Tipičan školski dan učenika nižih razreda nakon povratka školske klupe za nešto više od dva tjedna bit će zbog epidemije koronavirusa poprilično drukčiji nego do sad. A kao da im to nije dovoljno teško, neki od njih nastavu će, povrh toga, morati pohađati u drugim školama. Njihove su, naime, zbog potresa neuporabljive, i to barem do jeseni.
Ukupno je četiri obrazovna objekta kojima upravlja Grad Zagreb koja su označena crvenom naljepnicom, a radi se o dvije osnovne i dvije srednje škole. Žuto je, pak, označen 21 objekt, a popis čine četiri vrtića, osam osnovnih, šest srednjih škola te dva učenička doma. Sve skupa, poručuju u Gradskom uredu za obrazovanje, radi se o šest posto od 433 gradske obrazovne ustanove. Niti jedna od njih, uvjeravaju nas u Uredu, neće se morati rušiti.
- Grad Zagreb sanirat će sve oštećene objekte te očekujemo kako će do početka nove pedagoške godine svi dječji vrtići i najveći dio trenutno neupotrebljivih škola biti sanirani te spremni za korištenje - kaže pročelnik ureda Ivica Lovrić, a dodaje da će neke od njih ipak trebati dugotrajniju sanaciju. Radi se prvenstveno o "crvenim" objektima - Osnovnoj školi Vugrovec-Kašina i onoj Petra Zrinskog u Krajiškoj, Gornjojgradskoj gimnaziji te Umjetničko plesnoj školi Silvije Hercigonje. Nešto duže će se raditi i na Učeničkom domu Bruna Bušića i Školi za klasični balet, OŠ Bukovac i OŠ Miroslava Krleže, kao i četiri srednje škole - Hotelijersko turistička, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Prva ekonomska te Gimnazija Tituša Brezovačkog.
Da će djeca nastavu pohađati u "tuđim" klupama potvrdili su nam u Gradskom uredu, a kao rješenje "zbuksat" će ih u one škole koje trenutno imaju jednosmjensku nastavu.
-Radi se o 42 osnovne i 16 srednjih škola, pa svi zagrebački učenici imati organiziranu redovnu nastavu, poštujući pritom sve preporuke i upute nadležnih službi - poručuje pročelnik Lovrić. Čak i oni kojima je takva škola kilometrima udaljena moći će do nje doći jer Grad na raspolaganju ima cijeli vozni park namjenjen samo školskom prijevozu.
- Mi ćemo se dobro snaći vjerujem, jer samo oko naše škole ima nekoliko njih koje imaju nastavu u jednoj smjeni. A i prijevoz ćemo organizirati bez problema. To smo radili već nekoliko puta - kaže ravnatelj OŠ Vugrovec-Kašina Vladimir Vuger, škole koja je pretrpjela znatna oštećenja.
Osim za školarce, pitali smo Grad kakve planove ima i za vrtićance kojima su objekti stradali u potresu, a to su DV Markuševec, DV Vjeverica na Šalati, DV Krijesnica u Kordunskoj te DV Gajnice. S obzirom da su sva četiri pogođena vrtića, područni objekti, mališani iz njih tri odlazit će u njihove centralne objekte.
- Nadalje, očekujemo kako će trenutno neupotrebljiv objekt DV Gajnice u Ulici Blanje 19, do 11. svibnja biti uspješno saniran i spreman za rad. U suprotnom će djeca iz spomenutog objekta biti smještena u centralnom objektu vrtića, Ulica Hrvatskih iseljenika 6 - poručuju iz Gradskog ureda za obrazovanje.
w︆w︆w︆.︆k︆i︆s︆s︆i︆a︆.︆c︆l︆u︆b