Ma ja u kuću više ne ulazim! Djecu sam pokupila i sad čekamo da po nas dođe prijatelj. Suprugu sam već javila gdje nas može pronaći nakon posla, ne mogu više, otići će mi živci – jučer oko 11 sati, sjedeći s dvije kćeri i tri putne torbe na klupi na Zrinjevcu, objašnjavala nam je Renata Herceg da se u svoju zgradu u centru metropole ne vraća do daljnjeg. Napokon je, dodala je, počela donekle normalno spavati i ne trzati se na svaki zvuk, a onda se u 9.52 dogodilo 3,2 po Richteru, a nakon toga u 9.59 još jedan potres, od 2,3 stupnja.
Odozgo se ponovno ruši...
– Opet isto! Tih petnaestak sekundi je jednostavno neopisivo, samo sam gledala hoće li ovaj put nešto zaista i pasti na nas. Jer prošli smo put imali sreće – govori Renata Herceg, pored čijeg se kreveta u spavaćoj sobi, ističe, prije mjesec dana srušio dio stropa. Njezina zgrada ima žutu naljepnicu pa polako životni prostor mogu dovoditi u red, ali sve će, kaže ta Zagrepčanka, pričekati barem neko vrijeme. Nije ona bila jedina koja je jučer na Zrinjevcu čekala prijevoz ili tek potražila utočište jer oko podneva cijeli je park bio pun. Što ljudi, što vozila, budući da su nakon jučerašnjeg potresa automobili u park, koji je već prije postao svojevrsno parkiralište, samo dolazili.
– Došao sam iz Palmotićeve, nešto je opet počelo padati s krovova, pa sam odlučio maknuti auto da ne strada – objasnio nam je Marko Vidić, a mi smo se zaputili prema njegovoj ulici. Dvije dizalice dočekale su nas odmah na početku Palmotićeve. – Dobro je, sve je dobro, moramo delati. Zavezani smo, nek’ se trese, mi pasti nemremo – doviknuli su nam radnici s krova kad smo pitali je li novi potres što zakomplicirao, a mi im povjerovali pa ušli u zgradu na čijem su se vrhu oni nalazili. Sreli smo ondje Konstantina Krnjaića.
>> VIDEO E to se zove dobar tajming: Vatrogasce DVD-a Prečko potres zadesio za vrijeme intervencije
– Kosta me zovu – kazao nam je pa nas pristao odvesti do svog stana. Nove štete nema, govori, iako je gotovo pao s lojtre jučer kad je zatreslo 3,2 po Richteru, sanirajući štetu nastalu prije mjesec dana. Kosta doma ne živi, kazuje nam, ali u svome je stanu svaki dan. Kad stigne na prvi kat i uđe kroz vrata, ne oblači, kao inače, umjesto traperica udobnu trenirku, a umjesto košulje običnu majicu. Njegovo je “kućno izdanje” već četiri tjedna radno odijelo. Na glavu stavlja kacigu, u ruke uzima alat i baca se na štemanje.
– Radim, ali osjetim svaki trzaj pa jurim pod štok, što ću – govori Kosta Krnjaić dok nas vodi pored zidova koji jasno otkrivaju cigle kojima je građena njegova zgrada u centru Zagreba te ispod popucalih stropova za koje još nije posve jasno hoće li se, uz tresak, odlučiti smjestiti na pod stana ili ostati ipak ondje gdje im je mjesto.
Nema mira, a ni crijepa
– Djeca su se jako preplašila kad je bio prvi potres pa smo se i zbog njih, ne samo zato što nam je stan u stanju u kakvom jest, odselili puncu na Črnomerec – kaže nam Krnjaić, koji predviđa da će stanari jezgre glavnoga grada tek za godinu dana uspjeti donekle dovesti svoje domove u prvobitno stanje. Bit će to i prije, optimističniji je Franjo Matišić, predstavnik stanara u Palmotićevoj 19. – Radovi su kod nas u punom jeku, nije nas omeo ni ovaj posljednji potres. Već dosad potrošili smo više od 70 tisuća kuna na zgradu, a i još ćemo. Sve smo organizirali posve sami, na podjeli materijala od Grada dobili smo otprilike deset crijepova i zaključili da moramo sve organizirati i kupiti jer nam neće nitko – kaže Matišić pa dodaje da na manje potrese više i ne trza jer ne zna više podrhtava li tlo ili se zgrada trese zbog radova.
>> VIDEO Zastupnike u Saboru uznemirio potres u Zagrebu
Razliku su, naravno, osjetili jučer vatrogasci koji su se u vrijeme potresa nalazili na krovu te je prema njima poletio komad odlomljenog dimnjaka. Na križanju Ilice i Frankopanske kupola koja već mjesec dana prijeti rušenjem na pločnik dodatno je oštećena te je napokon počelo njezino rušenje, a podrhtavanje su osjetili i u Saboru. Dok je ministar energetike i zaštite okoliša Tomislav Ćorić za govornicom pojašnjavao kad je koji zakon išao u izmjenu, prekinuo ga je Richter, a on je zgrabio svoje papire namjeravajući otići, na što se pripremio i predsjednik parlamenta Gordan Jandroković. Na pozicijama su, međutim, ostala obojica, a Ćorić je prije sjednice Vlade na pitanje što mu je prošlo kroz glavu, odgovorio: “Na sve moramo biti spremni”.
Čudimo se što Amerikanci imaju drvene kuče koje se sele, ispod podrum i najosnovnije stvari, koje se spakuju za 20 minuta, isto i Švedi, i ja bi rado da sam gradio od drveta ali prije 10 god nije bilo osim marlesa, sad ima u Bosni, u Lici predivno a sigurno!