sufinancirano eu fondovima

'Štampar' je dobio Centar za sigurnost i provjeru hrane: 'Obilježavamo početak novog razdoblja za naše znanstvenike'

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Svečano otvorenje Centra za sigurnost i kvalitetu hrane
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Svečano otvorenje Centra za sigurnost i kvalitetu hrane
14.12.2022.
u 17:13
Centar za sigurnost i kvalitetu hrane omogućit će dodatno poticanje domaćih OPG-ova iz cijele zemlje te potvrditi njihovu kvalitetu, ali i lakši plasman proizvoda na tržište kao izvorno hrvatskog, provjerene kvalitete i sastojaka
Pogledaj originalni članak

Četverogodišnji projekt Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i Agronomskog fakulteta okrunjen je otvorenjem Centra za sigurnost i kvalitetu hrane.

Projekt je sufinancirala Europska unija, putem Europskog fonda za regionalni razvoj, a ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 90 milijuna kuna. Svečanim otvorenjem Centra za sigurnost i kvalitetu hrane simbolično je obilježen i Dan Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Svečano otvorenje Centra za sigurnost i kvalitetu hrane
-Današnjim događanjem obilježavamo početak novog razdoblja za naše znanstvenike, kao i realizaciju ovog višegodišnjeg, iznimno vrijednog projekta. Želim zahvaliti svima koji su sudjelovali u realizaciji Centra koji će značajno unaprijediti analitičke i istraživačke kapacitete ovog vrijednog Zavoda te dati dostojnu infrastrukturu svim našim znanstvenicima koji su se itekako dokazali, ne samo u Hrvatskoj, nego i u međunarodnim okvirima- istaknula je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Centar za sigurnost i kvalitetu hrane omogućit će dodatno poticanje domaćih OPG-ova iz cijele zemlje te potvrditi njihovu kvalitetu, ali i lakši plasman proizvoda na tržište kao izvorno hrvatskog, provjerene kvalitete i sastojaka.

-Zadovoljstvo mi je što je projekt dovršen u potpunosti te što su povučena sva sredstva iz Europske unije. Grad Zagreb je dao svoj doprinos tako što je dao jamstva za Zavod, što mi je iznimno drago, a još mi je draže što ista nije bilo potrebe aktivirati jer je Zavod iz svojih prihoda vratio cijeli iznos. To uistinu pokazuje kontinuitet dobrog rada. Veseli me što će ovaj projekt doprinijeti ne samo znanstveno- istraživačkim potencijalima, nego će imati itekako veliki doprinos za kvalitetu hrane koju konzumiramo- 
na otvorenje Centra osvrnuo se gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Svečano otvorenje Centra za sigurnost i kvalitetu hrane

Ravnatelj NZJZ "Dr. Andrija Štampar“, prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med. kazao je da  projekt Centra za sigurnost i kvalitetu hrane počiva na brojnim znanstvenim metodama, od kojih su mnoge već implementirane u njegov rad.

-Naši djelatnici već su izradili brojne analize u sklopu ovoga projekta, među kojima bih posebno istaknuo analizu tla, meda, maslinovog ulja te sira i mesa. Ovaj je projekt izrazito važan za naše gospodarstvo i za naše proizvođače jer ćemo njime utvrditi sastav tla i kvalitetu njihovih proizvoda, što će uvelike olakšati cijeli proces proizvodnje našim OPG-ovima. Također, ovaj Centar omogućit će nam i da se dublje bavimo problemom patvorenosti hrane, zbog sve većeg tržišta i njegovih sve većih zahtjeva- zaključio je prof. prim. dr. sc. Kolarić.

Na važnost cjelokupnog projekta osvrnula se prof. dr. sc. Jasna Bošnir, voditeljica Službe za zaštitu okoliša i kvalitetu hrane pri NZJZ-u.

-Ovaj Centar stvoren je kako bi približio znanost našim proizvođačima. Kako malim i srednjim, tako i velikim poduzetnicima. Kako bi oni na jednom mjestu dobili sve informacije da razviju svoj proizvod na nivou kakvom oni to žele i na nivou koji će biti prihvatljiv potrošačima Republike Hrvatske, ali i cijele Europske unije. Također,važan je kako bi s jedne strane naši proizvođači dobili svoje oznake izvornosti i zemljopisnog porijekla, a s druge strane da bude centar izvrsnosti za naše autohtone proizvode, za proizvode koji žele oznaku ekološkog proizvoda, ali isto tako centar će služiti za edukaciju svih znanstvenika, ne samo u Zavodu, već i u Republici Hrvatskoj i šire- istaknula je Bošnir. 

Prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak

'Već danas moramo djelovati na naše mlade jer im prijete zdravstveni problemi, kronične bolesti...'

Naši zdravstveno-statistički pokazatelji, primjerice stopa smrtnosti od nekih kroničnih i malignih bolesti, loše životne navike u velikom udjelu hrvatskog stanovništva kao što je pušenje cigareta, nepravilna prehrana, sjedilački način života i nedovoljna tjelesna aktivnost ukazuju nam da možemo i moramo govoriti i djelovati na podizanju svijesti o načinima sprečavanja i ranog otkrivanja bolesti te o načinima unapređenja i očuvanja našeg zdravlja

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.