IZA AKCIJE STOJI INICIJATIVA MLADIH ZA LJUDSKA PRAVA

Oglasio se YIHR: 'Iza postavljanja kuglica na bor ne stoji nikakav govor mržnje već želja za poticanjem dijaloga'

Foto: TikTok/nemozemo1
Foto: TikTok/nemozemo1
Foto: TikTok/nemozemo1
Foto: TikTok/nemozemo1
03.12.2024.
u 10:22
Ova akcija dio je njihove šire kampanje o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan.
Pogledaj originalni članak

Za Božić želim ostaviti jelku nakon Sveta tri kralja bez straha da će susjedi misliti da sam Srpkinja. Za Božić želim da mladi svoj stav o ratu u 90-tima ne temelje na mržnji nego na razumijevanju. Za Božić želim da nitko nema problem s odlaskom u Beograd na prolavu Nove godine. Za Božić želim da se domoljublje ne određuje samo prema tome gdje je netko bio ‘91. Čitav niz ovakvih poruka osvanuo je uoči vikenda na božićnoj jelki postavljenoj na Trgu bana Jelačića. Poruke su u dijelu javnosti izazvale kritike, ali i optužbe da se radi o provokaciji i govoru mržnje. O čemu je riječ objašnjavaju oni koji stoje iza ovog aktivističkog čina, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR).

– Aktivizam ima mnogo oblika, a ovaj put odlučili smo iskoristiti simboliku adventa kako bismo potaknuli promjene koje želimo vidjeti u 2025. Ove kuglice nisu samo ukrasi, one su poruke za društvo koje je spremno suočiti se s prošlošću i graditi pravedniju budućnost – poručuju iz Inicijative mladih za ljudska prava. 

Ističu kako se društvo prema prošlosti odnosi selektivno, a baš su zato ovakve akcije nužne. – Vjerujemo da samo kroz ovakve rasprave i suočavanje s prošlošću možemo ojačati demokratsko društvo – naglašavaju predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava. Dodaju kako ne pamte kada je neka od njihovih akcija izazvala ovoliko veliku reakciju javnosti, a već više od 15 godina kroz različite aktivističke akcije potiču razumijevanje temeljnih ljudskih prava, tolerancije i demokratskih vrijednosti. – Pozdravljamo javni interes za temu, a prašina koja se digla, kao i niz prijetnji koje Inicijativa dobiva, pokazuju da teme vezane za 1990-e, pogotovo one koje ukazuju na tamne strane hrvatske prošlosti očito i dalje izazivaju kontroverzu – kažu.

Iza postavljanja kuglica na bor ne stoji nikakav govor mržnje, objašnjavaju, već želja za poticanjem dijaloga, promišljanja i suočavanja s prošlošću. – Potrebno je više rasprave o samom sadržaju poruka, niti jedna od njih ne iznosi netočne podatke i ne poziva na mržnju. Dakle, fokus želimo skrenuti na različite aspekte rata, uključujući počinjene ratne zločine za koje je odgovorna Hrvatska. Naš rad stavlja naglasak na važnost preuzimanja odgovornosti za počinjene zločine, dijalog o "škakljivim" ili "kontroverznim" temama i pravdu kao temelje za dugoročno pomirenje, stabilnost regije i ojačavanje demokracije. Postavljanje kuglica je aktivistička akcija koja je legitimni i dopušteni način aktivizma i izražavanja nezadovoljstva postojećim stanjem, pokretanja javne rasprave ili poticanja institucija na djelovanje – naglašavaju iz YIHR-a.

Ova akcija dio je njihove šire kampanje o oduzimanju odlikovanja osuđenim ratnim zločincima koja je započela prošli tjedan. Prošlog tjedna je tim Inicijative mladih za ljudska prava polijepio plakate po zagrebačkim kvartovima u kojima podižu svijest o odlikovanjima koja nose osuđeni ratni zločinci, a koja im još uvijek nisu oduzeta. – Primjerice, osuđeni ratni zločinac Dario Kordić nosi ista državna odlikovanja kao talentirani sportaši u našoj nogometnoj reprezentaciji. Kordić je, između ostalog, osuđen za masovna kršenja ljudskih prava i ratni zločin u Ahmićima, gdje su jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ubile 116 civila bošnjačke nacionalnosti i praktično sravnile selo sa zemljom. Najmlađa žrtva je bila stara tek nekoliko mjeseci – objašnjavaju.

S obzirom na to da su predsjednički izbori 29. prosinca 2024. godine, namjera je kampanje pa tako i aktivističke akcije postavljanja kuglica, kažu iz Inicijative, iskoristiti aktualni i specifični društveno-politički kontekst predizborne kampanje kako bi otvorili pitanje oduzimanja i prestanka dodjeljivanja odlikovanja ratnim zločincima te informirali javnost o važnosti ove teme. Iz YIHR-a dodaju kako smatraju da je nužno oduzimanje odlikovanja i priznanja osuđenim ratnim zločincima jer se na taj način pokazuje spremnost na kritičko preispitivanje dosadašnje prakse odlikovanja, ali i prihvaćanje legitimnih sudskih presuda. 

Kratko su odgovorili i na prozivke Zorice Gregurić, predsjednice udruge Zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara, koja je ovu aktivističku akciju prijavila DORH-u i policiji, a tvrdi da su poruke “čisti govor mržnje, krše deklaraciju o Domovinskom ratu koja je usvojena u Saboru narušavaju ugled i čast Republike Hrvatske”. – Znate što još narušava ugled i čast Republike Hrvatske? Neoduzimanje odlikovanja osuđenim ratnim zločincima – poručuju iz YIHR-a.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

LL
lijepa_li si
14:14 03.12.2024.

ja želim znat tko 45 zazidao 3 000 živih ljudi u hudoj jami

Avatar Stradun
Stradun
11:37 03.12.2024.

Ovakova inicijativa, s kojom se ja ne slažem, razvidno pokazuje kako je RH dostatno zrela. . Osobno, htio bih i više otvorenosti, ali argumentirane. Demokracija uključuje pravo i odgovornost.

LL
lijepa_li si
14:15 03.12.2024.

želim znat zašto nitko ne odgovara za križni put