Folka je nastala u vrijeme kada su se diljem grada gradila stambena naselja koja su trebala riješiti velik problem nedostatka stanova u Zagrebu.
Gradnja je počela u drugoj polovici 1950-ih godina, a do kraja 1960-ih sagrađen je veći dio. Naselje se širilo prema jugu do sredine 1980-ih, a daljnje širenje onemogućio je savski rukavac (Savica), koji je tada dopirao do Mosta mladosti, piše u Zagrebačkom leksikonu. Folnegovićevo naselje ili popularno Folka nalazi se u jugoistočnom dijelu grada uz Aveniju Marina Držića na zapadu te Slavonsku aveniju na sjeveru.
Naselje je dobilo ime po političaru i publicistu Franu Folnegoviću. Za ime naselja koristi se i naziv Trstik, međutim iako korišten i na službenim kartama, taj naziv nije nikada uhvatio korijenje.
Nazivi ulica u naselju imaju kulturni predznak – prema poznatim književnicima poput Marije Jurić Zagorke ili Otonu Župančiću te kazališnim umjetnicima poput Milke Trnine ili Branka Gavelle. U istočnom dijelu naselja nalazi se islamski vjerski i kulturni centar sa zgradom džamije, koji je otvoren 1987. godine. U naselju se nalazi veliki broj slobodnih površina na kojima su uređena dječja te nogometna i košarkaška igrališta.
Muzej grada Zagreba poziva vas na prikupljanje predmeta iz povijesti našega grada, iz svih zagrebačkih kvartova.