Jedni ništa ne razumiju, a drugi obećavaju – tako je otprilike izgledalo donošenje odluke o prikupljanju otpada, koja na snagu treba stupiti u četvrtak i kojom se Grad mora uskladiti s državnom uredbom. Odvajanje otpada mora biti prioritet, naredili su u EU, pa se Zagreb, kao i ostali hrvatski gradovi, mora naviknuti na reciklažu. Kako i kada, ne zna se, ali ide se s primjenjivanjem odluke.
Ne, doduše, ipak s cijelom jer kazne koje su njome propisane neće se zasad naplaćivati. Obećavaju tako u Gradu, gdje kažu da ne mogu nikoga kazniti dok god svi Zagrepčani ne budu imali kontejnere, kante i vrećice koje im Čistoća mora podijeliti.
Redarima samo fali razvod
– Riječ je o ugovornim kaznama, tako da nema šanse da se primjenjuju prije nego što Zagrepčani potpišu izjavu o primitku spremnika i samu kantu i dobiju na svoje adrese – objasnila je pročelnica za gospodarstvo Mirka Jozić te dodala kako se od građana ne može tražiti da odvajaju otpad ako ga odvajati nemaju kamo. Zgodno je to, zaključili su zastupnici, kojima i dalje nije bilo jasno zašto su kazne onda u odluci, a SDP-ovci su čak podnijeli i amandman kojim su tražili da se kazne počnu naplaćivati tek od 2020. godine.
– Mislim da nije posao pročelnice da obeća da se nešto neće primjenjivati, već bi to valjda trebalo stajati u samoj odluci. U teoriji, nitko nikoga ne sprječava da kazne počne pisati odmah od 1. veljače – rekao je Stanko Kordić iz GLAS-a, dok je njegova stranačka kolegica Anka Mrak-Taritaš kritizirala i činjenicu da će kontejnere, odnosno ono što je u njih bačeno, provjeravati komunalni redari. Za sve što se ne zna tko bi radio, kaže, rade komunalni redari.
– Jedino ne sudjeluju u rastavama braka – istaknula je Mrak-Taritaš i dodala kako se boji da se odvajanje otpada u gradu neće dogoditi dok god na Jakuševac stane još milijun i 625 tisuća tona smeća, a svatko od stanovnika metropole godišnje proizvede 370 kilograma otpada. Kritike je uputio i lijevi blok, čiji je član Tomislav Tomašević istaknuo da ne postoji nikakav razlog zašto netko treći ne bi dolazio do kontejnera susjedne zgrade i u njega ubacivao ono što ne smije.
– Stavit ćemo neke ograde, nešto tipizirano da se to ne može dogoditi – odgovorila mu je pročelnica Mirka Jozić.
A vata, čikovi, masni papir...
Zanimalo je zastupnike i što se napravilo po pitanju edukacije građana o odvajanju otpada.
– Vata, ulošci, cigarete, masni papir, ambalaža od hrane ljubimaca, to su samo neke od stvari za koje ljudi ne znaju u koji bi ih kontejner stavljali – rekla je Ljerka Mintas-Hodak s liste Stranke rada i solidarnosti, a zamjenica gradonačelnika Olivera Majić joj odgovorila kako će se s informiranjem početi, i to od gradskih četvrti. Svi bi sve trebali znati u roku od šest mjeseci, a za pola bi godine trebali biti podijeljeni i spremnici te vrećice..
A kad ce potpisati odluku da se ljudima plati to sto ce raditi neciji posao od kojeg ce opet neki privatnik sa koncesijom o saniranju i prodaji sakupljenog odpada imati koristi i bogatiti se.