Do papira bez kojega se više ne može prodati nijedan stan danas će doći i prvi stanari kojima je cijenu energetskog certifikata s 40 posto iznosa sufinancirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Predstavnici prvih sedam zgrada iz Zagreba odluku o izradi certifikata donijeli su u samom začetku te nove zakonske obveze predviđajući da će u konačnici od njega imati i korist.
Potrebna arhiva računa
Prvi korak učinila je tvrtka Monel koja upravlja tim zgradama i svim je predstavnicima predložila da se prijave na natječaj za sufinanciranje.
– Iako je u početku izgledalo da je riječ o nepotrebnom papiru, u razgovoru sa svojim prijateljima u europskim gradovima shvatio sam korist certifikata pa smo pristali na izradu – kazao je Vlado Pothraški, predstavnik stanara zgrade u Radauševoj ulici na Ravnicama sa sto stanova. Sklopili su ugovor s tvrtkom za izradu certifikata koji ih je koštao 15 tisuća kuna.
Uštede nisu vidljive na računima jer dijelimo ložište s neobnovljenim zgradama pa i mi plaćamo danak
– Mjerili su stanje u prizemnom stanu, na najvišem katu i u sredini. Uzeli su u obzir i stanje fasade, krova, prozora, a za te stanove zatražili su i račune u protekle tri godine – kazao je Pothraški dodavši da su certifikat platili iz zajedničke pričuve. Prema energetskoj učinkovitosti zgrada je došla u D razred, što je ‘zlatna sredina’.
– Još nismo vidjeli nalaz sa savjetima što bismo trebali poboljšati da prijeđemo u bolji razred, no to će nam zasigurno biti glavna smjernica u budućim ulaganjima – kazao je Pothraški. Naveo je da su u posljednjih deset godina izolirali krov sa stiroporom od 10 centimetara, obnovili fasadu, i to sve bez dizanja kredita i s pričuvom od 3,5 kuna po četvornom metru. Nešto dalje, zgradu sa 125 stanova vodi umirovljeni Zvonko Anić, a izrada certifikata koštala ih je 35 tisuća kuna, od čega im je 40 posto pokrio Fond. Iako je u zgradi samo, jedna trećina stanova većih od 50 četvornih metara za koje je certifikat potreban tek od ove godine, ni ondje stanari nisu dvojili.
– Certifikat će dobro doći onima koji namjeravaju prodavati ili iznajmljivati stanove, a bit će nam i smjernica za daljnja ulaganja – kazao je Anić. I njihova zgrada svrstana je u D kategoriju, a za klasu više bit će potrebno presvući termo fasadom i pročelje kao što je to učinjeno sa zadnjom stranom zgrade.
– Uštede se ne osjete na računima jer kotlovnicu imamo s još dvije prislonjene zgrade pa svi dijelimo konačni račun. Da smo odvojeni, računi bi bili znatno manji – smatra Anić. Dodao je i kako je cijena stana u okolici do prije tri godine bila oko 2500 eura po kvadratu, no da je pala na 1600.
“Svi žele kod nas živjeti”
– Često se događa da netko prodaje stan u susjednim zgradama, a kupci na kraju pitaju da li itko prodaje stan u našoj zgradi jer i sami vide da mi ulažemo pa bi radije voljeli živjeti u takvoj zgradi – kazao je Anić.
Direktor Monela Dražen Pomper kazao je da imaju praksu educirati suvlasnike o temama vezanim za racionalno korištenje energije te da će energetski pregledi najbolje pokazati gdje su najveći gubici energije i koje bi mjere trebalo poduzeti da se smanje.
– Te zgrade moći će se kandidirati i za natječaje energetske obnove, za koji je preduvjet posjedovanje certifikata – kazao je Pomper.
dobili su D razred a to je šrot od zgrade!