okružena zgradama. Dakle, smeće će se nalaziti ispod naših prozora, doslovce sedam metara od spavaćih soba – objasnili su stanari Međimurske ulice u kojoj se GUP-om, a koji je usvojila Skupština na sjednici ovog mjeseca, predviđa gradnja reciklažnog dvorišta. Zagađenja stanova bukom, prašinom, ali i opasnim tvarima, budući da se u takva dvorišta odlažu i baterije, fluorescentne cijevi te akumulatori, ono je čega se stanari Međimurske, ali i okolnih Bleiweissove, Grahorove i Vodovodne ulice, posebno boje.
Kako ističu, u samoj blizini planiranog dvorišta nalaze se još dva, i to u Domobranskoj ulici te u Zagorskoj.
– U Domobranskoj ulici dvorište je u privatnom vlasništvu, ali otvoreno je za odlaganje i otpada nas građana, a od planirane lokacije nalazi se samo 700 metara zračne linije. Još manje je udaljeno dvorište u Zagorskoj ulici, iako je ono u četvrti Trešnjevka – objasnio je Zoran Pomykalo iz Bleiweissove ulice te dodao da se dvorište, koje bi trebalo biti u sklopu stambenog bloka, planira na samom rubu četvrti pa će područje Gornje Kustošije te Medvedgrada i dalje ostati nepokriveno.
Idu u Gradsku upravu
A gradska četvrt, rekao je predsjednik Josip Jelić, još prije dvije godine Gradu je predložila dvije lokacije mogućih dvorišta kako se upravo takva koncentracija ne bi dogodila.
– U Gradišćanskoj ulici te u Ilici dva su gradska zemljišta veća od 1500 četvornih metara, nisu u blizini zgrada te bi bila idealna. Ipak, odlučili su graditi na ovom, nešto većem od 900 kvadrata – čudi se i Jelić, koji će danas sa svojim sustanarima i do Gradske uprave, kamo su pozvani "kao stranka u postupku ishođenja građevinske dozvole". U slučaju da ih se ne sasluša, potpisivat će i peticiju protiv reciklažnog dvorišta.
Iz Čistoće su rekli kako je 3. ožujka 2014. godine dobivena lokacijska dozvola za gradnju u Međimurskoj, a na temelju tih dokumenata izrađen je glavni projekt te podnesen zahtjev za građevinsku dozvolu, čije je ishođenje u tijeku. Podsjetimo, u Zagrebu je trenutačno devet reciklažnih dvorišta, a GUP-om se predviđa po jedno u svakoj četvrti.
Razvrstaj, donesi, odloži a drugi će naplatiti a nakon toga još i prodati. Nešto nevalja u ovoj računici.