Sjednica Skupštine

Roditelji odgojitelji spremili tužbe, reže se i poduzetnicima

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Prosvjed roditelja odgajatelja ispred Gradske skupštine zbog najave modificiranja te mjere
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Prosvjed roditelja odgajatelja ispred Gradske skupštine zbog najave modificiranja te mjere
09.12.2021.
u 23:09
Oporba je na burnoj sjednici najavila prikupljanje potpisa za opoziv šefa Skupštine
Pogledaj originalni članak

Zviždale su, vikale su za njim da se javi. A on je pokraj njih prošao brzim korakom, pogleda uperenog u tlo, i pojurio u zgradu Gradske vijećnice. Sjednica jučerašnje Skupštine počela je u 9 ujutro, no već sat prije majke i očevi, zajedno s djecom, stajali su ispred vijećnice "naoružani" transparentima, zviždaljkama i razglasom. I nisu prestajali zviždati, skandirati parole i pjevati četiri, pet, pa i osam sati poslije, glasno pokazujući svoje nezadovoljstvo namjerom vlasti da redefinira i drastično sreže mjeru roditelj odgojitelj.

Mjera po hitnom postupku

Bio je to njihov šesti prosvjed, a u isto je vrijeme zahvaljujući podršci skupštinske većine iz redova Možemo! i SDP-a po hitnom postupku na dnevni red sjednice uvedena izmjena odluke o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja koja je na savjetovanju s javnošću bila do subote, a njome se ona reže na 1000 kuna mjesečno. No tek kao peta točka, nakon one o gradskom proračunu za sljedeću godinu, te unatoč žestokom protivljenju oporbenih zastupnika i njihovih vrlo burnih reakcija. Mostov skupštinar Trpimir Goluža smjesta je stao za govornicu pa rekao da je i samo uvrštavanje te točke na dnevni red "povreda ne samo gradskoga statuta, već i kršenje niza zakona, kao i Ustava Republike Hrvatske, pa i Europske povelje za ljudska prava". A najavio je i da će početi prikupljati potpise za opoziv predsjednika Gradske skupštine Joška Klisovića jer je oporbenjacima za rasprave o dnevnom redu i u aktualnom satu dao nekoliko opomena.

– To je brutalno kršenje zakonskog okvira u Republici Hrvatskoj, ne samo u tome smislu da se žele retroaktivno primijeniti neki zakoni, već i u činjenici da tijelo koje nije nadležno za donošenje ovakvih odluka želi donijeti tu odluku – rekao je Goluža nakon što je izišao pred roditelje odgojitelje i najavio da će se nastaviti boriti za njihova stečena prava.

Odluka koja revidira mjeru roditelj odgojitelj, nakon burne rasprave koja je trajala više od dva i pol sata, u konačnici je prihvaćena s 27 glasova za i 11 protiv. A u prijedlogu gradskoga proračuna o kojemu se također jučer raspravljalo za njih su smanjeni rashodi, i to u iznosu od 260 milijuna kuna. Roditelji odgojitelji pak najavili su niz novih prosvjeda, kao i pravne mjere.

– Ne znamo hoćemo li svaki dan prosvjedovati, ali nećemo stati sve do svibnja. Pripremili smo i tužbe, prvo one kojima ćemo pokušati suzbiti ovu mjeru, a zatim i tužbu protiv Grada Zagreba. U svakom slučaju, borit ćemo se svim raspoloživim sredstvima – kazala je Sandra Lončar, jedna od organizatorica prosvjeda. U pauzi za ručak roditelji odgojitelji sastali su se s Tomaševićem i Klisovićem, a susret je prošao, rekla je Ljiljana Dragić, bez pomaka. – Primili su nas tek tako, jer smo tražili sastanak, ali sve ostaje isto. Oni se drže svoje priče, mi smo najavili još žešće prosvjede. Stavit ćemo šator pred zgradu Gradskog poglavarstva – rekla je Lj. Dragić.

Potpore upola manje

Prosvjed, mjera roditelj odgojitelj i povrede poslovnika na kraju su gotovo potpuno zasjenili sadržaj ostatka prvog gradskog proračuna koji je složila nova vlast, a težak je 15,1 milijardu kuna. Budžet je to 1,1 milijardu kuna veći nego onaj bivše vlasti, izglasan u prosincu 2020., a u mnogim se smjernicama od njega itekako razlikuje. Neke su stavke, doduše, iste, poput izdvajanja za subvencije ZET-u i za besplatne udžbenike srednjoškolcima, a prihodi se pokušavaju povećati od prodaje gradskog udjela u APIS-u, što je također pokušala vlast Milana Bandića.

U planu su i prodaje manjih gradskih zemljišta te onoga u Blatu, kao i poslovnih prostora kojima se namjerava uprihoditi 200 milijuna kuna. Među znatnijim su razlikama pak povećanje od 900 milijuna kuna Uredu za obrazovanje, kojemu se "pridodaje" i onaj za sport za mlade, smanjenje plaća zaposlenicima Gradske uprave za 30 milijuna kuna te 1,4 milijuna kuna dodatnih sredstava za opremanje i održavanje predškolskih ustanova. Smanjene su i potpore poduzetnicima i poljoprivrednicima, primjerice, i to gotovo za pola, a štedjet će se i na vijećničkim naknadama koje su srezane 40 posto, odnosno 30-ak milijuna kuna. Sport usto dobiva 115 milijuna kuna, što je 20 milijuna manje nego u ovogodišnjoj blagajni.

Na proračun je, podsjetimo, stiglo 16 amandmana, o čega je najveći broj njih bio fokusiran upravo na mjeru roditelj odgojitelj. Tomašević je prihvatio amandmane SDP-a i predsjednika zagrebačkog parlamenta, a odbio je one Stranke rada i solidarnosti te HDZ-a. Gradski je proračun na kraju većinom glasova i izglasan •

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.